پاورپوینت اقلیم شهر شیراز

پاورپوینت اقلیم شهر شیراز

شهر شیراز که یکی از شهرهای مهم ایران به شمار می‌رود،‌ به سبب موقعیت جغرافیایی خاص خود،‌ از اقلیمی خاص و متفاوت برخوردار است که آن را از سایر شهرهای ایران جدا می‌کند. بنابرین در این مطلب از فروشگاه معماری دیسامگ،‌ به ارائه پاورپوینت اقلیم شهر شیراز در قالب ۳۸ اسلاید می‌پردازیم.

اقلیم ایران:

اقلیم ایران

ایران جزو کشورهایی است که به دلیل گستردگی در عرض‌های جغرافیایی، از تنوع اقلیمی و به طبع آن معماری و شهرسازی بسیار متنوعی برخوردار است. بنابراین هر اقلیم از مجموعه‌ای گسترده از پوشش گیاهی، آب‌وهوا، بارش، حرارت، دما و تابش آفتاب تشکیل یافته است که توجه به آنها در راستای بالا بردن میزان آسایش و راحتی ساکنین اجتناب‌ناپذیر است. با آگاهی از این عوامل، جهت‌گیری ساختمان و انتخاب مصالح به‌درستی انجام می‌شود و با کمترین انرژی بیشترین بازدهی به‌دست می‌آید.

تاریخچه شهر شیراز:

تاریخچه شهر شیراز

شهر شیراز یکی از شهرهای مهم جنوب ایران و مرکز استان فارس است. این شهر به لحاظ ساختاری دارای معماری ویژه‌ای است. آنچه در ادوار مختلف تاریخی نشان داده‌شده، خبر از بافت شهری مستطیل شکل با خانه‌هایی به شکل حیاط دار و درونگرا می‌دهد. مصالح تشکیل دهنده بنا متأثر شرایط اقلیمی منطقه بوده است و بیشتر از مصالح خشتی و آجری در دیوارها، پوشش‌ها به صورت تیرپوش چوبی و در نهایت ساختمان ترکیبی زیبا از سنگ، چوب و آجر و خشت بوده است.

اقلیم شهر شیراز:

اقلیم شهر شیراز

شهر شیراز دارای آب و هوای گرم و نیمه‌خشک است که حداکثر درجه حرارت به میزان ۲/۴۳درجه در فصول گرم و حداقل دما ۱۴- درجه را در فصول سرد سال برای آن به ارمغان می‌آورد. این شهر تحت تأثیر بادهای متفاوتی است؛ بادهای شمالی که از سمت سیبری می‌وزند و سرد و خشک هستند، بادهای غربی که از سمت اقیانوس اطلس می‌وزند و باران‌زا هستند، بادهای جنوبی که از سمت عربستان به سمت جنوب ایران و شیراز می‌وزند که  گرم و خشک هستند. جهت خارج کردن آلودگی‌های شهری و کشیدن باد مطلوب به داخل شهر و خانه‌ها، در این اقلیم معمولاً کوچه‌ها و خیابان‌ها را در جهت باد مطلوب می‌ساختند.

رطوبت و بارندگی شهر شیراز:

رطوبت و بارندگی شهر شیراز

شهر شیراز از رطوبت نسبی متوسطی برخوردار است و دلیل آن فاصله از دریا می‌باشد بنابراین در نیمه‌های تابستان هوای گرم و خشک بر منطقه حاکم است و بارندگی یا وجود ندارد یا بسیار ناچیز است. در شمال غربی شهر شیراز باغ‌هایی تحت عنوان قصرالدشت وجود دارد که موجب تلطیف هوای این مناطق می‌گردد. در شهر شیراز میزان بارندگی منظم نیست و در سال‌های مختلف تغییر می‌کند و به صورت دوره‌ای می‌باشد.  به‌طوری که چندین سال پیاپی دارای بارندگی فراوان و در مقابل چندین سال کم باران و خشک‌سالی است. در راستای تطبیق معماری با اقلیم و در جهت حفاظت از ساختمان‌های خشتی، از آجر به عنوان عایق رطوبتی و حفاظتی در مقابل باران‌های تند شهر شیراز استفاده می‌شده است.

دمای هوا شهر شیراز:

دمای هوا شهر شیراز

دما یکی از مهم‌ترین پارامترهای تأثیرگذار اقلیمی است که بر معماری به‌خصوص معماری بناهای شیراز بسیار مؤثر بوده است. با توجه به روند افزایشی دما در سال‌های اخیر، با قرار دادن قسمت‌های اصلی ساختمان در جهتی که حداقل تابش خورشید را دارد ساختمان از گزند گرما در امان می‌ماند و پنجره‌های در ابعاد کوچک‌تر با سایبان و سطوح بنا به رنگ‌های روشن و قابل انعکاس نیز می‌تواند در جهت جلوگیری از افزایش دما در داخل ساختمان مؤثر باشد. اقلیم به عنوان یک عامل محیطی نقش بسزایی در طراحی معماری و شهرسازی دارد. بنابراین می توان استنباط کرد که بناهای ساخته شده بر اساس اصول اقلیمی، علاوه بر مقابله با عوامل جوی نامساعد، محیط و زندگی سالمی را برای افراد به ارمغان می آورد.

عناوین اصلی و سرفصل‌های پاورپوینت اقلیم شهر شیراز:

 • موقعیت جغرافیایی
 • جغرافیا 
 • پدیده‌های طبیعی 
 • شیب‌بندی زمین در شیراز 
 • کوه‌های شیراز 
 • آب و هوای شیراز 
 • دما 
 • بارندگی 
 • رطوبت 
 • بادهای شیراز 
 • کیفیت نور و باد در شیراز 
 • نور 
 • کوچه‌های شخصی سقف دار 
 • منابع 

پاورپوینت اقلیم شیراز برای نخستین بار و به طور اختصاصی،‌ توسط فروشگاه معماری دیسامگ و در قالب ۳۸ اسلاید تهیه و تدوین شده است و هم اکنون در اختیار شما عزیزان قرار دارد. شما با خرید و دانلود پاورپوینت اقلیم شیراز یکی از بهترین منابعی جهت مطالعه و بررسی اقلیمی شهر شیراز را در دست خواهید داشت که می‌تواند به عنوان یک پروژه دانشجویی فوق‌العاده یا بخشی از رساله کارشناسی معماری و رساله کارشناسی ارشد معماری نیز مورد استفاده قرار بگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

در صورت بروز هرگونه مشکلی طی فرآیند خرید و یا دانلود محصول خریداری شده، فقط و فقط از طریق تلگرام با پشتیبانی در تماس باشید.
+