آموزش رفع مشکل فونت فارسی در اتوکد

آموزش رفع مشکل فونت فارسی در اتوکد (به هم ریختگی یا جدایی حروف)

در این مطلب از فروشگاه معماری دیسامگ، به آموزش رفع مشکل فونت فارسی در اتوکد مک و ویندوز می‌پردازیم که می‌توان آن را یکی از شایع‌ترین مشکلات در رابطه با این نرم‌افزار کاربردی دانست. پس در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

نرم‌افزار اتوکد و مشکل به هم ریختگی فونت فارسی در اتوکد ویندوز و مکینتاش:

نرم‌افزار اتوکد با نام تجاری اتودسک اتوکد (Autodesk AutoCad) نرم‌افزاری به منظور طراحی دوبعدی و سه بعدی به منظور طراحی صنعتی و ساختمانی است که توانسته است جای پای خود را در میان جامعه مهندسین محکم کند. این نرم‌افزار به سبب برخورداری از ابزارهایی قدرتمند به منظور طراحی دوبعدی و سه‌بعدی، اصلی‌ترین ابزار کار مهندسین معماری و عمران به منظور ارائه پلان محسوب می‌شود. لکن عدم پشتیبانی اتوکد از زبان فارسی و همچنین تحریم‌های وضع‌شده، زمینه‌ساز مشکلات عدیده‌ای برای کاربران ایرانی شده است که من جمله اهم آنها می‌توان از عدم پشتیبانی نرم‌افزار اتوکد از فونت فارسی و مشکل به هم ریختگی فونت فارسی در اتوکد نام برد.

آموزش رفع مشکل فونت فارسی در اتوکد ویندوز:

آموزش اتوکد ویندوز ۱

به منظور رفع مشکل به هم ریختگی فونت فارسی در اتوکد، نخست نیازمند نصب فونت کاتب در اتوکد هستید که تنها در چند ثانیه ممکن می‌شود. به این منظور پس از دانلود مجموعه ۱۰۰۰ فونت فارسی و انگلیسی اتوکد، تمامی فونت‌های موجود را بر اساس فرمت در دایرکتوری اتوکد کپی نمایید.

آموزش اتوکد ویندوز ۲

یعنی پس از باز کردن فایل زیپ مجموعه ۱۰۰۰ فونت فارسی و انگلیسی اتوکد، با فشار دادن دکمه‌های ترکیبی Ctrl + A، تمامی فونت‌ها را انتخاب کرده و آن را در مسیر Autodesk ▸ AutoCad ▸ Fonts کپی کنید.

آموزش اتوکد ویندوز ۳

در ادامه لازم است که فایل KATEB.LSP را به صورت جداگانه در مسیر Autodesk ▸ AutoCad ▸ Support قرار دهید.

آموزش اتوکد ویندوز ۴

پس از کپی کردن تمامی فونت‌ها نوبت به بارگزاری آنها در نرم‌افزار اتوکد می‌رسد. به همین منظور نرم‌افزار اتوکد را در صورت اجرا، بسته و مجددا اجرا می‌کنیم. سپس با تایپ دستور APPLOAD در خط فرمان و فشردن دکمه Enter، پنجره Load/Unload Application باز می‌شود.

آموزش اتوکد ویندوز ۵

در اینجا لازم است فایل KATEB.LSP کپی شده در پوشه Support را مطابق تصویر پیدا کرده و پس از انتخاب روی دکمه Load کلیک کنید. به هنگام انجام این کار توجه داشته باشید که در لیست بازشو Files of type، گزینه AutoCad Apps و فرمت‌های مختلف آن انتخاب شده باشد. در این مرحله ممکن است با پنجره File Loading – Securtity Concern مواجه شوید. در این پنجره به شما هشدار داده می‌شود که آیا به منبع فایل انتخاب شده اطمینان دارید یا خیر که لازم است روی دکمه Load کلیک کنید.

آموزش اتوکد ویندوز ۶

پس از بسته شده پنجره File Loading – Securtity Concern، پیغام KATEB.LSP successfully loaded نمایش داده می‌شود و از بارگزاری موفقیت‌آمیز فایل کاتب حکایت دارد. مواجهه با پیغامی دیگر به معنای وجود مشکلی در یکی از مراحل یاد شده است. بنابرین لازم است که تمامی مراحل را از ابتدا طی نمایید. در انتهای با انتخاب دکمه ‌Close پنجره Load/Unload Application بسته می‌شود. تا اینجای کار شما موفق به بارگزاری اپلکیشن KATEB یا همان کاتب اتوکد شده‌اید. حالا لازم است که به منظور اجرای آن، یک قلم جدید در اتوکد ایجاد کنید.

آموزش اتوکد ویندوز ۷

به منظور ایجاد قلم جدید در اتوکد، دستور STYLE یا شکل مخفف آن ST را در نوار فرمان تایپ کرده و دکمه اینتر را فشار دهید تا پنجره Text Style نمایان شود.

آموزش اتوکد ویندوز ۸

در اینجا کافی است با کلیک روی دکمه New، استایلی جدید تعریف کرده یا کار خود را با استفاده از استایل Standrad و کلیک بر روی آن دنبال کنید. در صورت تعریف استایل جدید، نام انتخابی برای استایل در لیست سمت چپ ظاهر می‌شود. در ادامه استایل جدید را انتخاب کرده و سپس از لیست بازشو Font Name، گزینه یکی از فونت‌های Naskh را انتخاب کنید. پیشنهاد ما به شما استفاده از فونت naskhd.shx است. عدم مشاهده هیچ‌یک از فونت‌های NASKH به معنای خطا در انجام هریک از مراحل پیشین است. هرچند ممکن است این مشکل ناشی از عدم اجرای دوباره نرم‌افزار اتوکد نیز باشد. پس لازم است که در صورت بروز چنین مشکلی، ابتدا نرم‌افزار اتوکد را به طور کامل بسته و مجددا اجرا کنید.

آموزش اتوکد ویندوز ۹

پس از انتخاب فونت و تنظیم آن، پیش‌نمایشی از فونت انتخابی در پنجره سمت چپ نمایان می‌شود. در صورتی که حروف نمایش داده شده به صورت برعکس و از چپ به راست باشند، لازم است که گزینه ‌‌Backwards را انتخاب کنید تا فونت انتخابی راستچین شود. در نهایت به منظور اعمال تغییرات انجام شده، روی دکمه Apply کلیک کرده و پنجره Text Style را ببندید. تبریک می‌گوییم. تا اینجای کار شما موفق به بارگزاری اپلیکیشن کاتب اتوکد و نصب فونت‌های فارسی شده‌اید.

آموزش اتوکد ویندوز ۱۰

حال تنها کافی است دستور KATEB را در نوار فرمان اتوکد تایپ کرده و دکمه Enter را فشار دهید.

آموزش اتوکد ویندوز ۱۱

در این مرحله ابتدائا بر روی نقطه‌ای در صفحه کلیک کنید.

آموزش اتوکد ویندوز ۱۲

سپس در جواب پیغام Height، ارتفاع مورد نظر برای کادر متن را وارد کرده و دکمه Enter را فشار دهید.

آموزش اتوکد ویندوز ۱۳

در ادامه با مشاهده پیغام Rotation angle یا همان زاویه چرخش، عدد ۱۸۰ را وارد کنید.

آموزش اتوکد ویندوز ۱۴

حال شروع به تایپ کرده و متن مورد نظر را بنویسید و در نهایت دوبار دکمه Enter را فشار دهید.

آموزش اتوکد ویندوز ۱۵

توجه داشته باشید که در برخی موارد، به هنگام تایپ، همچنان حروف برعکس نمایش داده می‌شود که پس از پایان و دوبار فشار دادن دکمه Enter و اعمال تغییرات، متن نوشته شده به شکل صحیح نمایش داده می‌شود.

آموزش رفع مشکل فونت فارسی در اتوکد مک:

آموزش اتوکد مک ۱

به منظور انجام این کار در نرم‌افزار اتوکد مک و کپی کردن فونت‌ها دانلود شده از فروشگاه معماری دیسامگ، لازم است در قسمت اپلیکیشن، پس از انتخاب پوشه Autodesk و به دنبال آن پوشه ‌AutoCad، روی آیکون نرم‌افزار اتوکد کلیک راست کرده و گزینه Show Package Contents را انتخاب نمایید. انتخاب این گزینه اجازه دسترسی به دایرکتوری نرم‌افزار اتوکد را به شما خواهد داد.

آموزش اتوکد مک ۲

آموزش اتوکد مک ۳

در این مرحله لازم است که فونت‌های دانلود شده را پس از انتخاب و کپی با استفاده از دکمه‌های ترکیبی command + A و command + C، آن را در مسیر Applications⁩ ▸ ⁨Autodesk⁩ ▸ ⁨AutoCAD 2019⁩ ▸ ⁨AutoCAD 2019⁩ ▸ ⁨Contents⁩ ▸ ⁨Resources⁩ ▸ Fonts کپی کنید. توجه داشته باشید که فونت‌ها را با توجه به فرمت، در فولدر shx یا ttf قرار دهید.

آموزش اتوکد مک ۴

در ادامه لازم است که فایل KATEB.LSP را به صورت جداگانه در مسیر Applications⁩ ▸ ⁨Autodesk⁩ ▸ ⁨AutoCAD 2019⁩ ▸ ⁨AutoCAD 2019⁩ ▸ ⁨Contents⁩ ▸ ⁨Resources⁩ ▸ Support کپی نمایید.

آموزش اتوکد مک ۵

پس از کپی کردن فونت‌ها و همچنین اپلیکیشن کاتب اتوکد، نوبت به بارگزاری آن در اتوکد می‌رسد. پس بدین منظور نرم‌افزار اتوکد را اجرا می‌کنیم. توجه داشته باشید که پس از کپی کردن فونت‌ها، لازم است که نرم‌افزار اتوکد، بسته شده و مجددا اجرا شود. پس از اجرای مجدد نرم‌افزار اتوکد مک، دستور APPLOAD را در نوار فرمان تایپ کرده و دکمه return را فشار دهید تا پنجره Load Application ظاهر شود.

آموزش اتوکد مک ۶

در این مرحله لازم است که اپلیکیشن KATEB.LSP را از دایرکتوری اتوکد بارگزاری نمایید. اما همانطور که متوجه خواهید شد، به سبب قرارگیری آن در داخل پکیج نرم‌افزار اتوکد، امکان انتخاب آن از طریق پنجره نمایش داده شده وجود ندارد و کلیک بر روی آیکون اپلیکیشن اتوکد مک نیز بی‌نتیجه است.

آموزش اتوکد مک ۷

در این مرحله به منظور رفع مشکل لازم است که یک بار دیگر از طریق کلیک راست روی آیکون اتوکد و انتخاب Show Package Contents به مسیر Applications⁩ ▸ ⁨Autodesk⁩ ▸ ⁨AutoCAD 2019⁩ ▸ ⁨AutoCAD 2019⁩ ▸ ⁨Contents مراجعه نمایید. در این مرحله روی پوشه Resources کلیک راست کرده و گزینه Make Alias را انتخاب نمایید تا یک Alias یا معادل آن در ویندوز یعنی همان Shortcut از پوشه مربوطه ایجاد شود.

آموزش اتوکد مک ۸

توجه داشته باشید که به سبب ساخت Alias از یک پوشه دایرکتوری، سیستم از شما درخواست وارد کردن پسورد و یا اثر انگشت را می‌نماید. پس از وارد کردن پسورد، فولدر Resources Alias در همان پنجره ظاهر می‌شود. حال کافی است این پوشه را در مسیر دیگری غیر از دایرکتوری نرم‌افزار نظیر Desktop کپی نمایید.

آموزش اتوکد مک ۹

پس از ساخت Alias از پوشه فایل‌های مورد نیاز و کپی کردن آن در مسیری دیگر، مجددا با وارد کردن دستور APPLOAD، پنجره مربوطه را باز کرده و به مسیر Desktop ▸ ⁨Resources Alias ▸ ⁨Support ▸ مراجعه کرده و اپلیکیشن KATEB.LSP را انتخاب نمایید.

آموزش اتوکد مک ۱۰

در نهایت روی دکمه Open کلیک کنید تا پیغام FARSI interpreter Version 5.00 Is loading ………… Completed در نوار فرمان نمایش داده شود. در صورت عدم مشاهده این پیغام، مراحل قبلی را مجددا انجام دهید.

آموزش اتوکد مک ۱۱

تا اینجای کار اپلیکیشن کاتب با موفقیت بارگزاری شده است و حال لازم است که قلمی برای آن انتخاب کنیم. به همین منظور دستور STYLE یا مخفف آن ST را در نوار فرمان وارد کرده و دکمه return را فشار دهید.

آموزش اتوکد مک ۱۲

در پنجره باز شده گزینه Standard را انتخاب کرده و سپس در لیست Family یکی از خانواده‌های فونت و در نهایت یکی از فونت‌های آن را از لیست Asian set انتخاب کنید.

آموزش اتوکد مک ۱۳

توصیه ما به شما در این مرحله، استفاده از خانواده فونت NASKHD.shx است. در پایان به منظور اعمال تغییرات، روی دکمه ‌Apply کلیک کنید.

آموزش اتوکد مک ۱۴

پس از تنظیم قلم و انتخاب فونت، نوبت به استفاده از فونت فارسی در اتوکد مک بوک می‌رسد. به همین منظور دستور KATEB را در نوار فرمان تایپ کرده و دکمه return را فشار دهید. در این مرحله لازم است که روی نقطه مورد نظر جهت ایجاد کادر متن کلیک کنید و سپس در ادامه ابتدائا عددی برای ارتفاع کادر وارد کنید که مطابق تصویر عدد ۲۰ را وارد می‌کنیم. در ادامه نیز با وارد کردن عدد ۱۸۰، زاویه مورد نظر را تعیین می‌کنیم. حال می‌توانیم شروع به نوشتن کنیم. توجه داشته باشید که ممکن است به هنگام تایپ حروف به صورت جدا از هم و برعکس نمایش داده شود که به محض پایان نگارش متن مورد نظر و دو بار فشار دادن دکمه return به منظور اعمال تغییرات، متن راستچین و به هم پیوسته نمایش داده می‌شود.

آموزش اتوکد مک ۱۶

در صورتی که پس از اعمال تغییرات نیز متن همچنان به صورت برعکس نمایش داده شد، لازم است که به مرحله پیشین بازگشته و دکمه Displays the characters backward را فعال کنید تا بدین طریق این مشکل نیز برطرف شود.

امیدوارم توانسته باشیم با این آموزش، گامی مثبت جهت رفع مشکلات شما معماران و مهندسان عزیز برداشته باشیم. آموزش تصویری نصب نیز در قالب یک فایل ویدیویی در ادامه همین مطلب منتشر خواهد شد.

سام کیان

یک شیفته معماری که در تلاش است تمام اندوخته خود را با دیگران به اشتراک بگذارد ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *