پاورپوینت تحلیل باغ دولت آباد یزد

پاورپوینت تحلیل باغ دولت آباد یزد

باغ دولت آباد یزد یکی دیگر از باغ‌های ایرانی تاریخی و باشکوه است که ساخت آن به سده‌های پیش باز می‌گردد. بنابرین در این مطلب از فروشگاه معماری دیسامگ، به ارائه پاورپوینت تحلیل باغ دولت آباد یزد در قالب ۹۶ اسلاید می‌پردازیم.

تاریخچه باغ دولت آباد یزد:

پاورپوینت تحلیل معماری باغ دولت آباد یزد

باغ دولت آباد یزد یا چهار منار یکی از باغ‌های قدیمی شهر یزد است که می‌توان آن را هم‌رده باغ‌هایی نظیر باغ فین کاشان دانست. این باغ بی نظیر با مناظر زیبا و چشم‌نواز خود در خیابان شهید رجایی، بلوار دولت آباد یزد قرار دارد. ساخت این باغ تاریخی که در دوره افشاریه به دست محمد تقی خان بافقی بنا شد، به سال ۱۱۶۰ هجری قمری باز می‌گردد. در دوره‌های بعدی یعنی در زمان حکومت کریم خان، این باغ به عنوان محل اقامت حاکم انتخاب گردید. بعدها این باغ به نام هشت باغ دولت آباد مشهور گردید و استفاده از آن توسط درباریان بیشتر و بیشتر شد. محمد تقی خان قبل از فوت بخشی از باغ را وفق چهارده معصوم کرد و بخش دیگر را به فرزند خود بخشید. این باغ در دوره قاجاریه به فضایی متروک بدل شد و پس از آن در دوران پهلوی، به اداره حفظ آثار باستانی کشور واگذار گردید. در این دوره بخش‌های زیادی از این باغ مورد مرمت قرار گرفتند و هم اکنون نیز باغ دولت آباد یزد به یکی از جاذبه‌های گردشگری شهر یزد تبدیل شده است.

معماری باغ دولت آباد یزد:

پاورپوینت معماری باغ دولت آباد یزد

باغ دولت آباد یزد که به باغ چهار منار نیز شهرت دارد، شامل چهار بنای اصلی است که از آنها امروزه تنها سه بنا قابل مشاهده و بازدید هستند. این باغ که وسعت کلی آن چیزی در حدود ۷۰ هزار متر مربع است از بخش‌های مختلفی نظیر ساختمان‌های مختلف، آب‌نما، حوض‌ها، گیاهان و درختان سرسبز تشکیل شده است. از لحاظ معماری باغ دولت آباد یزد به بخش‌های مختلفی نظیر بخش اندرونی و بخش بیرونی تقسیم می‌شود که هر کدام قسمت‌های خاص خود را دارند. بخش اندرونی که در گذشته محل اقامت حکام و میهمانانشان بود از حرمسرا،  مطبخ، آب انبار خصوصی، برج دیده بانی و اصطبل‌ها تشکیل شده و بخش بیرونی شامل جلوخان و سردر، تالار آیینه، عمارت تهرانی، دو بازارچه و انبار عمومی است.

مطالب پیشنهادی:

پاورپوینت تحلیل باغ ارم شیراز

پاورپوینت مرمت باغ فین کاشان

پاورپوینت تحلیل باغ‌های خلیج سنگاپور

پاورپوینت تحلیل باغ ایرانی

پاورپوینت تحلیل مسجد امیر چخماق یزد

پاورپوینت بررسی باغ دولت آباد یزد

از مصالح به کار گرفته شده در ساخت باغ دولت آباد یزد می‌توان به سنگ مرمر، آجر، خشت و شیشه اشاره نمود. هر چند که اصلی ترین متریال به کار گرفته شده در ساخت این مجموعه عظیم همان سنگ مرمر است. مهمترین ساختمان موجود در باغ دولت آباد یزد، ساختمان هشتی است که بنایی دو طبقه با پلانی هشت ضلعی است. از جمله تزئینات به کار گرفته شده در این قسمت از باغ می‌توان به شیشه‌های رنگی، رقص نور آفتاب مهتاب و درهای ارسی اشاره نمود.

 معماری باغ دولت آباد یزد

 

از دیگر جاذبه‌های باغ دولت آباد می‌توان به بادگیر خشتی آن اشاره نمود که با ارتفاعی برابر با ۳۳.۸ متر بلندترین بادگیر خشتی جهان به شمار می‌آید. این بادگیر که حوضی زیبا و بی‌نظیر در زیر آن قرار دارد، دارای پلانی هشت ضلعی بوده و طرحی منشوری دارد. فضای بیرونی باغ دولت آباد یزد نیز دارای طرحی مستطیل مانند است  و به بهشت آیین شهرت دارد. اصلی‌ترین بخش این قسمت عمارت سردر است. این عمارت سازه‌ای دو طبقه است که در حد فاصل بین بخش بیرونی و درونی باغ قرار دارد.

عناوین اصلی و سرفصل‌های پاورپوینت تحلیل باغ دولت آباد یزد:

 • معرفی بنا
 • موقعیت جغرافیایی
 • شیب بندی ودسترسی‌ها
 • تاریخچه بنا
 • جزئیاتی ازمرمت باغ دولت آباد
 • بررسی ویژگی‌های عملکردی بنا
 • اقدامات مرمتی
 • عمارت تالارآئینه
 • باغ دولت آباد ازمنطرگردشگران وعموم
 • باغ ازدیدگاه معمارومرمت گر
 • تصاویر پلان
 • نما
 • برش
 • سایر تصاویر

پاورپوینت تحلیل باغ دولت آباد یزد برای نخستین بار و به طور اختصاصی، توسط فروشگاه معماری دیسامگ  و در قالب ۹۶ اسلاید تهیه و تدوین شده است و هم اکنون در اختیار شما عزیزان قرار دارد. شما با خرید و دانلود پاورپوینت تحلیل باغ دولت آباد یزد یکی از بهترین منابعی جهت تحلیل باغ دولت آباد یزد و مطالعه تاریخچه آن را در دست خواهید داشت که می‌تواند در نقش یک پروژه دانشجویی کم‌نظیر نیز ظاهر شود.

سهیلا دوست پژوه هستم. دارای مدرک کارشناسی از گیلان. بندر انزلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

در صورت بروز هرگونه مشکلی طی فرآیند خرید و یا دانلود محصول خریداری شده، فقط و فقط از طریق تلگرام با پشتیبانی در تماس باشید.
+