فرهنگ لغت مصور معماری سنتی ایران

پاورپوینت فرهنگ لغت مصور معماری سنتی ایران

فرهنگ لغت مصور معماری سنتی ایرانی، یکی از نخستین مواردی است که یک دانشجوی معماری نیاز به مطالعه و بررسی آن دقیق آن دارد. بنابرین در این مطلب از فروشگاه معماری دیسامگ، به ارائه فرهنگ لغت مصور معماری سنتی ایران با بیش از ۵۰۰ لغت تخصصی معماری سنتی ایران در قالب ۱۴۵ اسلاید پاورپوینت می‌پردازیم. 

معماری چیست؟

معماری چیست؟

به فرایند و خروجی نهایی سه عمل برنامه‌ریزی، طراحی و بنای ساختمان و هر سازه فیزیکی دیگر معماری (به پارسی:  مهرازی و والادگری) گفته می‌شود. علاوه بر این، امروزه معماری یک بنا، در اصل نوعی سمبل فرهنگی و نیز اثری هنری تلقی می‌شود. از این‌رو تمامی تمدن‌های کهن، بر اساس دستاوردهادشان در زمینه معماری و ساخت بناهای باشکوه، شناخته می‌شوند. با این حال لغت “معماری” معانی متعددی دارد که تمامی آنها به شرح زیر هستند.

  • یک واژه متداول برای ساختمان و سایر سازه‌های فیزیکی
  • علم و هنر طراحی ساختمان و برخی سازه‌های غیر ساختمانی
  • سبک طراحی و متد بنای ساختمان و سایر سازه‌های فیزیکی
  • متحد یا منسجم یا سازه
  • دانش علم، هنر، تکنولوژی و انسان‌شناسی
  • فعل طراحی یک معمار از پایین‌ترین سطح (مبلمان، عناصر و جزئیات) تا بالاترین سطح (طراحی شهری و معماری منظر) 

معمار کیست؟

معمار کیست؟

معمار (به پارسی: دیسا، مهراز و والادگر) در ساده‌ترین تعریف خود به شخصی اطلاق می‌شود که سازه یک بنا را برنامه‌ریزی، طراحی و بررسی می‌کند. از این‌رو تمامی تصمیمات یک معمار، تاثیر شگرفی بر امنیت عمومی می‌گذارد و بنابرین یک معمار علاوه بر دریافت مدرک معماری، نیازمند مطالعه و کسب تجربه بسیار به منظور جلوگیری از ارتکاب هرگونه خطای احتمالی است. 

معماری سنتی:

معماری سنتی

معماری سنتی یا معماری ایرانی، به معماری ایران و بخش بزرگی از آسیای غربی، قفقاز و آسیای مرکزی اطلاق می‌شود که پیشینه‌ای ۵۰۰۰ ساله دارد و وجود آثار تاریخی بسیاری در عراق، ترکیه، ازبکستان، تاجیکستان، ققفاز و جزیره زنگبار تانزانیا، گواهی بر این مدعاست. ساختمان‌های ایرانی انواع متفاوتی دارد و از کلبه‌های دهقانی، چایخانه، باغ و کوشک گرفته تا برخی از باشکوه‌ترین سازه‌های تاریخ را شامل می‌شود. این درحالی است که به سبب توسعه جهشی و بدون برنامه‌ریزی ایران در سال‌های اخیر، بسیاری از این آثار تاریخی ارزشمند تخریب شده‌اند.

معماری سنتی ایران

به گفته کارشناسان، آنچه که امروزه به عنوان معماری اسلامی شناخته می‌شود، مفهومی باطل است؛ چراکه معماری اسلامی را می‌توان ادامه راه تکامل معماری ایرانی پس از حمله اعراب دانست. وجود طاق و گنبد که بارزترین مشخصه‌های معماری اسلامی تلقی می‌شوند، در بسیاری از آثار برجای مانده از دوران ساسانی و اواخر دوران اشکانی نیز گواهی بر این مدعاست. بنابرین توصیه می‌گردد که من بعد از اصطلاح معماری ایرانی دوره اسلامی به عنوان جایگزینی برای لفظ نامانوس معماری اسلامی استفاده شود.

نمونه‌ای از واژگان فرهنگ لغت مصور معماری سنتی ایران:

ببر: مقرنس ساده

ببر: مقرنس ساده

کاربندی

کاربندی: حد فاصل بین طرح چهار ضلعی تا جایی که ساقه گنبد از آنجا شروع می‌شود

کلنبو

کلنبو: از انواع طاق که به دو روش ستون باربر و دیوار باربر اجرا می‌شود.

پتکانه

پتکانه: از انواع گوشه‌سازی

پاخوره

پاخوره: سکوهای کنار درب ورودی

بینه

بینه: فضایی برای نشستن افراد برهنه پیش از ورود به گرمخانه، به منظور عادت کردن به هوای گرم و مرطوب گرمابه

پاورپوینت فرهنگ لغت مصور معماری سنتی ایران:

فرهنگ لغت مصور معماری سنتی ایران با بیش از ۵۰۰ لغت تخصصی معماری سنتی ایران، برای نخستین بار و به طور اختصاصی توسط فروشگاه معماری دیسامگ و در قالب ۱۴۵ اسلاید پاورپوینت تهیه و تدوین شده است و هم اکنون در اختیار شما عزیزان قرا دارد. شما با خرید و دانلود فوری این پاورپوینت یکی از کامل‌ترین فرهنگ‌‌ لغت‌هایی از معماری سنتی ایران در اختیار خواهید داشت که به منظور فهم بهتر هر یک از اصطلاحات به همراه تصاویر از آنها تدوین شده است.

یک شیفته معماری که در تلاش است تمام اندوخته خود را با دیگران به اشتراک بگذارد ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

در صورت بروز هرگونه مشکلی طی فرآیند خرید و یا دانلود محصول خریداری شده، فقط و فقط از طریق تلگرام با پشتیبانی در تماس باشید.
+