پاورپوینت طاق

پاورپوینت طاق، قوس و نعل درگاه

طاق که در شکل کنونی آن تاق نوشته می‌شود، سقفی قوسی و یکی از اجزای اساسی و بنیادین معماری اسلامی است و بررسی اشکال متفاوت آن به تحقیق بسیاری نیاز دارد. بنابرین در این مطلب از فروشگاه معماری دیسامگ، به ارائه پاورپوینت طاق، قوس و نعل درگاه در قالب ۴۰ اسلاید می‌پردازیم.

معرفی:

طاق و قوس

در معماری، طاق به ساختاری خودپشتیبان اطلاق می‌گردد که به منظور پوشاندن سطحی در میان سقف و کف اجرا می‌گردد و معمولا جنسی از سنگ یا آجر دارد. طاق آهنگ یا طاق گهواره یکی از ساده‌ترین و کهن‌ترین نوع طاق است که پیشینه آن به اواخر دوران اشکانی باز می‌گردد و شکلی نیم‌دایره‌ای دارد. این قوس به سبب ساختار دنباله‌دار خود که به منظور پوشاندن تمامی فضای خالی تو دیواره موازی است، از عرض دهانه‌ای بزرگ‌تر از شعاع اصلی خود بهره می‌برد. به سبب شیب منفی مورد استفاده در ساخت دو بخش قرینه یک طاق، استفاده از سازه‌ای پشتیبان به هنگام احداث ضرورت دارد. لکن پس از قرارگرفتن تمامی اجزا در جای خود، طاق از استحکامی کافی به منظور تحمل باری بیشتری از چهارچوبی معمولی و زاویه‌دار بهره‌مند خواهد بود.

مطالب پیشنهادی:

پاورپوینت تحلیل محراب مسجد

پاورپوینت مناره در معماری اسلامی

پاورپوینت گنبد در معماری اروپایی

پاورپوینت تحلیل مسجد جامع قزوین (مسجد کبیر یا مسجد عتیق)

پاورپوینت تحلیل سی و سه پل اصفهان

انواع طاق و قوس در معماری

گنبد یکی از شناخته‌شده‌ترین انواع طاق و تکامل‌‌یافته‌ترین نوع آن است که بر خلاف ساختار دوبعدی طاق، ساختاری سه بعدی دارد و نیم‌کره‌ای کامل را تشکیل می‌دهد. نخستین کاربرد گنبد در آسیای میانه نیز همانند طاق به اواخر دوران اشکانی باز می‌گردد و انتساب آن به معماری اسلامی سده‌های پسین، فاقد اعتبار است. گنبد نیز همانند طاق دارای انواع مختلفی است که من جمله پرکاربردترین نمونه‌های آن می‌توان از گنبد پیازی، مقرنس، بیضوی، سهمی، خاکی، چندگوش، بادبانی و نعلبکی نام برد که این بین گنبد چندگوش و نعلبکی در اروپا و سایر نمونه‌های آن در آسیای میانه عمومیت دارند.

عناوین اصلی و سرفصل‌های پاورپوینت طاق، قوس و نعل درگاه:

 • شناخت انواع قوس و تاق
 • پوشش تخت
 • پوشش سغ منحنی
 • انواع پوشش منحنی
 • تیزه‌دار
 • مازه‌دار
 • انواع چفدهای تیزه‌دار
 • قوس
 • تقسیم‌بندی قوس‌ها
 • روش ساخت قالب قوس
 • نعل درگاه

پاورپوینت طاق، قوس و نعل درگاه برای نخستین بار و به طور اختصاصی، توسط فروشگاه معماری دیسامگ و در قالب ۴۰ اسلاید تهیه و تدوین شده است و هم اکنون در اختیار شما عزیزان قرار دارد. شما با خرید و دانلود پاورپوینت طاق، قوس و نعل درگاه یکی از بهترین منابعی جهت تحلیل طاق و قوس و گنبد و مصادیق آن در معماری اسلامی و معماری ایرانی را در دست خواهید داشت که می‌تواند به هنگام تدوین مقاله‌ای مرتبط مورد استناد قرار گیرد. شایان ذکر است که به منظور سهولت در ارائه پاورپوینت طاق و قوس پیش رو و همچنین بهبود طراحی گرافیکی اسلایدها، تعدادی از اسلایدها به صورت تصویر اضافه شده‌اند.

یک شیفته معماری که در تلاش است تمام اندوخته خود را با دیگران به اشتراک بگذارد ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

در صورت بروز هرگونه مشکلی طی فرآیند خرید و یا دانلود محصول خریداری شده، فقط و فقط از طریق تلگرام با پشتیبانی در تماس باشید.
+