پاورپوینت معماری روم باستان

پاورپوینت معماری روم باستان

روم باستان علاوه بر پیشرفت‌های چشم‌گیری که در تمامی عرصه‌ها داشت، بیشتر به سبب معماری باشکوه خود شناخته می‌شود و حائر اهمیت است. بنابرین در این مطلب از فروشگاه معماری دیسامگ، به ارائه پاورپوینت معماری روم باستان در قالب ۸۰ اسلاید می‌پردازیم.

مقدمه:

مقدمه پاورپوینت معماری روم باستان

معماری روم را شاید بتوان یکی از غنی ترین معماری‌های عصر باستان دانست. روم که در عهد عتیق دارای قدرت غیر قابل توصیفی بود توانست با استفاده از نفوذ خود معماری بی نظیری را به جهان ارائه کند که حتی هم اکنون نیز بسیاری از آثار آن حتی در سازه‌های نوین نیز مشهود است. در دوره ای که شاید بسیاری از حکومت‌ها و ملل هنوز چندان با معماری آشنا نشده بودند در روم ساختمان‌های سر به فلک کشیده ای جهت تحصن مردم برای تماشای جشن‌های برگزار شده و سازه‌های اداری ساخته می‌شد که حتی در حال حاضر نیز معماری آنها شگفت انگیز به نظر می‌رسد.

معماری روم باستان:

معماری روم باستان

این تمدن کهن که در قرن اول و دوم میلادی توانسته بود به اوج شکوه خود برسد در نظر داشت تا حکومتی را بنا نهد که بر تمام جهان حکمفرمایی کند و در این راستا به هر کجا که پای می نهاد سازه های بی نظیر خود را بنا می‌کرد تا نشانه ای از خود به جای گذاشته باشد. رومیان دوست داشتند ساختمان هایی عظیم را بنا نهند که نشان از ابهت آنها باشد. بنابراین برای ساخت ساختمان‌هایشان به مصالح محکمی نیاز داشتند که بتواند وزن چنین سازه‌های عظیمی را تحمل کند. لذا آنها برای بدنه و اسکلت سازه بیشتر از سی مانی موسوم به سیمان پوزولان استفاده می کردند و از آجر و سنگ برای ساخت سازه و در نما نیز بیشتر از سنگ مرمر بهره می‌جستند.

مطالب پیشنهادی:

پاورپوینت معماری یونان باستان

پاورپوینت معماری چینی

پاورپوینت معماری هند

پاورپوینت معماری مصر

پاورپوینت سبک آرت دکو

هنر معماری روم از بسیاری از معماری های دوره خویش الهام پذیرفت که از جمله آنها می‌توان به معماری آتروسکی و معماری یونانی اشاره کرد. از جمله تاثیرات معماری یونانی در معماری رومی، تندیس‌هایی بود که پس از مدتی به یکی از بخش های اصلی و لاینفک معماری روم مبدل گردید. از ویژگی‌های معماری روم می‌توان به وجود طاق‌های مرکبی اشاره نمود که نیروها را در چهار گوشه پخش می‌کردند و عدم نیاز به وجود دیوارهای باربر، ساخت سازه‌هایی فوق‌العاده مرتفع، وجود حمام‌هایی مجهز به سیستم آب گرم و آب سرد و ساخت فضاهایی جهت برگزاری مراسم مذهبی از دیگر خصوصیات معماری رومی بودند.

پاورپوینت روم باستان

رومیان در ساخت فضاهای متنوع جهت امور مختلف اعم از سازه‌های مسکونی و اداری تبحر خاصی داشتند و از جمله سازه‌های ساخته شده توسط آنها می توان به ورزشگاه، کتابخانه، استخر، ساختمان شهرداری، دادگستری، آبراهه‌های رومی، سالن کنفرانس و اقامتگاه‌های تفریحی اشاره نمود. رومی‌ها در طول دوره حکومت خویش از سبک‌های زیادی جهت ساخت بناهای عظیمشان استفاده نمودند که در این میان سه سبک از بقیه متمایزتر بود. اولین سبک مورد استفاده قرار گرفته توسط آنها، سبک دوریک بود که سبکی ساده جهت ساخت بناهایی عظیم و بی‌پیرایه بود و پس از آن سبک آیونیک و سبک کورنیتین به وجود آمدند.

معماری روم

در سبک کورنیتین، استفاده از طاق‌ها رواج زیادی یافت و سازه های گنبدی شکلی به وجود آمد که بعدها رواج فراوان پیدا نمود. این سازه های گنبدی شکل بعدها بیشتر برای ساخت معابد رومی به کار گرفته شد. سبک آیونیک هم همانند سبک دوریک ساده بود لکن ازعناصر دکوراتیو در نمای آن استفاده می‌شد. از جمله ساختمان های ساخته شده در روم باستان می توان به پانتئون، کلوسئوم یا بزرگترین آمفی تئاتر روم باستان، تاق پیروزی کنستانتین، باسیلیکاها و کاخ بزرگ امپراتور دیوکلسین اشاره نمود که هر یک در زمان خود کاربری خاصی داشتند و برای هدف خاصی به کار گرفته می‌شدند.

عناوین اصلی و سرفصل‌های پاورپوینت معماری روم باستان

 • معماری روم
 • پر شماری گونه‌های معماری
 • گستردگی حجمی بنا
 • فنون اولیه ساختمان
 • بناهای تاریخی ایتالیا
 • کولوزیم
 • کلیسای جامع فلورانس
 • موزه هنری پلازودلی
 • کلیسای سانتاکروچه
 • کلیسای سانتا ماریا نولا
 • رم
 • برج کج پیزا
 • هنر و معماری روم در دوره جمهوری 
 • فوروم شهر پمپی

پاورپوینت معماری روم باستان برای نخستین بار و به طور اختصاصی، توسط فروشگاه معماری دیسامگ و در قالب ۸۰ اسلاید تهیه و تدوین شده است و هم اکنون در اختیار شما عزیزان قرار دارد. شما با خرید و دانلود پاورپوینت معماری روم باستان یکی از بهترین منابعی جهت مطالعه معماری روم باستان و آثار برجای مانده از تمدن روم باستان را در دست خواهید داشت که می‌تواند به عنوان یک پروژه دانشجویی فوق‌العاده نیز مورد استفاده قرار بگیرد.

سهیلا دوست پژوه هستم. دارای مدرک کارشناسی از گیلان. بندر انزلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

در صورت بروز هرگونه مشکلی طی فرآیند خرید و یا دانلود محصول خریداری شده، فقط و فقط از طریق تلگرام با پشتیبانی در تماس باشید.
+