معماری پهلوی

پاورپوینت معماری پهلوی

ظهور و حکمرانی خاندان پهلوی با تغییرات گسترده‌ای در معماری ایران همراه بود که منجر به نام گذاری معماری غالب این دوره با نام معماری پهلوی شد. بنابرین در این مطلب از فروشگاه معماری دیسامگ، به ارائه پاورپوینت معماری پهلوی در قالب ۵۰ اسلاید می‌پردازیم.

مقدمه:

معماری دانشگاه تهران

معماری پهلوی به سبک معماری غالب ایران در دوره حکومت ۵۸ ساله خاندان پهلوی بر ایران اطلاق می‌شود. در این دوره با افزایش توجه به هویت ایرانی و پررنگ‌کردن نمادهای ملی، شاهد الگوگیری مستقیم از معماری دوره ساسانی و هخامنشی در طراحی ساختمان‌های عمدتا دولتی هستیم. بناهای دولتی متعددی که بنا به اقتضای دوران و پیشرفت در تمامی زمینه‌ها در سراسر شهرهای ایران ساخته شدند. من جمله بناهای برجسته ساخته شده در این دوره می‌توان از ساختمان ایستگاه‌های راه آهن، دانشگاه‌های تهران، شیراز، اصفهان، تبریز و کاخ‌های سلطنتی نام برد.

مطالب پیشنهادی:

پاورپوینت معماری قاجار

پاورپوینت سبک معماری پارسی

پاورپوینت سبک معماری پارتی

پاورپوینت سبک معماری هخامنشی

پاورپوینت سبک معماری اصفهانی

پاورپوینت سبک معماری خراسانی

معماری پهلوی اول:

ایستگاه راه‌آهن تهران

روی کار آمدن رضاشاه پهلوی طی کودتای ۱۲۹۹ خورشیدی که به معنای انقراض سلسله قاجار و برچیده شدن بسیاری از ساز و کارهای سابق بود، سبب تغییرات عمده‌ای در ساختار کشور شد. دوران ۲۰ ساله پهلوی اول، با ورود مستشاران، صنعتگران و تجار اروپایی به ایران همراه بود که تاثیرات بسیاری بر معماری ایران گذاشتند. لکن این بین تاثیر دانش‌آموختگان ایرانی دانشگاه‌های اروپایی در شکل دادن به معماری این دوره پررنگ‌تر است. در دوره پهلوی اول، شاهد تمسک به معماری معاصر و کلاسیک غربی در طراحی ساختمان‌های باشکوهی هستیم که عمده موارد آن را ساختمان‌های دولتی تشکیل می‌دادند.

معماری پهلوی دوم:

کاخ سعدآباد

خلع رضاشاه پهلوی از سلطنت و روی کار آمدن محمدرضاشاه پهلوی که با گشایش بسیاری در فضای سیاسی و اجتماعی ایران همراه بود، سیر تحولات را سرعت بخشید. از سویی دیگر پس از کودتای ۱۹ مرداد سال ۱۳۳۲ که قبضه کامل حکومت و آغاز دیکتاتوری وی را به دنبال داشت، توجه و علاقه وی به ایران باستان، معماری پهلوی دوم را به الهام‌گیری از بناهای تاریخی ایران باستان سوق داد. با این حال در اواخر حکومت پهلوی، معماری پهلوی با حرکت به سمت معماری مدرن، پوست‌اندازی کرد. ساخت بناهایی همچون شهرک مسکونی اکباتان نمونه بارزی از این امر به شمار می‌روند.

عناوین اصلی و سرفصل‌های پاورپوینت معماری پهلوی:

  • جریان‌های عقیدتی – سیاسی
  • سبک‌های معماری رایج
  • معماری سبک ملی
  • مقدمه
  • دوره پهلوی اول
  • بناهای ساخته شده در دوره پهلوی اول
  • دوره پهلوی دوم
  • بناهای ساخته شده در دوره پهلوی دوم

پاورپوینت سبک معماری پهلوی برای نخستین بار و به طور اختصاصی، توسط فروشگاه معماری دیسامگ و در قالب ۵۰ اسلاید تهیه و تدوین شده است و هم اکنون در اختیار شما عزیزان قرار دارد. شما با خرید و دانلود پاورپوینت معماری پهلوی، یکی از بهترین مراجعی جهت بررسی معماری پهلوی را در دست خواهید داشت که قابلیت ارائه به عنوان یک پروژه دانشجویی بی‌نقص را نیز دارا است.

یک شیفته معماری که در تلاش است تمام اندوخته خود را با دیگران به اشتراک بگذارد ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

در صورت بروز هرگونه مشکلی طی فرآیند خرید و یا دانلود محصول خریداری شده، فقط و فقط از طریق تلگرام با پشتیبانی در تماس باشید.
+