پاورپوینت تحلیل خانه انصاری ارومیه

پاورپوینت تحلیل خانه انصاری ارومیه

خانه انصاری ارومیه یکی دیگر از خانه‌های تاریخی این شهر دیرینه است که به سبب معماری چشم‌نواز خود در بین سایر عمارت‌های تاریخی ارومیه شهرت دارد. بنابرین در این مطلب از فروشگاه معماری دیسامگ، به ارائه پاورپوینت تحلیل خانه انصاری ارومیه در قالب ۳۲ اسلاید به همراه پلان و ۱۰ صفحه ورد می‌پردازیم.

موقعیت بنا:

موقعیت بنای خانه انصاری ارومیه

ارومیه به عنوان یکی از شهرهای زیبا، در شمال غربی ایران واقع شده است. این شهر میراث دار آثار تاریخی بسیاری در ادوار متعدد است. من جمله اهم این آثار می‌توان از مسجد جامع ارومیه، کلیسای مریم مقدس، یخچال نه پله، حمام آخوند، خانه‌های تاریخی، پل قلعه جوق و سایر بناهای تاریخی مام برد. در بین بناهای با ارزش موجود در شهر ارومیه، خانه انصاری  به عنوان یک اثر تاریخی برجسته بجا مانده از دوران قاجار خوش می‌درخشد. ساختمان در اوایل ضلع غربی خیابان مدنی ۲، کوچه بن‌بست انصاری واقع شده است.

تاریخچه خانه انصاری ارومیه:

تاریخچه خانه انصاری ارومیه

خانه انصاری یادگار هنر و معماری اواخر دوران قاجاراست. شواهد باستانی نشان می‌دهد که تأسیس بنا در بین سال‌های ۱۳۳۰ و ۱۳۳۴ هجری قمری صورت گرفته است. ساختمان در ابتدا توسط بابک جعفری احداث و سپس به سیف اله خان انصاری داماد وی واگذار می‌گردد. امروزه این بنا به اداره آموزش و پروش استان آدربایجان غربی تعلق دارد و توسط کادر اداری آموزش و پرورش ناحیه ۲ شهر ارومیه اداره می‌شود.

مطالب پیشنهادی:

پاورپوینت تحلیل مسجد جامع ارومیه

پاورپوینت مرمت کلیسای مارگیورکیس ارومیه

پاورپوینت مرمت کلیسای سپورغان ارومیه

پاورپوینت مرمت حمام اتحادیه ارومیه

پاورپوینت مرمت کنیسه کلیمیان ارومیه

معماری خانه انصاری ارومیه:

معماری خانه انصاری ارومیه

خانه انصاری ارومیه مانند تمام خانه‌های اصیل،  با رعایت اصول در طراحی،  تناسبات ، تزئینات و فضاسازی با تبعیت از الگوهای ایرانی به زیبایی ساخته شده است. جهت ورود به بنا از کوچه‌ای باریک و سرپوشیده که به خیابان اصلی متصل است گذر می‌کنیم و سپس وارد حیاط خانه می‌شویم. آنچه در نگاه اول خودنمایی می‌کند یک حیاط به شکل چهارگوش مستطیلی است که در ضلع شمالی ایجاد شده است و توسط درختان میوه،گل‌های زیبا و کف‌پوش سنگی احاطه گردیده است.

فضای داخلی خانه انصاری ارومیه

جلوه زیبای عمارت انصاری ارومیه با هندسه متقارن از پس درختان موجود در حیاط خودنمایی می‌کند. ساختمان در وسط دو حیاط قرارگرفته است به طوری که در ضلع جنوبی، باغ بزرگی از درختان انگور قرار داشته که زیبایی مجموعه را چندین برابر می‌کرده است. ساختمان خانه انصاری به صورت دوطبقه، همکف و اول با نمایی متقارن ساخته شده است و دارای دو ورودی در اضلاع شمال شرقی و شمال غربی می‌باشد. هر دو ورودی مزین به سردرهای هلالی آجری و پله‌های سنگی هستند که راه ارتباطی اتاق‌ها به حیاط می‌باشند. قسمت خارجی نما نشان می‌دهد که بنا تا ارتفاع ۲ متری از سنگ‌های تراش‌دار  و پس از آن با آجر احداث شده است و نشان از رعایت اصول سازه‌ای در این بنا با توجه به شرایط اقلیمی است.

حیاط خانه انصاری ارومیه

طبقه اول خانه انصاری ارومیه به عنوان بخش مهمی از مجموعه بوده است و شامل یک اتاق پذیرایی بزرگ و دو اتاق و راهروهای متصل به آنها به صورت قرینه در طرفین بوده است. روشنایی اتاق‌ها توسط پنجره‌هایی با الگوی مستطیل کشیده  و مربع‌مستطیل به شکل سه‌دری  و چوبی با طاق هلالی در دو جبهه شمالی و جنوبی تامیین می‌شده است. پنجره‌ها دارای تزئینات زیبایی به شکل کاربندی و کاشی‌های کتیبه دار به رنگ آبی فیروزه ای در کادری هندسی هستند. این ترکیب زیبا جلوه خاصی به نما می‌دهد و ارزش بنا را افزایش می‌دهد.

در دو ضلع شرقی و غربی خانه انصاری ارومیه، بناهایی الحاق قرار دارند که دارای اتاق‌های تو در تو هستند و راه ارتباط آنها توسط پله‌های موجود در اضلاع شمال شرقی و شمال غربی تامین می‌شود. سازه بنا در این دو بخش نیز تا ارتفاع یک متری به صورت پایه‌های سنگی و بعد از آن با آجر ساخته شده است. علاوه بر بنای اصلی، یک بنای الحاقی با حیاطی مجزا در ضلع غربی مجموعه وجود دارد که شواهد نشان می‌دهد بعدها به مجموعه افزوده شده است. این بنا نیز دارای اتاق‌های تودرتو  با مصالح سنگ، آجر، خشت و اندود گچ و سقف‌های چوبی است. خانه انصاری با دارا بودن ویژگی‌های بارز هنر و معماری قاجاری بسیار قابل توجه است ولی متأسفانه اقداماتی مبنی بر مرمت، حفظ و نگه‌داری این بنای آسیب دیده لحاظ نشده است.بنابراین با توجه به قدمت و ویژگی‌های اصیل معماری که در این خانه موجود است امید است مورد توجه ویژه  قرار گیرد.

عناوین اصلی و سرفصل‌های پاورپوینت تحلیل خانه انصاری ارومیه:

 • موقعیت مکانی ارومیه 
 • اقلیم 
 • اطلاعات زلزله‌نگاری منطقه
 • معرفی اثر 
 • مجاورت‌ها 
 • موقعیت طبیعی 
 • موقعیت فعلی 
 • تاریخچه بنا 
 • مشخصات بنا 
 • ورودی 
 • فرم 
 • نوع بهره‌برداری و خصوصیات بارز بنا 
 • عوامل تزئین شده و نوع آن‌ها 
 • پرسپکتیو، پلان‌ها، نما‌ها 
 • عکس‌های بنا

پاورپوینت تحلیل خانه انصاری ارومیه، برای نخستین بار و به طور اختصاصی، توسط فروشگاه معماری دیسامگ و در قالب ۳۲ اسلاید به همراه پلان و ۱۰ صفحه ورد تهیه و تدوین شده است و هم اکنون در اختیار شما عزیزان قرار دارد. شما با خرید و دانلود پاورپوینت تحلیل خانه انصاری ارومیه، یکی از بهترین منابعی جهت مطالعه و بررسی این خانه تاریخی ارومیه را در دست خواهید داشت که می‌تواند به عنوان یک پروژه دانشجویی فوق‌العاده نیز مورد استفاده قرار بگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

در صورت بروز هرگونه مشکلی طی فرآیند خرید و یا دانلود محصول خریداری شده، فقط و فقط از طریق تلگرام با پشتیبانی در تماس باشید.
+