پاورپوینت تحلیل قلعه بابک کلیبر

پاورپوینت تحلیل قلعه بابک کلیبر

قلعه بابک یا قلعه بذ یکی از آثار باستانی استان آذربایجانی شرقی است که در نزدیکی شهر کلیبر قرار دارد و با یکی از قهرمانان ملی ایران پیوندی عمیق دارد. بنابرین در این مطلب از فروشگاه معماری دیسامگ، به ارائه پاورپوینت تحلیل قلعه بابک کلیبر در قالب ۰۰۰ اسلاید می‌پردازیم.

موقعیت و تاریخچه قلعه بابک:

پاورپوینت تحلیل معماری قلعه بابک کلیبر

قلعه بابک کلیبر که به نام دژ بابک یا قلعه بذ نیز مشهور است، در سه کیلومتری شهر کلیبر، یکی از شهرهای آذربایجان شرقی که مرکز شهرستان کلیبر نیز هست، واقع شده است. این دژ نام خود را از بابک خرمدین، قهرمان تاریخی خود وامدار است که در سال ۸۹۳ میلادی به نبرد با اعراب پرداخت. برخی می‌گویند که این دژ در عصر ساسانیان ساخته شده است، لکن شواهدی وجود دارد که خبر از ساخت قلعه بابک در زمان حکومت سلسله اشکانیان می‌دهد. این قلعه، نخستین محور مقاومت ایران در زمان حکمرانی اعراب بر ایران بوده است و همواره در نزد ایرانیان نمادی از آزادگی است.

معماری قلعه بابک کلیبر:

پاورپوینت معماری قلعه بابک کلیبر

قلعه بابک کلیبر بنایی دو طبقه است که در ارتفاع ۲۳۰۰ متری از سطح دریاهای آزاد قرار دارد. مسیر رسیدن به این بنای عظیم، راهرویی ۲۰۰ متری است که در گذشته نگهبانان دژ در دو طرف آن می‌ایستادند و رفت و آمد افراد به دژ را کنترل می‌کردند. در انتهای این راهروی طولانی، پله‌هایی قرار دارند که با بالا رفتن از آنها به دژ اصلی خواهید رسید. با ورود به درون دژ شاهد تالاری خواهید بود که تالار اصلی این بنای عظیم را تشکیل می‌دهد و در جوانب آن ۷ اتاق وجود دارد. تمام این اتاق‌ها دارای ورودی‌هایی هستند که به تالار اصلی ختم می‌شود. در جانب شرقی این تالار قلعه بابک کلیبر، چندین اتاق دیگر به همراه آب انبار به چشم می‌خورد و در سمت شمال غربی آن نیز می‌توان راه پله ای را مشاهده نمود که در گذشته از آن برای دسترسی به اتاق‌ها و طبقات دیگر دژ استفاده می‌شد.

مطالب پیشنهادی:

پاورپوینت مرمت قلعه فلک الافلاک خرم آباد

پاورپوینت معماری تخت جمشید

پاورپوینت تحلیل تپه سیلک کاشان

پاورپوینت تحلیل تخت سلیمان تکاب

پاورپوینت زیگورات چغازنبیل

پاورپوینت قلعه بابک کلیبر

آب انبار قلعه بابک کلیبر سقفی دارد که به صورت جناقی و گهواره‌ای ساخته شده است. از ویژگی‌های دالانی که به دژ ختم می‌شد، می‌توان به امکان عبور تنها یک فرد اشاره نمود که امکان سو قصد به جان افراد درون دژ را کاهش می‌داد. در دو طرف دژ، برج‌هایی تعبیه شده بودند که نگهبانان بر فراز آنها ایستاده و ورود افراد جدید را به اطلاع ساکنین قلعه می‌رساندند. این برج‌ها از ملات ساروج ساخته شده است و احجام استوانه و مخروط در ساخت آن به چشم می‌خورد. علاوه بر این دور تا دور برج نیز دیواری کشیده شده بود که سبب می‌شد تا هر فردی که می‌خواهد وارد قلعه شود مجبور باشد از دالان اصلی عبور کند.

عناوین اصلی و سرفصل‌های پاورپوینت تحلیل قلعه بابک کلیبر:

 • مقدمه
 • معرفی قلعه بابک
 • تاریخچه قلعه بابک
 • جغرافیا
 • معماری ساسانی
 • خرمدینان
 • بابک خرمدین
 • معماری قلعه بذ
 • ویژگی‌های نمادین دژ بابک
 • مرمت قلعه بابک
 • منابع

پاورپوینت تحلیل قلعه بابک کلیبر برای نخستین بار و به طور اختصاصی توسط فروشگاه معماری دیسامگ و در قالب ۰۰۰ اسلاید تهیه و تدوین شده است و هم اکنون در اختیار شما عزیزان قرار دارد. شما با خرید و دانلود پاورپوینت تحلیل قلعه بابک کلیبر یکی از بهترین منابعی جهت مطالعه این قلعه اساطیری را در دست خواهید داشت که می‌تواند به عنوان یک پروژه دانشجویی کم‌نظیر نیز مورد استفاده قرار بگیرد.

سهیلا دوست پژوه هستم. دارای مدرک کارشناسی از گیلان. بندر انزلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

در صورت بروز هرگونه مشکلی طی فرآیند خرید و یا دانلود محصول خریداری شده، فقط و فقط از طریق تلگرام با پشتیبانی در تماس باشید.
+