پاورپوینت تاور کرین

پاورپوینت تحلیل تاور کرین (جرثقیل برجی)

تاور کرین یا جرثقیل برجی یکی دیگر از انواع جرثقیل‌های ثابت مدرن است که در اندازه و ظرفیت‌های گوناگون تولید شده و کاربرد عمده آن به صنعت ساختمان‌سازی محدود می‌شود. بنابرین در این مطلب از فروشگاه معماری دیسامگ، به ارائه پاورپوینت تحلیل تاور کرین در قالب ۵۰ اسلاید می‌پردازیم.

تاریخچه جرثقیل:

جرثقیل مصری (شادوف)

شادوف را می‌توان نخستین جرثقیل ساخته شده به دست بشر دانست که در مصر باستان به منظور برداشت آب و انتقال آن به زمین‌های کشاورزی و یا مصارف خانگی کاربرد داشت. ساخت نخستین نمونه‌های شادوف به حدود ۲۰۰۰ سال پیش از میلاد مسیح باز می‌گردد. یونانیان باستان نیز جرثقیلی را به منظور جابجایی بارهای سنگین در سده ششم پیش از میلاد مسیح توسعه دادند و به نظر می‌رسد آثار باشکوه به جا مانده از این دوران، تماما با استفاده از جرثقیل‌های آن دوران ساخته شده‌اند. این جرثقیل علیرغم مکانیزم ساده خود که متشکل از دو پایه و طناب‌هایی متصل به زمین بود و بالا بردن بارها توسط قرقره و دسته‌های متصل به آن صورت می‌پذیرفت، کاربرد گسترده‌ای داشت و به سرعت همه گیر شد.

جرثقیل رومی:

جرثقیل رومی

پیدایش امپراطوری روم، نقطه عطفی در تکامل و توسعه جرثقیل‌ها بود که از تمایل وافر رومیان به ساخت سازه‌های عظیم‌الجثه ناشی می‌شد. رومی‌ها با الگوگیری از جرثقیل یونانی، جرثقیل خود را توسعه دادند. ساده‌ترین جرثقیل رومی متشکل از یک دوپایه، وینچ و طناب بود و توانایی بلند کردن باری به وزن ۱۵۰ کیلوگرم را داشت. این جرثقیل که دوپایه‌های آن دارای شیبی هم‌راستای وینج بودند، توسط دو طناب متصل به زمین مهار می‌شدند و از دو قرقره بهره می‌بردند. جرثقیل‌های رومی سنگین‌تر، به سبب برخورداری از دسته‌ای سه در پنچ از قرقره‌ها، توان حمل بارهای سنگین‌تری را نیز دارا بودند.

جرثقیل در عصر مدرن:

جرثقیل آرمسترانگ ونیز

روند رو به توسعه جرثقیل‌ها طی سده‌های بعدی نیز ادامه داشت و طی قرون وسطی در اروپا جرثقیل‌هایی روی کار آمدند که سرآمد تمامی نمونه‌های موجود بودند. پس از انقلاب صنعتی، نخستین جرثقیل‌های مدرن پدید آمدند و در بنادر بزرگ استقرار یافتند. در سال ۱۸۳۸، ویلیام آرمسترانگ، تاجر و صنعتگر برجسته اروپایی، نخستین جرثقیل هیدرولیک را طراحی کرد که از آب نیرو می‌گرفت. این جرثقیل متشکل از یک سیلندر فولادی محتوی آب بود که به دنبال ورود آب بیشتر از ولو اصلی یک طرفه، سبب ایجاد نیروی رانش بیشتری در خروجی می‌شد و توان حمل بارهای چندتنی را دارا بود.

تاور کرین

جرثقیل‌های مدرن امروزی با بهره‌گیری از اصول ترمودینامیک، توانایی حمل بارهایی چند صد تنی را دارا هستند. تاور کرین یکی دیگر از انواع جرثقیل‌های مدرن است به سبب ظرفیت بالا در عین کاربری محدود به صنایع ثابت هستند و در یک نقطه استقرار می‌یابند. یک تاور کرین با دارا بودن برجی به منظور تغییر ارتفاع، دارای بازویی افقی است که یک سر آن با طولی کمتر به نگهداری وزنه تعادل (معمولا بتنی) اختصاص دارد و بازوی دیگر آن با طول بیشتر و مجهز به قرقره‌ای متحرک به منظور تغییر موقعیت افقی در راستای بازو، کاربرد گسترده‌ای دارد. تاور کرین که از آن با نام جرثقیل برجی نیز یاد می‌شود، بیشتر در صنعت ساختمان‌سازی کاربرد دارد و جهت حمل مصالح ساختمانی در مقیاس بالا و اجزای ساختمان به کار برده می‌شود.

عناوین اصلی و سرفصل‌های پاورپوینت تحلیل تاور کرین:

 • مقدمه
 • انواع تاور کرین
 • موارد استفاده
 • تاور کرین‌های بالارونده
 • اجزای تاور کرین
 • ظرفیت تاور کرین
 • علت عدم سقوط تاور کرین
 • بتن‌ریزی و پایه تاور کرین
 • طراحی پایه تاور کرین
 • برقراری اتصال میان بخش‌های مختلف خرپایی
 • سیستم آسانسور دسترسی به تاور کرین
 • خرپاهای مورد استفاده در تاور کرین
 • چگونگی انتقال تاور کرین به موقعیت
 • رعایت نکات ایمنی در استفاده از تاور کرین

پاورپوینت تحلیل تاور کرین برای نخستین بار و به طور اختصاصی، توسط فروشگاه معماری دیسامگ و در قالب ۵۰ اسلاید تهیه و تدوین شده است و هم اکنون در اختیار شما عزیزان قرار دارد. شما با خرید و دانلود پاورپوینت تحلیل تاور کرین، یکی از بهترین منابعی جهت بررسی ساختار تاور کرین و جرثقیل‌های مختلف را در دست خواهید داشت که می‌تواند در نقش یک پروژه دانشجویی فوق‌العاده نیز ظاهر شود.

یک شیفته معماری که در تلاش است تمام اندوخته خود را با دیگران به اشتراک بگذارد ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

در صورت بروز هرگونه مشکلی طی فرآیند خرید و یا دانلود محصول خریداری شده، فقط و فقط از طریق تلگرام با پشتیبانی در تماس باشید.
+