مرمت خانه رجایی مشهد

پاورپوینت مرمت خانه رجایی مشهد

موقعیت خانه رجایی مشهد:

موقعیت خانه رجایی مشهد

مشهد به‌ عنوان یکی از شهرهای بزرگ و دیرینه، در شمال شرقی ایران واقع‌ شده است. این شهر که پایتخت معنوی شهرهای ایران به شمار می‌رود، به‌ واسطه وجود حرم امام رضا (ع)، یکی از مهم‌ترین شهرهای ایران محسوب می‌شود. شهر مشهد بر اساس قدمت و سابقه تاریخی خود،همواره آثار باارزش بسیاری همچون مساجد، آرامگاه‌ها، حمام‌ها و بناهای تاریخی را در خود نهان دارد. خانه رجایی یکی از خانه‌های تاریخی شهر مشهد است که به سبب معماری خاص خود شهرت دارد. این خانه تاریخی در خیابان خسروی نو و در محله قدیمی سرشور، کوچه پرتو واقع‌ شده است.

تاریخچه خانه رجایی مشهد:

تاریخچه خانه رجایی مشهد

این خانه تاریخی، یادگار اواخر دوران قاجار و اوایل پهلویی است. خانه رجایی مشهد بنا به درخواست آقای رجایی ساخته‌ شده است و در حال حاضر با تغییر کاربری به عنوان مهمان‌سرا مورد استفاده قرار می‌گیرد. بنا به‌صورت دو قسمتی می‌باشد که بافاصله زمانی احداث‌شده است. زمان ساخت بنای الحاقی که دارای دوطبقه می‌باشد و در سمت غرب بنای اصلی که معماری باارزشی دارد قرارگرفته است، به حدود ۳۰ سال پیش باز می‌گردد .

معماری خانه رجایی مشهد:

معماری خانه رجایی مشهد

خانه رجایی مشهد با قرار گرفتن در محله قدیمی سرشور، جلوه خاصی به این محله و ساختمان‌های اطرافش بخشیده است. این بنای آجری با نمای متقارن و پلان نامتقارن و خطی خود، در حیاط بزرگی به وسعت حدودا ۸۰۰ متر مربع و با کف‌پوشی آجری، ساخته شده است. حضور طبیعت از طریق وجود حوض بزرگ در وسط مجموعه و باغچه‌های درخت‌کاری شده در اطراف آن زیبایی مجموعه را چند برابر کرده است. آنچه در نگاه اول پس از ورودی در برابر دیدگان قرار می‌گیرد جلوه زیبایی از نمای اصلی ساختمان از پشت درختان است.

حیاط خانه رجایی مشهد

همانطور که پیش‌تر نیز بدان اشاره شد، فضای داخلی عمارت دارای پلانی نامتقارن است که شامل حوض‌خانه، مطبخ و دو اتاق دیگر می‌شود. طبقه همکف از طریق دو راه‌پله با حفاظ‌های چوبی درطرفین بنا به طبقه اول اتصال پیدا می‌کند و دسترسی به این طبقه را ممکن می‌سازد. طبقه اول دارای اتاق‌هایی با سقف چوبی استکه از طریق درهای چوبی باهم در ارتباطند و فضایی تو در تو را خلق می‌کنند. روشنای این اتاق‌ها که محل اقامت ساکنین خانه بوده است و در حال حاضر مسافرین در آنها اسکان داده می‌شوند، از طریق پنجره‌هایی بزرگ تامین می‌شود.

تزئینات خانه رجایی مشهد

بخش بزرگی از جلوه کنونی خانه رجایی مشهد، مدیون گچبری‌های فاخر قسمت داخلی و خارجی است. تزئینات گچبری در قسمت‌های مختلفی همچون سردرها و پنجره‌ها با طرح‌های گل‌ و بته و ملون، به زیبایی ایجاد شده است. در ساخت خانه رجایی مشهد، از تزئینات بسیار هوشمندانه‌ای بهره برده‌اند و هیچ قسمتی بدون توجه رها نشده است و استفاده وافر از آجر در نما که از ویژگی‌های بارز دهه اول پهلوی است، یکی از بارزترین نمونه‌های آن به شمار می‌رود. این ساختمان از نمایی آجری بهره می‌برد و مزین به تزئیناتی در رخ‌بام و اطراف پنجره‌ها است. در کنار این نمای آجری، پنجره‌های چوبی بزرگی در اشکال مربع و مستطیل با حفاظ های فلزی و تزئینات گچ‌بری  ایجادشده است و از همان نگاه اول خودنمایی می‌نمایند.

نمای داخلی خانه رجایی مشهد

مجموعه جدید التاسیسی نیز در سمت راست ورودی خانه رجایی مشهد قرار دارد که قدمتی ۳۰ ساله دارد. این ساختمان الحاقی که در دو طبقه ساخته شده است، از فضاهای مختلفی نظیر آشپزخانه، سرویس بهداشتی و چند اتاق‌خواب با پنجره‌های بزرگ و چوبی بهره می‌برد. ایوانک نسبتاً بزرگی با حفاظ‌های فلزی نیز در قسمت بالای ورودی مجموعه قرارگرفته است که دسترسی به آن از طریق اتاق‌ها  ممکن می‌شود. نمای این بخش از ساختمان نیز آجری است و بر خلاف سایر بخش اثری از تزئینات چشمگیر و گچبری در آن به چشم نمی‌خورد. از جمله الحاقات بعدی به مجموعه سرویس‌های بهداشتی هستند که در قسمت شرقی و بنا بر احتیاج کاربری جدید ساخته شده‌اند. خانه رجایی مشهد علیرغم تعمیرات و بازسازی‌هایی که در طول سالیان اخیر و جهت بهبود اوضاع آن صورت گرفته است، به سبب نوع کاربری خود، نیازمند مرمت و بازسازی اساسی است.

پاورپوینت مرمت خانه رجایی مشهد:

پاورپوینت مرمت خانه رجایی مشهد برای نخستین بار و به طور اختصاصی، توسط فروشگاه معماری دیسامگ و در قالب ۵۰ اسلاید تهیه و تدوین شده است و هم اکنون در اختیار شما عزیزان قرار دارد. شما با خرید و دانلود فوری این پاورپوینت مرمت خانه رجایی مشهد، یکی از بهترین منابعی جهت مطالعه مرمت این خانه تاریخی مشهد را در دست خواهید داشت که می‌تواند به عنوان یک پروژه مرمت فوق‌العاده نیز مورد استفاده قرار بگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

در صورت بروز هرگونه مشکلی طی فرآیند خرید و یا دانلود محصول خریداری شده، فقط و فقط از طریق تلگرام با پشتیبانی در تماس باشید.
+