ارگ کریم‌خان شیراز

پاورپوینت تحلیل ارگ کریم خان زند شیراز

ارگ کریم خان زند که در شهر شیراز واقع شده است، در گذشته به عنوان ارگ حکومتی مورد استفاده قرار می‌گرفت و از این حیث حائز اهمیت است. بنابرین در این مطلب از فروشگاه معماری دیسامگ، به ارائه پاورپوینت تحلیل ارگ کریم خان زند شیراز در قالب ۵۲ اسلاید می‌پردازیم.

موقعیت بنا:

موقعیت بنای ارگ کریم خان شیراز

شهر شیراز، گنجینه‌ای از فرهنگ، هنر و شعر، در جنوب غربی ایران واقع شده است. این شهر دارای سابقه کهن تاریخی است و قدمت آن در لوح‌های به جامانده از ایلامی‌ها ۲۰۰۰ سال پیش تخمین زده شده است. یادگارهای به جامانده در این شهر، آثار بسیار باشکوهی از هنر و معماری می‌باشد که من‌جمله اهم آنها؛ آرامگاه شعرای نامدار، باغ‌های زیبا، عمارات، مدارس و قلعه‌ها می‌باشد. یکی از آثار معماری به جای مانده در این شهر، ارگ کریم‌خانی است که با معماری خارق‌العاده خود در شهر خودنمایی می‌کند. بنای ارگ در مرکز شهر و در خیابان کریم‌خان زند قرار دارد.

تاریخچه بنا:

تاریخچه بنای ارگ کریم خان شیراز

ارگ کریم‌خان که ملقب به زندان کریم‌خان نیز می‌باشد توسط مؤسس سلسله زندیان، کریم‌خان زند در سال ۱۱۰۸ هجری قمری و در دوره زندیه به‌عنوان محل حکومت دربار و اندرونی کریم‌خان احداث‌شده است. به درخواست کریم‌خان زند، جهت ساخت بنا از بهترین مصالح و بهترین معماران، هنرمندان و سنگ تراشان استفاده شد تا بنا مطابق با میل او و ایمن ساخته شود. بنای ارگ پس از مرمت و بازسازی امروزه به موزه بزرگ فارس و یک مکان تاریخی و دیدنی تبدیل شده است و در سال ۱۳۵۱ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

معماری بنا:

معماری بنای ارگ کریم خان سیراز

بنای ارگ کریم‌خان دارای معماری مسکونی- حکومتی بوده به همین دلیل بهره‌گیری از بهترین مصالح برای ساخت آن جهت افزایش امنیت در الویت قرار داشته است. بنا در محوطه‌ای به مساحت ۱۲۸۰۰ مترمربع احداث شده است. به طوری که قسمت خارجی بنا را دیوارهای آجری کنگره‌دار به ارتفاع ۱۲ متر و چهار قلعه در چهار گوشه بنا به ارتفاع ۱۴ متر احاطه کرده است. برج‌ها دارای پلکانی مدور در سه طبقه بوده‌اند. دیوارهای ارگ بسیار ضخیم و مستحکم بوده و دارای ۳ متر ارتفاع در قسمت پایین و ۲.۵ متر در بالا به همراه جان پناهی جهت قرارگیری نیروهای نظامی برای دفاع از قلعه بوده است. قسمت بیرونی ارگ با آجر با طرح‌های خوشه‌انگوری، لوزی، مثلث و زیگزاگ و ترنج به شکلی متنوع و زیبایی تزئین شده است.

درب ورودی ارگ کریم خان شیراز

درب ورودی ارگ در ضلع شرقی قرار دارد و تنها تزئین آن کتیبه بزرگی از کاشی‌های هفت‌رنگ لعاب‌دار است که نبرد رستم و دیو سفید را به تصویر کشیده است. مصالحی که در بنا مورد استفاده قرارگرفته سنگ، آجر، خشت پخته و ازاره های مرمرین می‌باشد. سه ضلع شمالی، جنوبی و غربی ارگ محل قرارگیری بخش سکونتی بوده است به طوری که هر بخش دارای ایوان و دو ستون  و حوضی سنگی در جلو ایوان و پنجره های چوبی اروسی بوده است. از این فضاها به عنوان شاه‌نشین نام برده شده است که هرکدام کاربری خود را داشته‌اند و توسط سه پله از سطح زمین بالاتر قرارگرفته‌اند.

ضلع های ارگ کریم خان شیراز

شاه‌نشین شمالی به عنوان فضای زمستان نشین مورد استفاده بوده و دارای تزئینات زیبای مقرنس بوده است. شاه‌نشین جنوبی در قرینه شاه‌نشین شمالی ساخته شده است. شاه‌نشین غربی که حوضی بزرگ در مقابل خود دارد به‌عنوان مهم‌ترین و اصلی‌ترین بخش جهت اقامت در فصل تابستان معرفی شده است که در ایوان آن از ستون‌های چوبی مزین به نقوش مارپیچ استفاده شده است. اتاق‌هایی که در پشت ایوان‌ها قرار دارند همگی از درون به هم متصل بوده و دارای تزئینات مقرنس، نقاشی، کتیبه‌هایی بالای طاقچه، اروسی و قطار بندی می‌باشند.

حیاط ارگ به شکل چهارباغ

حیاط ارگ به شکل چهارباغ ایرانی و مملو از درختان نارنج بوده و همچنین آب مورد استفاده در عمارت توسط قنات رکن‌آباد تهیه می‌شده است. ساختمان ارگ کریم‌خان مجهز به حمام خصوصی نیز بوده است. این بنا در گوشه جنوب شرقی ارگ احداث شده و از سه قسمت سربینه، مکانی جهت تعویض لباس که به‌صورت چهار سکویی بوده،گرم‌خانه، توسط لوله‌های آبگرم متصل به خزینه گرم می‌شده است  و در نهایت بخش خزینه که در وسط آن دیگ مسی که توسط آتش روشن می‌شده تشکیل شده است.

بنای بزرگ ارگ کریم خان شیراز

بنای بزرگ ارگ در دوره‌های مختلف دارای کاربری‌های متفاوتی بوده است، به طوری که در زمان زندیه محل زندگی و حکومت، در زمان قاجار محل زندگی فرماندار شهر شیراز  و در زمان پهلویی به عنوان زندان مورد استفاده قرارگرفته بوده است که این نوع کاربری آسیب‌های زیادی به بنا وارد کرده است. بنای ارگ کریم‌خانی نماد ابهت و قدرت حکومت زندیه می‌باشد که آمیخته‌ای از معماری صفوی و یادگارهای به‌جامانده از تخت جمشید بوده است و همواره مورد توجه بازدیدکنندگان بسیاری از سرار جهان است.

عناوین اصلی و سرفصل‌های پاورپوینت تحلیل ارگ کریم خان زند شیراز:

 • تاریخچه 
 • بخش‌های مسکونی ارگ 
 • اتاق‌های ارگ 
 • آب نمای ارگ 
 • حمام ارگ کریم خان زند 
 • مشخصات ساختمان 
 • فضاهای داخلی 
 • پرسپکتیو 
 • دیوار‌ها 
 • پنجره‌ها 
 • سقف اتاق‌ها 

پاورپوینت تحلیل ارگ کریم خان زند شیراز برای نخستین بار و به طور اختصاصی، توسط فروشگاه معماری دیسامگ و در قالب ۵۲ اسلاید تهیه و تدوین شده است و هم اکنون در اختیار شما عزیزان قرار دارد. شما با خرید و دانلود پاورپوینت تحلیل ارگ کریم خان زند شیراز، یکی از بهترین منابعی جهت مطالعه این اثر ازشمند تاریخی را در دست خواهید داشت که می‌تواند به عنوان یک پروژه دانشجویی فوق‌العاده نیز مورد استفاده قرار بگیرد.

۱ یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

در صورت بروز هرگونه مشکلی طی فرآیند خرید و یا دانلود محصول خریداری شده، فقط و فقط از طریق تلگرام با پشتیبانی در تماس باشید.
+