خانه روتاندا اثر ماریو بوتا

پاورپوینت تحلیل خانه روتاندا اثر ماریو بوتا

خانه روتاندا (Rotonda House) به عنوان یکی از مشهورترین کارهای معمار نام آشنای سوئیسی، ماریو بوتا، از جایگاه ویژه‌ای در میان آثار معماری اروپایی برخوردار است. بنابرین در این مطلب از فروشگاه معماری دیسامگ، به ارائه پاورپوینت تحلیل خانه روتاندا در قالب ۴۵ اسلاید می‌پردازیم.

مقدمه:

مقدمه خانه روتاندا

 

معمولا زمانی که یک معمار برای انجام یک پروژه انتخاب می‌شود، کار را با مطالعه محیط، تجزیه و تحلیل سایت و تلاش برای برآوردن نیازهای مشتری خود آغاز می‌کند اما ماریو بوتا از روش متفاوتی استفاده می‌کند. وی به جای تحقیق، کار خود را با طراحی شکل هندسی ساده‌ای شروع می‌نماید که بر اساس آن، شکل کلی بنا را طرح‌ریزی می‌کند. این اقدام بدان معنا نیست که معمار، محیط و یا شکل طرح را نادیده نگرفته است؛ برعکس آن یک پاسخ ارزیابی شده به توپوگرافی و ساختمان های اطراف است. با  وجود تپه‌ای در پس زمینه، به سمت غرب، که بر فراز آن، کلبه‌های ییلاقی در اشکال و سبک‌های مختلف ساخته شده‌اند، خانه روتاندا، به زیبایی، قد برافراشته است.

وضعیت:

وضعیت خانه روتاندا

خانه روتاندا در قطعه زمین کوچکی به مساحت  ۷۵۰ متر مربع در مرز شمالی یک محله مسکونی در حومه پانتئون کانتی ۱۲ تیچینو سوئیس ساخته شده است.

پیش زمینه:

پیش زمینه خانه روتاندا

وضعیت القا شده توسط قوانین ساختمانی، پروژه‌های توسعه یافته در نزدیکی شهر قدیمی، ارتباطات شکل گرفته از طریق جاده‌ها، مسیرهای قابل قبول و الگوی مزارع و تپه‌های پوشیده شده با تاکستان‌ها، شرایط خاصی را برای ساخت این ساختمان به وجود آورده بودند.

کانسپت:

کانسپت

معمار، در طرح‌های خود، ساختمان مدوری را به تصویر کشیده بود که در محور شمالی-جنوبی آن، شیاری عمیقی برای عبور نور و ورود آن به درون سازه طراحی می‌شد. کل حجم سازه در سه طبقه و یک برج سازماندهی شده بود. هدف معمار این بود که از مقایسه و یا کنتراست روتاندا با ساختمان‌های اطراف جلوگیری کند، اما در عین حال، رابطه‌ای فضایی را با چشم انداز و افق دور ترسیم نماید.

طرح‌ریزی خانه روتاندا

این ساختمان به خوبی طرح‌ریزی شده، وجود خود را با محیط اطراف و آسمان بالای سرش، که توسط پنجره سقفی بدان راه می‌یابد، تثبیت نموده است. معمار، در اطراف این فضای عمودی، توابع مختلفی را جهت تسهیل زندگی سازماندهی کرده و طبقه همکفی طراحی شده است که به عنوان فضای ورود و خروج  عمل می‌نماید. طبقه ی اول به عنوان فضایی برای فعالیت‌های مختلف و فضای روزانه تعیین گردیده و طبقه ی دوم بزرگترین مساحت را دارا می‌باشد و اتاق خواب‌ها در این قسمت قرار دارند. معماری توسط ماریو بوتا در خانه روتاندا، نقد ضمنی برای معماری سرمایه داری، محصولات خلاقانه فاقد نظم و بی پروا، قلمداد می‌شود.

مطالب پیشنهادی:

پاورپوینت بیوگرافی و تحلیل آثار ماریو بوتا

پاورپوینت تحلیل خانه ریوا سن ویتاله اثر ماریو بوتا

پاورپوینت تحلیل دانشکده هنر و تاریخ هنر دانشگاه آیووا

پاورپوینت تحلیل دانشکده هنر و معماری خارجی

ماریو بوتا، بازگشت به روش‌های مناسب شهرهای سنتی اروپایی را که از ساختاری استوار و محکم بهره می‌بردند را به عنوان پیشنهاد اصلی خود مطرح نمود. ولی در عین حال هیچگونه تمایلی به استفاده از ستون‌ها، سرستون‌ها و کتیبه‌های خاص آن دوره نداشت. این امر را به وضوح می‌توان در محوطه ی راه پله مشاهده نمود که نشان می‌دهد او یک معمار سنتی کلاسیک است که در کارهایش از پالادیو الهام می‌گیرد.

فرم:

فرم خانه روتاندا

انتخاب استوانه به عنوان فرم کلی بنا، و توسعه آن به شکلی قابل سکونت، کاری پیچیده بود زیرا هر گونه اضافه کاری سبب خراب شدن فرم خاص سازه می‌شد. نتیجه نهایی مد نظر بوتا، ایجاد فضاهایی خالی و دریچه‌هایی جهت ورود نور به فضا بود. اولین برش به صورت طولی، سیلندر را به دو قسمت تقسیم می‌کند و شکافی را در پوشش و در سقف طبقه دوم ایجاد مینماید که ورود نور طبیعی به ساختمان را تسهیل می‌نماید. در سمت جنوب، این برش، در هر دو طرف، بخش‌هایی را جهت ایجاد فضای کافی برای ساخت پنجره‌ای بزرگ که نور را به سوی اتاق نشیمن و اتاق ناهار خوری موجود در طبقه اول هدایت می‌کند، طرح‌ریزی می‌نماید. در سمت شمالی، محور راه پله بسان ستونی از زمین به سوی سقف قد برافراشته است که پنجره‌ها در دو سوی آن به چشم می‌خورند. این نوع ستون، که حسی کلاسیک را در ساخت و ساز ایجاد می‌کند، در بالای بلوک‌های سازه، سرستون را به وجود می‌آورد.

نورپردازی:

نورپردازی خانه روتاندا

یک پنجره سقفی، که سه چهارم طول محور شمال-جنوب خانه روتاندا را اشغال می‌کند، سبب ورود میزان ثابتی از نور طبیعی به داخل سازه می‌شود. ردیف پنجره‌هایی که از کف تا سقف در امتداد لبه‌های شمالی و جنوبی واقع شدهاند، ورود نور را به حداکثر می‌رسانند و سبب میشوند چشم انداز فضا با محیط بیرون مرتبط شود. در طول بعد از ظهر، چراغ‌های دیوارکوب نصب شده بر روی دیوارها و لوسترهای آویزانی، خانه را روشن می‌کنند.

نما:

نمای خانه روتاندا اثر ماریو بوتا

خانه روتاندا از برخی جهات، بیشتر شبیه یک معبد است. اشکال هندسی خالص و نابی که می‌تواند از نمای استوانه‌ای جدا شود، بیشتر به محل عبادت و تفکر شباهت دارد تا یک محل زندگی. بوتا هر دو مفهوم را به یکدیگر مرتبط می‌نماید. وی خانه را محلی ایمن برای تفکر می‌داند که ما می‌توانیم منابع انسانی و روانی لازم برای فرداها را در آن پرورش دهیم. از جهتی دیگر، فرم تاریخی این خانه، ناهمگونی محلی را پدیدار می‌سازد که ساختمان‌های اطراف را به چالش میکشد. این ساختمان استوانه‌ای شکل سه طبقه با برش‌های مربعی برجسته و برش‌های فوقانی سه گوش، ویلاهای مستطیل شکل معمولی اطراف را به مبارزه می‌طلبد و تصویری از یک برج مدرن را پدیدار می‌سازد. استفاده از حواشی تزئینی رومی در بالای استوانه یا شیشه مثلثی که یادآور سنگ فرش کلاسیک است، به تکامل جزئیات کار کمک می‌کند.

فضاها:

فضاهای خانه روتاندا

راه پله خانه روتاندا به عنوان یک بخش حیاتی از طراحی، در میان هر چهار طبقه، از جمله زیرزمین، پیش رفته، و چارچوبی را در بالای ستون همانند یک ستون دوریک ایجاد می‌نماید. محور مرکزی زیر پنجره سقفی، نیز ثابت است و نور را در جای جای خانه به  حداکثر می‌رساند.  کنتراست دیوار پیرامونی بیرونی و دیوار قائم الزاویه درونی نشان میدهد که چگونه دو عنصر را می‌توان با موفقیت به یکدیگر پیوند داد. خطوط مستقیم موجود در داخل، جهات و تقسیمات فرعی را به وضوح نشان می‌دهد. در عین حال، واحد بیرونی پیرامونی، تمام فضاهای موجود در هر بخش و بین بخش‌ها را نشان می‌دهد. این دو عنصر برای ایجاد فضایی متشکل از بخش‌های مختلف به صورت یک کل واحد متحد شده‌اند.

طبقه خانه روتاندا

طبقه همکف خانه روتاندا به عنوان نقطه توقفی بین فضای داخلی و خارجی طراحی شده است. این بخش به یک ایوان باز بزرگ و گاراژ مجهز است و در کنار سالن ورودی و راه پله ساخته شده است. یک توالت کوچک نیز در این قسمت وجود دارد. در این طبقه، فعالیت‌های روزانه انجام می‌شوند. این بخش با پنجره بزرگی به سمت جنوب و پنجره سقفی شیشه اندود موجود در طبقه دوم که نور خورشید را سخاوتمندانه به درون باز میتاباند روشن میشود. اگر چه طرح این بخش، طرحی باز است، فضاهای کاربردی به وضوح توسط نور و پارتیشن تعریف می‌شوند. اتاق نشیمن و مطالعه در یک طرف این فضای باز و اتاق ناهار خوری و آشپزخانه در طرف دیگر قرار دارند. اتاق ناهار خوری و اتاق نشیمن به بالکنی دسترسی دارند که شکل استوانه‌ای سازه را ادامه می‌دهد.

منطقه خصوصی خانه روتاندا

منطقه خصوصی خانه روتاندا در این طبقه قرار دارد و شامل سه اتاق خواب است که از جانب دو دالان موجود  در دو طرف فضای باز موجود در این طبقه قابل دستیابی هستند. اتاق خواب اصلی، بیشترین فضای این بخش را به همراه حمام دربرمی‌گیرد. دو اتاق خواب دیگر به همراه حمام‌هایشان در طرف مقابل قرار دارند. در این طبقه، کف دارای شیاری است که از طریق آن می‌توان نظاره‌گر طبقه پایین بود. این ساختمان دارای یک زیرزمین است.

متریال:

متریال خانه روتاندا

دیوار ساختمان استوانه‌ای روتاندا از تکه آجرهای شکسته و خرد شده ساخته شده است. برای کمک به مقاوم سازی بنا، بوتا اتصالات تقریبا غیر قابل مشاهده‌ای را با کمک براکت‌های فلزی مسلح و زاویه‌دار ایجاد نمود که تعادل بتن را حفظ می‌کنند و سبب می‌شوند که  اثر تنش بر روی دیوار، ناچیز باشد. این ترکیب به شما کمک می‌کند تا دیواری پله‌ای را که فاقد هیچ‌گونه شیار و شکافی هستند طراحی کنید.  متریال‌های اصلی مورد استفاده در این ساختمان، سیمان، آجر نما، فولاد و شیشه هستند و کف طبقات نیز از چوب ساخته شده بود.

عناوین اصلی و سرفصل‌های پاورپوینت تحلیل خانه روتاندا:

 • بیوگرافی ماریو بوتا
 • ویژگی‌های طرح‌های ماریو بوتا
 • مقدمه
 • وضعیت
 • کانسپت
 • فرم
 • نورپردازی
 • نما
 • فضاها
 • متریال
 • پلان خانه روتاندا ماریو بوتا
 • منابع

پاورپوینت تحلیل خانه روتاندا برای نخستین بار و به طور اختصاصی، توسط فروشگاه معماری دیسامگ و در قالب ۴۵ اسلاید تهیه و تدوین شده است و هم اکنون در اختیار شما عزیزان قرار دارد. شما با خرید و دانلود پاورپوینت تحلیل خانه روتاندا، یکی از بهترین منابعی جهت مطالعه این اثر ماریو بوتا را در دست خواهید داشت که می‌تواند به عنوان یک پروژه دانشجویی فوق‌العاده نیز مورد استفاده قرار بگیرد.

منبع: https://en.wikiarquitectura.com/building/rotonda-house

سهیلا دوست پژوه هستم. دارای مدرک کارشناسی از گیلان. بندر انزلی

۲ یک نظر

  1. سام کیان پاسخ

   درود بر شما. به دلیل مشکلات فابل محصول مربوطه، دکمه خرید برداشته شد و به زودی بعد از رفع مشکل قرار میگیره.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

در صورت بروز هرگونه مشکلی طی فرآیند خرید و یا دانلود محصول خریداری شده، فقط و فقط از طریق تلگرام با پشتیبانی در تماس باشید.
+