پاورپوینت مدرسه جهانگیرخان قم

پاورپوینت تحلیل مدرسه جهانگیرخان قم

مدرسه جهانگیرخان قم یکی از تاریخی‌ترین مدارس ایران است که سوای قدمت بالایش، به سبب معماری بی‌نظیر خود نیز شهرت بسیاری دارد. بنابرین در این مطلب از فروشگاه معماری دیسامگ، به ارائه پاورپوینت مدرسه جهانگیرخان قم در قالب ۲۵ اسلاید می‌پردازیم.

مقدمه:

مدرسه جهانگیرخان قم

مدرسه جهانگیرخان یکی از مدارس ساخته شده در عصر صفوی – قاجاریه است که به مدرسه جانی خان نیز شهرت دارد. این مدرسه که در شهر قم واقع گردیده است، یکی از بهترین جلوه‌های هنر اسلامی و سبک معماری دوره صفوی و قاجار به شمار می‌رود. بنا به گفته عده‌ای، این مدرسه از همان ابتدا با نام جانی خان خوانده می‌شد و گذشت سال‌ها سبب تغییر نام آن شده است. این فرضیه زمانی قوت بیشتری می‌گیرد که بدانیم هیچ مستندات و شواهدی مبنی بر دست داشتن شخصی به نام جهانگیرخان در ساخت این مدرسه به دست نیامده است. با این حال نام این مدرسه تنها امری نیست که بر سر آن اختلاف نظر وجود دارد؛ چراکه عده‌ای از مورخین تاریخ ساخت مدرسه جهانگیرخان قم را در حدود قرن هشتم هجری می‌دانند. لکن نظر عموم کارشناسان بر ساخت این بنا در قرن یازدهم و اواخر حکومت سلسله صفوی است.

مطالب پیشنهادی:

پاورپوینت تحلیل مسجد و مدرسه سپهسالار تهران

پاورپوینت تحلیل مدرسه دارالفنون تهران

پاورپوینت تحلیل مدرسه و مسجد آقا بزرگ کاشان

پاورپوینت معماری مدرسه خان شیراز

پاورپوینت مرمت مدرسه عباسقلی‌خان مشهد

معماری مدرسه جهانگیرخان قم:

جزئیات مدرسه جهانگیرخان قم

مدرسه جهانگیرخان قم در بخش شرقی شهر قم، در مرکز محله جامع، کوچه مسجد جامع قرار گرفته است.  گرچه این مدرسه نسبت به سایر مدارس موجود در قم دارای ابعاد کوچکتری است لکن به سبب قدمت، فرم ساخت و تزئینات به کار رفته در آن، یکی از مشهورترین مدارس این شهر به شمار می‌رود. شایان ذکر است که طی مرمت‌های صورت گرفته، فضاهای جدید نظیر کتابخانه به سازه اصلی مدرسه جهانگیرخان قم اضافه شده است. در مرمت اخیر نیز تلاش بسیاری شد تا با خالی کردن قسمت تحتانی حجره‌ها از ورود رطوبت به درون آنها ممانعت گردد.

فضاهای مدرسه جهانگیرخان قم

مدرسه جهانگیرخان قم، از حیاط کوچکی بهره می‌برد که توسط ۲۰ حجره در اطراف خود احاطه شده است. من جمله تزئینات مدرسه جانگیرخان قم می‌توان از کتیبه‌ها، دست نوشته‌ها، مقرنس‌کاری‌ها، گچ‌بری‌ها و آجرکاری‌های متعدد نام برد. مدرسه جهانگیرخان قم که دقیقا مقابل مسجد جامع قم واقع شده است، از سردر باشکوهی بهره می‌برد که روزانه در معرض دید بسیاری از افراد قرار دارد و بخشی از شهرت دیرینه خود را مدیون آن است.

فضاهای مدرسه جهانگیرخان

بازدیدکننده پس از ورود به درون مدرسه جهانگیرخان قم و گذر از درب آن، خود را در دالان باریک و کوچکی ‌می‌یابد که وی را به سمت حیاط کوچک مدرسه هدایت می‌کند. حیاطی که دور تا دور آن را حجره‌های زیبایی با تزئینات مختلف فرا گرفته‌اند و در میانه خود به حوضی مزین است که طراوت خاصی را برای آن به ارمغان می‌آورد. هر حجره دارای ایوان و پله سنگی است و طاقچه‌های آن با مقرنس و گچکاری پوشیده شده‌اند.

عناوین اصلی و سرفصل‌های پاورپوینت مرمت مدرسه جهانگیرخان قم:

  • معرفی
  • تاریخچه
  • نمای ورودی
  • نمای بیرونی
  • نمای داخلی حجره‌ها
  • فضای سبز
  • ورودی‌ها
  • پله‌ها
  • سردر

پاورپوینت تحلیل مدرسه جهانگیرخان قم برای نخستین بار و به طور اختصاصی، توسط فروشگاه معماری دیسامگ و در قالب ۲۵ اسلاید تهیه و تدوین شده است و هم اکنون در اختیار شما عزیزان قرار دارد. شما با خرید و دانلود پاورپوینت تحلیل مدرسه جهانگیرخان قم، یکی از بهترین منابعی جهت بررسی معماری مدرسه جهانگیرخان قم را در دست خواهید داشت که می‌تواند به عنوان یک پروژه دانشجویی فوق‌العاده نیز مورد استفاده قرار بگیرد.

سهیلا دوست پژوه هستم. دارای مدرک کارشناسی از گیلان. بندر انزلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

در صورت بروز هرگونه مشکلی طی فرآیند خرید و یا دانلود محصول خریداری شده، فقط و فقط از طریق تلگرام با پشتیبانی در تماس باشید.
+