تپه نوشیجان ملایر

پاورپوینت تحلیل تپه نوشیجان ملایر (ارگ و آتشکده نوشیجان)

تپه باستانی نوشیجان ملایر، یکی از مجموعه‌های تاریخی بی‌نظیر ایران است که در برگرفتن آثار باستانی متعدد دوره‌های مختلف تاریخی، اهمیت آن را دو چندان می‌سازد. بنابرین در این مطلب از فروشگاه معماری دیسامگ، به ارائه پاورپوینت تحلیل تپه نوشیجان همدان در قالب ۵۶ اسلاید می‌پردازیم.

معرفی تپه نوشیجان:

آتشکده نوشیجان ملایر

تپه نوشیجان، آتشکده و قلعه‌ای تاریخی در حدود ۱۵ کیلومتری شهر ملایر و در مجاورت روستای شوشاب است. این تپه تاریخی واقع در استان همدان، دربرگیرنده آثار تاریخی متعددی از دوره‌های مختلف تاریخی است. ولی به طور کلی ساختار تپه نوشیجان قابل تقسیم به سه لایه است که نخستین لایه را به مادها، دومین لایه را هخامنشیان و لایه بیرونی را به اشکانیان نسبت می‌دهند که حاصل حفاری‌های صورت گرفته در سال ۱۳۴۶ خورشیدی توسط دیوید استروناخ است. بنابرین می‌توان قدمتی در حدود ۲۸۰۰ سال را برای این تپه و تاریخی‌ترین بخش‌های آن در نظر گرفت. محاسبه قدمت اشیا و آثار به دست آمده از تپه نوشیجان با استفاده از آزمایش‌های رادیوکربن صورت پذیرفته است.

مطالب پیشنهادی:

پاورپوینت تحلیل تپه سیلک کاشان

پاورپوینت تحلیل قلعه بابک کلیبر

پاورپوینت زیگورات چغازنبیل

پاورپوینت معماری تخت جمشید

پاورپوینت تحلیل تخت سلیمان تکاب

معماری تپه نوشیجان ملایر:

ارگ نوشیجان ملایر

علیرغم وجود آثار متعدد باستانی در لایه‌های مختلف تپه نوشیجان، آثار به دست آمده از لایه نخستین که به قوم ماد تعلق دارند، دارای ارزش تاریخی بیشتری هستند. بقایای ساختمانی مکشوف طی حفاری‌ها و کاوش‌های باستانی صورت گرفته در این تپه نیز از اشغال تپه و سکونت در آن برای نخستین بار توسط همین قوم حکایت دارد. با این حال به نظر نمی‌رسد این امر پیش از سال ۸۰۰ قبل از میلاد مسیح صورت گرفته باشد. بناهای تاریخی و آثار ساختمانی باستانی به دست آمده از این تپه شامل بنای قدیمی جبهه غربی، تالار ستون‌دار (آپادانا)، معبد مرکزی، اتاق‌ها و انبارها، تونل و حصار دژ می‌شود.

عناوین اصلی و سرفصل‌های پاورپوینت تحلیل تپه نوشیجان:

 • موقعیت جغرافیایی استان
 • پیشینه و جغرافیای طبیعی شهرستان ملایر
 • معرفی تپه نوشیجان
 • بنای جبهه غربی
 • تالار ستون‌دار (آپادانا)
 • معبد اصلی
 • اتاق‌ها و انبارها
 • تونل
 • حصار دژ
 • گنجینه مکشوفه از تپه نوشیجان
 • ترتیب تاریخی تپه نوشیجان ملایر

پاورپوینت تحلیل تپه نوشیجان ملایر برای نخستین بار و به طور اختصاصی، توسط فروشگاه معماری دیسامگ و در قالب ۵۶ اسلاید تهیه و تدوین شده است و هم اکنون در اختیار شما عزیزان قرار دارد. شما با خرید و دانلود پاورپوینت تحلیل تپه نوشیجان همدان، یکی از بهترین منابع موجود به منظور مطالعه و بررسی تپه باستانی نوشیجان را به دست خواهید آورد که می‌تواند به عنوان مرجعی مطمئن جهت ارائه یک پروژه دانشجویی جدید نیز مورد استفاده قرار بگیرد.

یک شیفته معماری که در تلاش است تمام اندوخته خود را با دیگران به اشتراک بگذارد ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

در صورت بروز هرگونه مشکلی طی فرآیند خرید و یا دانلود محصول خریداری شده، فقط و فقط از طریق تلگرام با پشتیبانی در تماس باشید.
+