دانلود رایگان پاورپوینت نمادپردازی در معماری

دانلود رایگان پاورپوینت نمادپردازی در معماری

نمادپردازی در معماری را می‌توان یکی از قدیمی‌تریم مباحثی دانست که از از زمان پیدایش نخستین تمدن‌ها نیز همواره از توجه ویژه‌ای برخوردار بوده است. بنابرین در این مطلب از فروشگاه معماری دیسامگ، به ارائه رایگان پاورپوینت نمادپردازی در معماری در قالب ۴۰ اسلاید می‌پردازیم.

 

نماد و نشانه‌های رمزی در معماری:

نماد و نشانه‌های رمزی در معماری

مفاهیم نماد و رمزها قطعی نیست و همواره در پرده‌ای از ابهام قرار دارند و هر کس متناسب با گرایش‌های ذهنی خود می‌تواند از آن برداشت کند. هر چه این مفاهیم و معانی با عمق بیشتری در ذهن و روان ما نفوذ کنند جاودانگی اثر معماری نیز بیشتر می‌شود. رودولف آرنهایم به عنوان یک گشتالیست معتقد است دو نوع نماد و رمز در ارتباط با معماری وجود دارد؛ دسته اول نمادهای طبیعی هستند که بدون نیاز به تفکر قابل درک هستند و شامل معانی رمزی اعداد و اشکال هندسی مانند مربع یا دایره که در بین تمامی بشر دارای مفهوم یکسان هستند و در طول تاریخ بارها در معماری تکرار شده‌اند می‌باشد و دسته دوم نمادها و رمزهای قومی و اجتماعی است که جهان‌شمول نیست اما بین مردم به دلیل فرهنگ و گروه اجتماعی خاص و بر اساس سوابق تاریخی شکل‌گرفته است.

نماد رمزی در معماری

نمادها قابل خلق کردن نیستند مگر اینکه در باورها و شناخت مردم شکل‌گرفته باشند. امروزه آثار معماری شکل می‌گیرد که به نظر طراح زیبا و دارای نمادهای مفهومی است اما از نظر مردم قابل درک نیست. در واقع معمارانی در زمینه نماد پردازی موفق بوده‌اند که توانسته‌اند معانی رمزی خود را مأنوس با افراد جامعه انتخاب کنند. نمادهایی که قابل درک برای افراد جامعه است در افراد حس تعلق ایجاد می‌کند.

مفهوم نماد در معماری اسلامی:

مفهوم نماد در معماری اسلامی

نماد به مفاهیمی اطلاق می‌شود که به زبان مستقیم قابل بیان نیست. زبان هنر اسلامی، رمزگونه و نمادین است و این رموز و نمادها حامل معانی درونی و ذاتی این هنر هستند. در معماری اسلامی، رمز و نماد نقش تسهیل کننده رسیدن به حقایق ازلی را بازی می‌کنند. به طوری که از طریق رمز یا نمادهای موجود در عالم مادیات می توان ذهن را به عالم اولیا صعود بخشید. مظاهر این نمادپردازی را می توان در کالبد و معنای معماری ایرانی- اسلام در تزئینات، مصالح، فرم‌ها، حوض‌ها، نورگیرها و همچنین فرم‌هایی همچون چهارباغ، چهارطاقی و غیره جست‌وجو کرد. آنچه معماری اسلامی را شکل می‌دهد هم‌نشینی کالبد و معنا در کنار یکدیگر است.

نمادپردازی در معماری خانه‌های ایرانی:

در معماری سنتی ایرانی هیچ‌چیز از معنا  و مفهوم خالی نیست، شکل‌های هندسی به کاررفته در خانه‌های ایرانی برگرفته از نمادهای سنتی و اعداد بوده‌اند. برخی از فضاهای تشکیل دهنده خانه ایرانی شامل «حیاط»، «ایوان» و «اتاق‌ها»است که به ترتیب نماینده «روح»، «نفس» و«جسم»اند و در واقع یک خانه نماد انسان کامل است. ازاین رو حیاط با خلوص در فرم و هندسه و همچنین حضور طبیعت ، نمادی از روح خانه می‌باشد. اتاق‌ها نماد و مظهر جسم و نشانه‌ای از «مکعب انسان»اند و وابستگی شان با خانه همچون وابستگی فرد به خانواده است که در ارتباط با حیاط، رابطه جسم و روح را نشان می‌دهند. و ایوان‌ها به عنوان فضای انتقالی و اصل بین عوالم زمانی و زمینی‌اند.

«نور» عمده‌ترین مشخصه معماری ایرانی است و نمادی از عقل الهی و وجود خالق محسوب می‌شود. درک هیچ صورت و اشیایی بدون وجود نور ممکن نیست. رنگ‌ها نیز در این رویکرد اهمیت نمادین دارند. برای مثال رنگ سفید نمادی از وجود می‌باشد و ماهیت بی آرایه بودنش نمادی از وحدت را تداعی می‌کند. آیینه از دیگر عناصر نمادین معماری سنتی است و به دلیل ویژگی درخشش و انعکاسی که دارد در معنای نمادین با جوهر عرفان تناسب دارد.

با توجه به مطالب ذکرشده مشخص می‌شود که  معماری ایرانی مملو از معناها و نمادها است . به صورتی که نمادگرایی به عنوان یک اصل در معماری به حساب می‌آید. هنرمندان سنتی این مفاهیم و ارزش‌ها را به خوبی می‌شناختند و برای آن اهمیت ویژه‌ای قائل بوده‌اند. خانه سنتی ایرانی همانند دیگر بناها، در بالاترین مرتبه از مفهوم و معانی قرار داشته است و به فراخور درک مخاطب به نیازها پاسخ داده و حقایق را آشکار می‌سازد.

عناوین اصلی و سرفصل‌های پاورپوینت نمادپردازی در معماری:

  • مقدمه
  • نماد و نشانه‌های رمزی در معماری
  • مفهوم نماد در معماری اسلامی
  • نمادپردازی در معماری خانه‌های ایرانی
  • منابع

پاورپوینت نمادپردازی در معماری برای نخستین بار و به طور اختصاصی، توسط فروشگاه معماری دیسامگ و در قالب ۴۰ اسلاید تهیه و تدوین شده است و هم اکنون در اختیار شما عزیزان قرار دارد. شما دانلود رایگان پاورپوینت نمادپردازی در معماری، یکی از بهترین منابعی جهت مطالعه نماد و نمادشناسی در معماری را در دست خواهید داشت که می‌تواند به عنوان یک پروژه دانشجویی فوق‌العاده نیز مورد استفاده قرار بگیرد.

دانلود رایگان دیسامگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

در صورت بروز هرگونه مشکلی طی فرآیند خرید و یا دانلود محصول خریداری شده، فقط و فقط از طریق تلگرام با پشتیبانی در تماس باشید.
+