پاورپوینت آب در معماری

پاورپوینت آب در معماری

آب به عنوان مظهر پاکیزگی و یکی از عناصر اربعه، جایگاه ویژه‌ای در معماری جهان دارد و به کارگیری از آن در معماری ملل مختلف در طول تاریخ، گواهی بر این امر است. بنابرین در این مطلب از فروشگاه معماری دیسامگ، به ارائه پاورپوینت آب در معماری در قالب ۷۰ اسلاید می‌پردازیم.

جایگاه آب نزد ایرانیان:

جایگاه آب نزد ایرانیان

طبیعت نزد ایرانیان از گذشته تا به امروز بسیار مقدس بوده است تا جایی که درگذشته برای هر یک از عناصر موجود در طبیعت خدایی مخصوص داشتند و آن را پرستش می‌کردند. آب به عنوان یک عنصر پاک و پاک‌کننده در همه دوره‌ها دارای ارزش و جایگاه ویژه و مسبب تشکیل تمدن‌ها بوده است. به طوری که ایرانیان آن را نماد باروری، پاکی و حاصلخیزی می‌دانستند و برای آن معابدی تحت عنوان آناهیتا الهه آب جهت درک معنای آب ایجاد می‌کردند که فرشته نگهبان، آناهیتا از آن محافظت می‌کرده است.

جایگاه کارکردی و معنوی آب:

جایگاه کارکردی و معنوی آب

از دیرباز ارزش و اهمیت دادن به آب و مقدس شمردن آن  ازلحاظ معنوی و جنبه‌های کارکردی مورد توجه  بوده است. آب در دوران باستان مورد پرستش قرار می‌گرفت اما با شکل‌گیری اسلام، این عنصر جایگاهی والاتر یافت و بر تقدسش افزوده شد. نیایشگاه‌ها و پرستشگاه‌ها جهت احترام به این عنصر حیاتی در نهایت احترام در کنار آب شکل می‌گرفتند باگذشت زمان و شکل‌گیری شهرها و باغ‌های اسلامی، این عنصر جایگاه خود را در فضا پیدا کرد و معماران با شناخت نقش آب سعی کردند این عنصر را به داخل معماری بکشانند. همچنین از زمان شکل‌گیری باغ‌ها، آب به عنوان اصلی ترین عنصر شکل دهنده باغ حضور داشته و کنار درختان و ساختمان‌ها حماسه باشکوهی از شعر و موسیقی ایجاد می‌کرده است.

آب در معماری ایرانی:

آب در معماری ایرانی

آب به عنوان سرچشمه زیبایی و جان بخشی همواره در معماری ایرانی حضور داشته و به نوعی با معماری عجین شده است که نمی‌توان آنها را بدون هم تصور کرد. آب در بناهای مختلف، کوشک‌ها، پایاب‌ها، مساجد ، و باغ‌ها و غیره خود رانشان می‌داده و به انواع مختلف جلوه گری می‌نماید.

آب در باغ ایرانی:

آب در باغ ایرانی

تعابیر مختلفی از آب در قرآن، افسانه‌های باستان و ذهنیت افراد بوده است که سبب شده این عنصر جاودان صحنه ساز باغ ایرانی باشد. وجود آب دلیلی برساخت باغ و خلق فضای معماری  و جلوگیری از هدر رفت آن در مناطق مختلف  ایران بوده است. جهت یابی احداث باغ، هندسه  و کرت بندی باغ ایرانی نیز با هدف دسترسی و آبیاری راحت‌تر در کنار نهرها و قنات شکل می‌گرفته و مسیر جریان آن درون باغ از هندسه منظمی پیروی می‌کرده است. این عنصر حیاتی با گذر از وسط باغ‌ها و عبور باد از روی سطحش، محیطی مطلوب و دل‌نشین را فراهم می‌ساخته است.

پاورپوینت آب در باغ ایرانی

از دیگر کاربردهای وجود آب در باغ ایرانی، علاوه بر آبیاری و تلطیف هوا، نقش زیبایی آن بوده است. انعکاس عناصر هم‌جوار در آب، علاوه بر زیبایی بر ارتفاع و وسعت مجازی باغ  نیز تاکید داشته است. علاوه بر زیبایی بصری که آب موجود در باغ ایجاد می‌کرده است، زیبایی شنوایی نیز داشته است. آواها و طنین‌های ایجاد شده از طریق حرکت آب توسط سینه کپکی‌ها، فواره‌ها و آبشارها  بسیارآرامش بخش و گوش نوازند و از ویژگی‌های ممتاز باغ ایرانی به حساب می‌آیند.

پاورپوینت بررسی آب در باغ ایرانی

آب به عنوان روح باغ ایرانی به صورت ساکن و در حرکت خود را به نمایش می‌گذارد. حرکت آب در جویبارها، آبشارها و فواره‌ها جریان زندگی و حرکت را نشان می‌دهد به طوری که سکون آب در حوض‌ها و حوضچه‌ها نشان دهنده سکوت  و آرامش در باغ است. آب در دوران باستان به عنوان الهه مقدس و در دوران اسلامی به عنوان پاکی و مظهر نور الهی و در دوران امروز نیز به عنوان عنصری شگفت انگیز بوده است و وجود آن در هیچ دوره‌ای از زندگی بشر نادیده گرفته نشده است. باغ ایرانی تجمع تمامی عناصر مقدس بوده  و آب در آن  مهم‌ترین نقش را بر عهده داشته است.

آب در مساجد ایرانی:

آب در مساجد ایرانی

در مساجد ایرانی، آب به دلیل پاک کنندگی و نماد و نشانه بودن مورد توجه قرار داشته است. این عنصر به شکل‌های مختلف همچون، سقاخانه، حوض، سنگ ابه، آب‌نما و پایاب در مسجد حضور داشته است. وضو گرفتن و تطهیر شدن جسم و روح توسط آب در مساجد نمادی از زایش مجدد و دوری از گناه و زشتی‌ها و نماد زندگی بوده است. مسجد مکانی معنوی و مذهبی است و وجود آب به عنوان روشنایی و پاکی بر معنویت فضا می‌افزاید. انعکاس نمای مسجد درون حوض آب بر ارتفاع آن تاکید کرده و تجلی پاکی این بنا می‌شود. آب در میان عناصر چهارگانه مقدس، نقش ویژه‌ای دارد و به منزله نشان قدرت خداوند مورد احترام است. وجود آب صرفاً به دلیل آبیاری گیاهان و یا مطبوع نمودن هوا وآشامیدن مطرح نبوده است بلکه آنچه مورد اهمیت است ویژگی شگفت خود آب و معنا بخشی آن بر زندگی است.

عناوین اصلی و سرفصل‌های پاورپوینت آب در معماری:

 • مقدمه
 • نقش آب در معماری باستان ایران
 • باغ شاهزاده ماهان
 • روانشناسی آب
 • طراحی آب در سبک‌های مختلف
 • فرهنگسرای فرشچیان اصفهان
 • اشکال استفاده از آب در معماری
 • بستر مجموعه
 • ستون فقرات
 • قطب یک مجموعه
 • دریاچه‌های مصنوعی
 • محیط آبی
 • یخچال
 • آب انبار
 • باغ موزه آب
 • ساختمان آکواریوم
 • منابع

پاورپوینت آب در معماری برای نخستین بار و به طور اختصاصی، توسط فروشگاه معماری دیسامگ و در قالب ۷۰ اسلاید تهیه و تدوین شده است و هم اکنون در اختیار شما عزیزان قرار دارد. شما با خرید و دانلود پاورپوینت آّب در معماری یکی از بهترین منابعی جهت مطالعه جایگاه و اهمیت عنصر آب در معماری را در دست خواهید داشت که می‌تواند به عنوان یک پروژه دانشجویی فوق‌العاده نیز مورد استفاده قرار بگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

در صورت بروز هرگونه مشکلی طی فرآیند خرید و یا دانلود محصول خریداری شده، فقط و فقط از طریق تلگرام با پشتیبانی در تماس باشید.
+