پاورپوینت تحلیل کاخ عالی قاپو اصفهان

پاورپوینت تحلیل کاخ عالی قاپو اصفهان

کاخ عالی قاپو اصفهان یکی دیگر از بناهای تاریخی برجسته ساخته شده در دوره صفوی است که در میدان نقش جهان اصفهان قرار دارد. بنابرین در این مطلب از فروشگاه معماری دیسامگ، به ارائه پاورپوینت تحلیل کاخ عالی قاپو اصفهان در قالب ۲۷ اسلاید می‌پردازیم.

مقدمه:

پاورپوینت تحلیل معماری کاخ عالی قاپو اصفهان

عالی قاپو یکی از کاخ‌های بزرگ ایران است که در شهر اصفهان قرار دارد. این ساختمان در سمت غربی میدان نصف جهان و درست در مقابل مسجد شیخ لطف الله واقع شده است و حکم یک دروازه بزرگ را دارد. نام عالی قاپو ترکیبی از کلمه فارسی عالی (به معنای “امپراطوری” یا “بزرگ”) و قاپو در آذربایجانی (به معنای “دروازه”) است و همانطور که از ظواهر امر پیداست این بنا در حکم درب ورودی کاخ‌های صفوی واقع در میدان نقش جهان و بلوار چهارباغ بود. کاخ عالی قاپو، در واقع یکی دیگر از سازه‌های عهد صفویان است که بنا بر حکم شاه عباس اول در اوایل سده یازدهم هجری ساخته شد. عده‌ای رقابت پادشاهی عثمانی و صفوی در تمامی عرصه‌ها را یکی از دلایل ساخت این بنا می‌دانند. عثمانی توپ قاپی را ساخت و صفویه عالی قاپو را.

پاورپوینت کامل تحلیل معماری کاخ عالی قاپو اصفهان

کاخ عالی قاپو دارای ارتفاعی بالغ بر چهل و هشت متر است و شش طبقه دارد که هر یک از آنها به وسیله یک پله مارپیچ قابل دسترسی هستند. در طبقه ششم این سازه عظیم، یعنی تالار موسیقی، طاقچه‌های مدور بزرگی در دیوارها قابل مشاهده هستند که نه تنها به لحاظ زیبایی‌شناختی دارای ارزش زیادی هستند، بلکه در نقش یک عایق صوتی نیز عمل می‌کنند. پادشاهان بزرگ صفوی از کاخ عالی قاپو جهت پذیرایی از نجیب‌زادگان و سفرای خارجی استفاده می‌نمودند. شاه عباس، برای اولین بار در اینجا، نوروز سال ۱۰۰۶ خورشیدی را جشن گرفت.

معماری کاخ عالی قاپو:

پاورپوینت کامل تحلیل کاخ عالی قاپو اصفهان

عالی قاپو مملو از نقاشی‌های دیواری طبیعی متعددی است که توسط رضا عباسی، نقاش مشهور شاه عباس، و شاگردانش ترسیم شده‌اند. گل‌ها، حیوانات و پرندگان عمده عناصری هستند که در نگاره‌های به جای مانده از این هنرمند به چشم می‌خورند. درب‌ها و پنجره‌های به شدت تزئین شده این کاخ در طول اعصار مختلف و با وقوع جنگ‌های متمادی تقریبا به طور کامل غارت شدند. فقط یک پنجره در طبقه سوم توانسته از گیر و دار حوادث جان سالم به در برد.

مطالب پیشنهادی:

پاورپوینت تحلیل میدان نقش جهان اصفهان به همراه پلان اتوکدی

پاورپوینت تحلیل مسجد شیخ لطف الله اصفهان

پاورپوینت تحلیل مسجد جامع  اصفهان

پاورپوینت تحلیل کاخ گلستان به همراه مقاله و پلان اتوکدی

پاورپوینت تحلیل کاخ نیاوران

پاورپوینت کامل معماری کاخ عالی قاپو اصفهان

کاخ عالی قاپو در طول سلطنت شاه سلطان حسین، آخرین پادشاه صفوی، بازسازی گردید و به طور قابل ملاحظه‌ای احیا شد. با این حال مجددا در طول حمله افغان‌ها تخریب گردید. در زمان ناصرالدین شاه قاجار نیز قرنیس‌های صفوی و کاشی‌های گلدار بالای دروازه، با کاشی‌های کتیبه دار جایگزین شدند.شاه عباس دوم نیز دوست داشت که تزئینات دیگری را به کاخ عالی قاپو اضافه کند و به زیبایی آن بیفزاید. سهم اصلی او در احیای این بنا ساخت سالنی با شکوه و اضافه نمودن بخش‌هایی به طبقه سوم بود. ۱۸ ستون این سالن با آینه پوشانده شده‌اند و سقف آن به نقاشی‌هایی بزرگ مزین است.

پاورپوینت بررسی کاخ عالی قاپو اصفهان

مجلس نمایندگان در طبقه اول کاه عالی قاپو قرار داشت و طبقه ششم، به بخش پذیرش و میزبانی سلطنتی اختصاص داده شده بود. بزرگترین اتاق‌های کاخ عالی قاپو نیز در همین طبقه قرار گرفته‌اند. دکوراسیون‌های گچی نیز در سالن ضیافت به وفور یافت می‌شوند . طبقه ششم که با نام “تالار موسیقی” نامگذاری شده فضایی بود که به عیش و نوش پادشاه اختصاصی داشت و گروه‌های موسیقی مختلف در آن به اجرا می‌پرداختند.

عناوین اصلی و سرفصل‌های پاورپوینت کاخ عالی قاپو:

 • موقعیت قرارگیری
 • ساختمان کاخ
 • وجه تسمیه
 • معماری بنا
 • پلان
 • نما
 • برش
 • ویژگی خاص کاخ
 • استادکاران و معماران بنا
 • تزئینات داخلی و خارجی بنا
 • مراحل شکل گیری کاخ
 • فضاهای داخلی
 • تزئینات کاخ
 • مصالح 
 • ایوان رفیع

پاورپوینت تحلیل کاخ عالی قاپو اصفهان برای نخستین بار و به طور اختصاصی، توسط فروشگاه معماری دیسامگ و در قالب ۲۷ اسلاید تهیه و تدوین شده است و هم اکنون در اختیار شما عزیزان قرار دارد. شما با خرید و دانلود پاورپوینت تحلیل کاخ عالی قاپو یکی از بهترین منابعی جهت مطالعه تاریخچه و بررسی معماری کاخ عالی قاپو را در دست خواهید داشت که می‌تواند در نقش یک پروژه معماری فوق‌العاده نیز ظاهر شود.

منبع: https://en.wikipedia.org/wiki/٪C4٪۸۰l٪C4٪AB_Q٪C4٪۸۱p٪C5٪AB

سهیلا دوست پژوه هستم. دارای مدرک کارشناسی از گیلان. بندر انزلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

در صورت بروز هرگونه مشکلی طی فرآیند خرید و یا دانلود محصول خریداری شده، فقط و فقط از طریق تلگرام با پشتیبانی در تماس باشید.
+