مسجد شیخ لطف الله اصفهان

پاورپوینت تحلیل مسجد شیخ لطف الله اصفهان

مسجد شیخ لطف الله به عنوان یکی از آثار تاریخی ارزشمند، به سبب معماری چشمگیر و کم‌نظیر خود، یکی از با اهمیت‌ترین مساجد تاریخی ایران به شمار می‌رود. بنابرین در این مطلب از فروشگاه معماری دیسامگ، به ارائه پاورپوینت تحلیل مسجد شیخ لطف الله اصفهان در قالب ۴۵ اسلاید می‌پردازیم.

موقعیت بنا:

موقعیت بنای مسجد شیخ لطف الله

اصفهان، پایتخت فرهنگ و تمدن ایران، در فلات مرکزی این کشور واقع است. اضفهان یکی از شهرهای دارای سابقه تاریخی و فرهنگی بسیار به شمار می‌رود و از این رو است که با عنوان “نصف جهان” نیز شناخته می‌شود. بناهای قدیمی و بسیار باشکوهی در این شهر به یادگار مانده است که من‌جمله اهم آنها می‌توان از مسجد جامع اصفهان، میدان نقش جهان، مسجد امام و بسیاری دیگر از خانه‌های باشکوه، حمام‌های تاریخی و پل‌ها نام برد. در بین آثار تاریخی به جای مانده در این شهر که مساجد خارق‌العاده و بی‌نظیرشان گوی رقابت را از سایر آثار ربوده‌اند، مسجد شیخ لطف الله اصفهان همچون گوهری نایاب در میانشان می‌درخشد. این بنا در شرق میدان نقش‌جهان و مقابل عمارت عالی‌قاپو واقع‌شده است.

تاریخچه بنا:

تاریخچه بنای مسجد شیخ لطف الله

مسجد شیخ لطف الله اصفهان با آن گنبد مینائی، از یادگارهای قرن یازدهم هجری و دوران صفوی به شمار می‌رود. این مسجد باشکوه به شیوه اصفهانی و با هدف تکریم شیخ لطف‌الله، از دانشمندان و علمای بزرگ شیعه در زمان شاه‌عباس اول، ساخته شده است. بنای مسجد طی ۱۸ سال به وسیله یکی از معماران بزرگ آن روزگار، استاد محمدرضا اصفهانی، و با هنرنمایی خوشنویس برجسته و مشهور، علیرضا عباسی، احداث شده است. مسجد شیخ لطف الله اصفهان در دی ماه سال ۱۳۱۰ خورشیدی در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

مطالب پیشنهادی:

پاورپوینت تحلیل میدان نقش جهان اصفهان به همراه پلان اتوکدی

پاورپوینت تحلیل مسجد جامع اصفهان

پاورپوینت تحلیل فرهنگسرای فرشچیان اصفهان

پاورپوینت تحلیل مجتمع مسکونی زیتون اصفهان

پاورپوینت مرمت گنبد سلطانیه زنجان

معماری بنا:

معماری بنای مسجد شیخ لطف الله اصفهان

مسجد شیخ لطف‌الله اصفهان با کاشی‌کاری‌های بی‌نظیری که در داخل و خارج بنا دارد، زیبایی و جلوه خاصی به میدان نقش‌جهان داده است. بنای مسجد به شکلی متفاوت، فاقد صحن ورودی، شبستان و مناره می‌باشد. سردرد ورودی مسجد با مقداری عقب‌نشینی در ضلع شرقی میدان نقش‌جهان ایجاد شده که به واسطه چهار پله بالاتر از سطح خیابان قرارگرفته است. سردر بنا با تزئینات کاشی هفت‌رنگ، معرق نفیس و کتیبه لاجوردی با خط ثلث علیرضا عباسی و همچنین در چوبی دو لنگه با سکوهای مرمرین زردرنگ آراسته شده است.

 ضلع شرقی مسجد شیخ لطف الله اصفهان

به دلیل قرارگیری مسجد شیخ لطف الله اصفهان درمیدان، پلان مسجد دارای چرخشی با زاویه ۴۵ درجه نسبت به شمال و جنوب می‌باشد به طوری که نمازگزاران با گذر از دالانی پیچ‌دار و دیوارهایی مزین به کاشی‌های هفت‌رنگ، از پشت و روبه روی محراب وارد فضای گنبد خانه می‌شوند. قسمت داخلی گنبد خانه مسجد شیخ لطف‌الله اصفهان با استفاده از دیوارهایی قطور و محکم و به شکل مربعی با اضلاع ۱۹ متر ساخته‌ شده است. تمامی فضاهای داخلی با کاشی‌های هفت‌رنگ و معرق به زیبایی پوشیده شده‌اند. رنگ کاشی‌ها در ترکیب با نور ساطع شده از پنجره‌های زیرگنبد، گیرایی و شگفتی فضا را چندین برابر نموده است.

گنبد داخل مسجد شیخ لطف الله

،در داخل محراب زیبایی به شکل طاق دندانه‌دار ساخته شده است که مزین به کاشی‌های معرق، خطوط ثلث در اطرافش و مقرنس‌های ظریفی در داخل طاق می‌باشد. یکی از شاهکارهای معماری مسجد شیخ لطف‌الله، گنبد آن است که به‌عنوان مدورترین گنبد جهان شناخته می‌شود. گنبد بر روی یک کاربندی ساده و یک اربانه به شکل دوپوسته پیوسته با قطر بیرونی ۲۲ متر ساخته شده است.  ۱۶ پنجره مشبک از سنگ و کاشی با نگاره‌های اسلیمی برای روشنایی و تهویه فضای گنبد خانه به زیبایی در قسمت اربانه ایجاد شده است که علاوه بر ایجاد روشنایی در ترکیب با کاشی‌های هفت‌رنگ، حالتی روحانی سرشار از معنویت به فضای گنبد خانه بخشیده است.

 بدنه خارجی گنبد مسجد شیخ لطف الله اصفهان

بدنه خارجی گنبد مسجد شیخ لطف الله اصفهان بارنگ زمینه نخودی و آبی تیره به همراه خطوط اسلیمی باشکوهی به رنگ سفید پوشانده شده است و در هنگام صبح به رنگ صورتی و در زمان غروب خورشید به رنگ آجری دلپذیری دیده می‌شود. قسمت زیرین فضای گنبد خانه، توسط فیل پوش‌هایی فضای مربع شکل را به هشت‌ضلعی و سپس دایره تقسیم کرده است و موجبات قرارگیری گنبد بر روی فضای مربع شکل داخلی را فراهم کرده است.

قسمت داخلی گنبد مسجد شیخ لطف الله اصفهان نیز با اشکال گرد و لوزی به شکل پرهای طاووس، به رنگ زرد طلایی و با طرحی از پیچک‌های در هم پیچیده پوشیده شده است که در نوع خود بی‌نظیر است و انسان را برای مدتی به تماشای این شگفتی وا می‌دارد. مسجد شیخ لطف‌الله اصفهان، با ساختار شگرفی که در طرح، مقیاس، رنگ و تزیینات بی‌بدیلش دارد، همواره ماندگار و جاودان است. زیبایی و آراستگی به همراه سکوت، نور و آرامشی که در فضای این مسجد حاکم است بی‌شک حسی از عروج و رسیدن به حضور را در انسان ایجاد می‌کند و این، همان راز جاودانگی این اثر شگفت در طول تاریخ است.

عناوین اصلی و سرفصل‌های پاورپوینت تحلیل مسجد شیخ لطف الله اصفهان:

 • معرفی 
 • هندسه 
 • تحلیل هندسی
 • ساده سازی پلان مسجد شیخ لطف الله 
 • سیرکولاسیون 
 • تزئینات گنبد
 • تزئینات جلوخان 
 • تزئینات سردر 
 • تزئینات محراب
 • مصالح 
 • مقیاس 
 • محور 
 • تحلیل سایت و محوطه 
 • قرارگیری سایت نسبت به جهات چهارگانه 
 • سایه اندازی 
 • فرم 

پاورپوینت تحلیل مسجد شیخ لطف الله اصفهان، برای نخستین بار و به طور اختصاصی، توسط فروشگاه معماری دیسامگ و در قالب ۴۵ اسلاید تهیه و تدوین شده است و هم اکنون در اختیار شما عزیزان قرار دارد. شما با خرید و دانلود پاورپوینت تحلیل مسجد شیخ لطف الله اصفهان، یکی از بهترین منابعی جهت بررسی مسجد شیخ لطف الله اصفهان را در دست خواهید داشت که می‌تواند به عنوان یک پروژه دانشجویی فوق‌العاده نیز مورد استفاده قرار بگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

در صورت بروز هرگونه مشکلی طی فرآیند خرید و یا دانلود محصول خریداری شده، فقط و فقط از طریق تلگرام با پشتیبانی در تماس باشید.
+