آثاروبیوگرافی فرانک گهری

پاورپوینت بیوگرافی و تحلیل آثار فرانک گهری

فرانک گهری (Frank Gehry) به عنوان یکی از مطرح‌ترین معماران معاصر که بیشتر به سبب موزه گوگنهایم بیلبائو شناخته می‌شود، از شهرت بالایی برخوردار است. بنابرین در این مطلب از فروشگاه معماری دیسامگ، به ارائه پاورپوینت بیوگرافی و تحلیل آثار فرانک گهری در قالب ۳۹۰ اسلاید می‌پردازیم.

زندگینامه فرانک گهری:

زندگینامه فرانک گهری

فرانک گهری یا فرانک اوون گلدبرگ در ۲۸ فوریه ۱۹۲۹ میلادی در تورنتوی کانادا دیده به جهان گشود. وی در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی و دانشگاه هاروارد تحصیلات خود را آغاز و تکمیل نمود. گهری، که از اوایل دهه ۱۹۶۰ در لس آنجلس ساکن گردیده است، یکی از معماران پیشگام و برجسته قرن بیستم به حساب می آید که از شیوه‌هایی عمیق و پست مدرنیسمی در سازه‌های غیر معمولی خود استفاده می‌نمود. معروف ترین طرح‌های گهری عبارتند از: کنسرت والت دیزنی در لس آنجلس و موزه گوگنهایم در بیلبائوی اسپانیا.

دوره ابتدایی زندگی:

دوره ابتدایی زندگی

فرانک گهری یا فرانک اوون گلدبرگ در ۲۸ فوریه ۱۹۲۹ در تورنتوی کانادا و در خانواده ای، لهستانی، یهودی،  دیده به جهان گشود.. فرانک در سنین نوجوانی، بسیار خلاق بود و همواره خانه‌ها و شهرهای خیالی و رویایی خود را با ابزارهای موجود در فروشگاه ابزار آلات پدربزرگش می‌ساخت. همین علاقه به مصالح ساختمانی غیر متعارف، بعدا در کارهای معماری گهری، به یکی از عناصر متمایزکننده آثار وی بدل گردید.

 تحصیل فرانک گهری

فرانک گهری در سال ۱۹۴۹ میلادی، در حالی که در کنار تحصیل در کالج، مشغول به کار نیز بود به لس آنجلس نقل مکان کرد. او در نهایت از دانشکده معماری جنوب کالیفرنیا فارغ التحصیل شد. در همین زمان بود که او نام خانوادگی خود را در تلاش برای جلوگیری از فرهنگ ضد یهودیت، از گلدبرگ به گهری تغییر داد. در سال ۱۹۵۶ میلادی، گهری با همسرش، آنیتا اسنایدر، عازم ماساچوست شد تا در دانشگاه طراحی هاروارد ثبت نام کند. او بعدا دانشگاه هاروارد را بنا به دلایل نامعلومی، ترک کرد و در حالی که دو دختر نیز داشت، از همسرش جدا شد. در سال ۱۹۷۵ میلادی، فرانک گهری با برتا ایزابل آگولرا ازدواج کرد و دو فرزند دیگر نیز ماحصل این ازدواج وی بود.

مطالب پیشنهادی:

پاورپوینت بیوگرافی و تحلیل آثار ریچارد میر

پاورپوینت تحلیل موزه گوگنهایم بیلبائو

پاورپوینت تحلیل موزه گوگنهایم نیویورک (پلان اتوکدی و تری دی مکس)

پاورپوینت تحلیل سبک فولدینگ

پاورپوینت نمونه موردی و برنامه فیزیکی موزه هنرهای معاصر

زندگی حرفه‌ای:

زندگی حرفه‌ای فرانک گهری

فرانک گهری پس از ترک دانشگاه هاروارد به کالیفرنیا بازگشت و نام خود را با راه اندازی خط تولید مبلمان مقوایی”Easy Edges” بر سر زبان‌ها انداخت. او قطعات Easy Edges را از لایه‌های مقوای موج‌دار می‌ساخت و آن‌ها را در بین سال‌های ۱۹۶۹ و ۱۹۷۳میلادی به فروش رسانید. گهری به ساخت و طراحی مبلمان علاقه زیادی داشت و خانه خانوادگیاش را در سانتا مونیکا با درآمد حاصل از Easy Edges بازسازی کرد. این خانه ویلایی بازسازی شده با فولاد زنگ زده و فنس حصاری محصور گردیده بود که به نحو کارامدی، ورودی خانه را با یک پنجره سقفی شکل می‌داد. طراحی آوانگارد گهری، توجه دنیای معماری را به سوی خود جلب نمود و در نهایت معماری او را به اوج رسانید و کار به جایی رسید که او در دهه ،۱۹۸۰ کار طراحی خانه‌های مختلف را در جنوب کالیفرنیا آغاز نمود.

شهرت فرانک گهری

همان‌طور که بر  شهرت گهری افزوده میشد، طرح‌های محول شده به وی نیز بزرگ و بزرگتر می‌شدند . ساختمان‌های با کیفیتی، از جمله سالن کنسرت والت دیزنی در مرکز لس آنجلس، خانه رقص پراگ و موزه گوگنهایم در بیلبائوی اسپانیا، جاذبه‌های توریستی بودند که از قوه ابتکار گهری برای بازسازی آنها استفاده شد. گهری در سال ۲۰۱۱ میلادی مجددا به تخصص اصلی خود یعنی طراح مسکونی بازگشت و از نخستین آسمانخراش خود، ۸ Spruce Street در شهر نیویورک و برج Opus هنگ کنگ در چین پرده برداری نمود.

خانه سانتا مونیکافرانک گهری

خانه سانتا مونیکا، مانند بسیاری از کارهای گهری، نمونه ای از سبک متجدد را به نمایش می‌گذارد. این سبک، سبکی مبتنی بر زیبایی شناسی پسا ساختارگرایانه است که پارادایم‌های معماری پذیرفته شده را به چالش میکشد، در حالی که با ایده آل گرایی مدرنیسم برای شکل دادن توابع مختلف، تلفیق می‌شود. گهری یکی از معدود معماران معاصری است که به دنبال این سبک بودند. وی به خاطر انتخاب مواد غیرمعمولی و همچنین فلسفه معماریش در جهان شناخته شده است. انتخاب او از مواد مانند فلز زنگ زده به برخی از طرح‌های گری، حس  زیبایی شناسی ناتمام یا حتی خامی را بخشیده است. این حس زیبایی شناختی استوار، گهری را به یکی از طراحان متمایز و برجسته سال‌های اخیر تبدیل نموده است. منتقدان کار گهری، وی را متهم نموده‌اند که طرح‌هایش عقلانی و متفکرانه نیست و برای استفاده در فضای ارزشمند شهری مناسب نمی‌باشد.

طرح‌های فرانک گهری

فرانک گهری، به جز طرح‌های پیچیده و بلند پروازانه‌اش، به خاطر نگرش حرفه‌ای و پایبندی به بودجه کارهایش نیز شناخته شده است. اما یک استثناء قابل توجه در این پایبندی به بودجه، پروژه سالن کنسرت والت دیزنی است که حدود صد و هفتاد میلیون دلار بیشتر از بودجه تعیین شده، هزینه برد و به پر هزینه‌ترین کار فرانک گهری در طول عمرش بدل گردید.

دوره فعلی:

دوره فعلی فرانک گهری

گهری در سال های اخیر، به عنوان استاد معماری دانشگاه کلمبیا، ییل و دانشگاه جنوبی کالیفرنیا به کار تدریس مشغول بوده است. همچنین او به عنوان عضو هیئت مدیره دانشکده معماری USC، کالجی که در آن تحصیل نمود، انتخاب شده است. او توانست افتخارات زیادی را در عرصه معماری از آن خود کند. در سال ۱۹۸۹ گهری جایزه معتبر پریتزکر را از آن خود کرد. این جایزه ، جایزه ای سالانه است که به معمارانی که در قید حیات هستند و کارهای ساخته شده توسط آنها استعداد، بینایی و تعهدشان به معماری را به تصویر می کشد اهدا میگردد. گهری در بسیاری از برنامه های تلویزیونی، از جمله سیمپسون‌ها ایفای نقش نموده و در تبلیغات اپل نیز ظاهر شده است. در سال ۲۰۰۵، سیدنی پولاک، کارگردان فیلم «طرح‌های فرانک جیری» ، فیلمی را با تمرکز بر معماری گهری، تولید نمود.

پروژه‌های اخیر و در جریان فرانک گهری

پروژه‌های اخیر و در جریان گهری شامل تاسیسات جدید گوگنهایم در ابوظبی، دفتر مرکزی جدید فیس بوک در کالیفرنیا و یادبود دوایت دی آیزنهاور در واشنگتن دی سی است که قرار است در دامنه تپه کاپیتول هیل ساخته شود. در حالی که طرح یادبود ۱۴۲ میلیون دلاری آیزنهاور در سال ۲۰۱۰ مورد تایید قرار گرفت و ساخت و ساز آن نیز در سال ۲۰۱۲ آغاز شده است، این پروژه در ماه‌های اخیر به علت اعتراض خانواده آیزنهاور متوقف گردیده است. طرح اولیه گهری شامل مجسمه‌ای از آیزنهاور به عنوان یک کودک بود، نقطه کانونی که بر طبق نظر نوادگان این رییس جمهور به درستی قادر نبود دستاوردهای برجسته آیزنهاور را نشان دهد. پس از آن گهری، طرح خود را برای ساخت مجسمهای مسن تر از آیزنهاور تغییر داد اما هم اکنون نیز اعضای خانواده آیزنهاور با  توجه به هزینه‌های بالای طرح فعلی، با ساخت چنین مجسمه‌ای مخالف هستند.

عناوین اصلی و سرفصل‌های پاورپوینت بیوگرافی و تحلیل آثار فرانک گهری:

 • زندگی نامه فرانک گهری
 • آثار فرانک گهری
 • دیجی بانک برلین
 • ساختمان اداری نوور زولف دوسل دورف
 • خانه گولدستین
 • ساختمان مرکز کارخانجات مبلمان ویترا
 • خانه رقص
 • موزه بین المللی ویترا
 • مرکز ارتباطات وفناوری EMR
 • معماری پرش کیهانی
 • موزه گوگنهایم بیلبائو
 • سالن مرکزی والت دیزنی
 • مرکز پرتو ماریا استاتا
 • هتل مارکز د ریسک
 • رستوران رقص ماهی
 • خانه نورتون
 • ساختمان مرکز آمریکا
 • برج گهری
 • موزه هوا وفضایXENOS
 • دانشکده حقوق لویولا

پاورپوینت بیوگرافی و تحلیل آثار فرانک گهری برای نخستین بار و به طور اختصاصی، توسط فروشگاه معماری دیسامگ و در قالب ۳۹۰ اسلاید تهیه و تدوین شده است و هم اکنون در اختیار شما عزیزان قرار دارد. شما با خرید و دانلود پاورپوینت بیوگرافی فرانک گهری، یکی از بهترین منابعی جهت مطالعه بیوگرافی فرانک گهری و بررسی آثار وی را در دست خواهید داشت که می‌تواند به عنوان یک پروژه دانشجویی فوق‌العاده نیز مورد استفاده قرار بگیرد.

سهیلا دوست پژوه هستم. دارای مدرک کارشناسی از گیلان. بندر انزلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

در صورت بروز هرگونه مشکلی طی فرآیند خرید و یا دانلود محصول خریداری شده، فقط و فقط از طریق تلگرام با پشتیبانی در تماس باشید.
+