پاورپوینت برج گنبد قابوس

پاورپوینت تحلیل برج گنبد قابوس

برج گنبد قابوس به عنوان یکی بلندترین برج آجری جهان که از آن با عنوان برج قابوس نیز یاد می‌شود، یکی از ارزشمندترین بناهای تاریخی برجای مانده از ادوار پیشین در ایران و جهان است. بنابرین در این مطلب از فروشگاه معماری دیسامگ، به ارائه پاورپوینت تحلیل برج گنبد قابوس در قالب ۳۵ اسلاید می‌پردازیم.

موقعیت برج گنبد قابوس:

موقعیت برج گنبد قابوس

شهر تاریخی گنبد کاووس یکی از شهرهای زیبای ایران و واقع در استان گلستان است. قدمت تاریخی این منطقه بین ۵ تا ۶ هزار سال تخمین زده می‌شود. این شهر به عنوان شهری متمدن، میراث دار آثار تاریخی با ارزش، شاعران، دانشمندان وفیلسوفان بسیاری بوده است. از جمله آثار تاریخی باشکوهی که در این منطقه به یادگار مانده است، می‌توان به زیارتگاه‌هایی همچون خالدنبی، امامزاده یحیی بن زید و همچنین مهمترین اثر باستانی این منطقه، یعنی برج آجری معروف به برج گنبد قابوس اشاره کرد که عنوان بلندترین و  متناسب‌ترین برج آجری جهان را یدک می‌کشد.

تاریخچه برج گنبد قابوس:

تاریخچه برج گنبد قابوس

برج  گنبد قابوس از آثار به جا مانده از شیوه رازی در قرن چهارم هجری است. این بنا در زمان پادشاهی قابوس ابن وشمگیر از پادشاهان سلسله آل زیار در سال ۳۷۵ هجری شمسی احداث شده است. برخی مورخان بنا را آرمگاه قابوس ابن وشمگیر و برخی دیگر رصدخانه وبرخی میل راهنما می دانند که در رابطه با صحت آن اختلاف نظرهای وجود دارد. این بنای شگفت‌انگیز که تاکنون سه بار مورد مرمت قرار گرفته و در سال ۱۳۱۰ خورشیدی نیز در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است، درسال ۱۳۹۱ خروشیدی در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار گرفت.

معماری برج گنبد قابوس:

معماری برج گنبد قابوس

برج گنبد قابوس بر بلندای تپه‌ای ۱۵ متری واقع شده است. استفاده از آجر و مصالحی با کیفیت ممتاز از ویژگی‌های بارز شیوه رازی است که در این بنا نیز به بهترین نحو رعایت شده است. جهت مقاوم سازی برج گنبد قابوس، بنا با ساخت پی عظیمی به ارتفاع ۱۵ متراز مصالح آجر که به اندازه ۲ متر آن خارج از تپه بوده شروع می شود. شواهد تاریخی نشان می دهد که داخل پی سردابی قرار داشته است که در حال حاظر فقط بخشی ازپاکارتاق آن باقی مانده است. در کل ارتفاع بنا به همراه پی ۷۲ متر است که ۱۸ متر آن مربوط به گنبد مخروطی می باشد.

معماری گنبد قابوس

برای ورود به برج، یک ورودی درضلع جنوبی به ابعاد ۱.۵ در ۵.۵۵ احداث شده است که داراری تاق نیم گرد می باشدکه به شکل بی نظیری مقرنس کاری شده است. به صورتی که جزو اولین و زیباترین مقرنس ها به حساب می آید. بدنه ی برج به صورت دوار اجرا شده است که توسط ۱۵ پشتبند منشوری مثلثی شکل که در پلان ستاره ده پر می باشد، با فواصل یکسان احاطه شده است. این پشتبندها از کف شروع شده و در زیر گنبد به پایان می‌رسند، به طوری که علاوه بر ملاحظات سازه‌ای، بر زیبایی بنا نیز افزوده‌اند. بنا با مصالح آجر و ملات ساروج احداث شده است و آجرهای به کار رفته درآن پیش‌بر بوده و ریشه‌ای مانند دم داشته‌اند که باعث پابرجا ماندن آنها شده است. نوشته‌هایی به خط کوفی و برجسته نیز دور تا دور بنا را با فاصله هشت متری از پای کار و همچنین زیر گنبد مزین کرده‌اند.

برج گنبد قابوس در شب

علاوه بر بدنه بنا که به سبب رعایت تناسبات، از هندسه زیبایی برخوردار است، بخش گنبد نیز در نوع خود بی‌نظیر است. در شیوه رازی گنبدها به شیوه های گوناگونی ساخته می‌شدند. یکی از آنها گنبد گسسته رک می باشد که درشمال ایران رواج داشته است و برج گنبد قابوس نیز از همان اصل پیروی می‌کند. فضای گنبد برج قابوس با ارتفاعی معادل ۱۸ متر، به شکل مخروطی و دو پوسته طراحی و ساخته شده است و  از سمت داخل با آجر به شکل بستو با خیز زیاد و از سمت خارج پوسته بیرونی رک است و با آجرهای قرمز رنگ به شکل کفشکی با شیب تند کار شده است. فضای مابین دوپوسته نیز به شکل صندوقه چینی پرشده است.

فضای سبز برج گنبد قابوس

برج گنبد قابوس با ارتفاع چشمگیری که دارد، در طول عمر خود بارها شاهد حوادث و عوامل طبیعی متعددی نظیر زلزله و سیل بوده است و علیرغم آن، همچنان برجای خود استوار است و چشم هر بیننده‌ای را محو در شگفتی خود می‌کند. علاوه بر این، امروزه فضای سبز احداث‌شده در جوار برج گنبد قابوس منجر به ایجاد مجموعه‌ای زیبا از ترکیب فضای سبز و برجی آجری شده است که سالانه هزاران را نفر را به سوی خود جذب می‌کند.

عناوین اصلی و سرفصل‌های پاورپوینت تحلیل برج گنبد قابوس:

 • مقدمه 
 • هدف از ساخت برج قابوس 
 • شیوه معماری بنا 
 • قسمت‌های مختلف برج قابوس 
 • پی و بدنه 
 • گنبد مخروطی 
 • سردر 
 • کتیبه‌های برج 
 • متن کتیبه‌ها 
 • عکس‌ها 
 • پلان و برش

پاورپوینت تحلیل برج گنبد قابوس برای نخستین بار و به طور اختصاصی، توسط فروشگاه معماری دیسامگ و در قالب ۳۵ اسلاید تهیه و تدوین شده است و هم اکنون در اختیار شما عزیزان قرار دارد. شما با دانلود رایگان پاورپوینت تحلیل برج گنبد قابوس، یکی از بهترین منابعی جهت مطالعه این بنای تاریخی ارزشمند را در دست خواهید داشت که می‌تواند به عنوان یک پروژه دانشجویی فوق‌العاده نیز مورد استفاده قرار بگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

در صورت بروز هرگونه مشکلی طی فرآیند خرید و یا دانلود محصول خریداری شده، فقط و فقط از طریق تلگرام با پشتیبانی در تماس باشید.
+