تحلیل پل قانون اساسی ونیز اثر سانتیاگو کالاتراوا

پاورپوینت تحلیل پل قانون اساسی ونیز اثر سانتیاگو کالاتراوا

پل قانون اساسی ونیز که توسط معمار صاحب نام اسپانیایی‌تبار، سانتیاگو کالاتراوا طراحی شده است، امروزهیک ی از مهمترین سازه‌های این شهر به شمار می‌رود. بنابرین در این مطلب از فروشگاه معماری دیسامگ، به ارائه پاورپوینت تحلیل پل قانون اساسی ونیز در قالب ۳۷ اسلاید می‌پردازیم.

معرفی پل قانون اساسی ونیز:

معرفی پل قانون اساسی ونیز

پل سانتیاگو کالاتراوا که بعدها “پل قانون اساسی “نام گرفت، به عنوان یادبودی برای شصتمین سالگرد وضع قانون اساسی در ایتالیا، ساخته شد. این پل اولین سازه‌ا‌ی بود که پس از ۱۲۵ سال در شهر ونیز، بنا نهاده شد و چهارمین پل موجود در ونیز است که بر روی گرند کانال ، نزدیک ریاتو، آکادمیا و اسکالزی ساخته شده است. از آن‌جا که تنها تعداد اندکی سازه مدرن در ونیز به چشم می‌خورد، برای این کار، اتخاذ نظر مساعد برخی از نهادهای قضایی که به دنبال حفظ تصویری بودند که قرن‌هاست بیان‌گر و تعریف کننده این شهر است، لازم بود.

معرفی پل قانون اساسی ونیزاثر سانتیاگو کالاتراوا

در این شهر، حوادث متفاوتی برای معماران برجستهای مانند لوکوربوزیه، کان و رایت، رخ داد که سبب شد آنها طرح‌های خود را برای ونیز هرگز به مرحله عملیاتی نرساندند. قدمت شهر و کیفیت آب شهر، بخشی از جاذبه‌ایست که سالانه هزاران گردشگر را تشویق می‌کند تا به ونیز سفر کنند. در سال ۱۹۹۵ یک پل جدید بر روی گرند کانال ونیز ساخته شد. معمار اسپانیایی الاصل، سانتیاگو کالاتراوا، مسئول پروژهای شد که باید ایستگاه راه آهن “استالوسیا” را به “Piazzale Roma”، که این جزیره را به خشکی متصل می‌نمود، مرتبط می‌ساخت.

معرفی پل قانون اساسی ونیزاثر کالاتراوا
کار ساخت پل قانون اساسی، در ۱۸ نوامبر سال ۲۰۰۲ آغاز شد و باید در ۱۶ فوریه ۲۰۰۴ پایان می‌یافت. بودجه اولیه در نظر گرفته شده برای این پل، ۶،۷ میلیارد یورو بود؛ لکن این مبلغ در نهایت به ۱۰.۷ میلیون یورو رسید. افزایش بودجه به دلیل ضرورت تعبیه مکانیسمی بود که امکان استفاده صندلی‌های چرخدار را از پل فراهم نماید. این کار در نهایت در سپتامبر ۲۰۰۸ با مشاجرات شدیدی پایان یافت.

موقعیت:

موقعیت معرفی پل قانون اساسی ونیزاثر کالاتراوا

پل قانون اساسی معمار اسپانیایی، سانتیاگو کالاتراوا، ایستگاه قطار سانتا لووسیا را به پارکینگ Piazzale Roma متصل می‌سازد، بنابراین شهر به تنها منطقه‌ای که با ماشین می‌توان در آن تردد نمود و به سرزمین‌های ونیز و لاگون سیتی، در منطقه ونتو ایتالیا متصل می‌گردد.

کانسپت و متریال:

کانسپت پل قانون اساسی ونیزاثر کالاتراوا

ونیزی ها، این پل را پل قانون اساسی نمی‌دانند، بلکه آن را پل کالاتراوا یا دایناسور خطاب می‌کنند، زیرا این ساختار، ستون فقرات غول ژوراسیک را در ذهن تداعی می‌کند. وقتی از کالاتراوا سوال شد که چرا آثارش، الهام گرفته از آناتومی هستند، وی پاسخ داد: میکل آنژ گفته است که معماری به اعضای انسان بستگی دارد. به همین دلیل بعید به نظر می‌رسد، کسی که آناتومی را درک نکند، معمار خوبی باشد.

متریال پل قانون اساسی ونیزاثر کالاتراوا
برای کالاتراوا سنت ونیزی از اهمیت و جایگاه خاصی برخوردار بود و پروژه پل را نیز با سنت ونیز تلفیق نمود، هرچند بسیاری، به این سنن اهمیت نمی‌دهند. از نظر کالاتراوا، ارتباط بین صنعت مدرن و کلاسیک مهم است، زیرا همانند معماری باروک در زمان رنسانس سبب توسعه هر دو زمینه می‌گردد. کالاتراوا به این نکته اشاره می‌کند که تعادل بین معماری کلاسیک و مدرنیزم در حضور موادی مانند سنگ و برنز که در حافظه معماری گذشته جای خوش کرده‌اند و شیشه های چند لایه، که به شما اجازه می دهند دیوارها یا پله‌های شیشه‌ای بسازید که به راحتی نور را از خود عبور می‌دهند و با نوگرایی مدرنیزه مرتبط هستند، امکان پذیر می‌باشد. بیشتر قسمت‌های پل قانون اساسی، از جنس فولاد و شیشه است. این پل که توسط خالقش، لقب “پل نور را گرفته، به لامپ‌های فلورسنت، نرده‌های برنجی و نرده‌ها و پله‌های شیشه‌ای مزین شده است.

تحلیل سازه‌ای:

سازه پل قانون اساسی ونیزاثر کالاتراوا

پل قانون اساسی ونیز، ساختاری فلزی، سبک و انعطاف پذیر دارد که از برخی از زوایا، بالهای باز یک پرنده عظیم الجثه را تداعی میکند که ۹۴ متر طول و بین ۹.۳۸ تا ۳.۰۰ متر عرض دارد. این یکی از ویژگیهای پل قانون اساسی است که عرض آن، ابتدا در هر طرف ۳ متر میباشد و با پیشروی به سمت وسط پل، این عرض به ۹.۳۸ متر میرسد تا کسانی که از این پل بازدید میکنند، بتوانند بایستند و از چشم‌انداز پل لذت ببرند. این پل دارای ارتفاعی برابر با ۸۱ متر و ۱۰ متر در نقطه مرکزی خود است.

سازه پل قانون اساسی ونیز
قاب فولادی با تن قرمز رنگ ونیزی رنگ آمیزی شده و کف پل از شیشه و سنگ ایستریا ساخته شده است. نرده‌ها نیز از شیشه و برنز ساخته شدهاند. مهندس ارشد کار، روبرتو کاسارین ،توضیح میدهد که اسکلت فولادی به این کار، حس زندگی میبخشد؛ چرا که با تغییر درجه حرارت، گسترش یافته یا جمع می‌شود. این سازه قوس‌هایی دارد که وزنی معادل ۱۷۰۰ تن را در هر ساحل، اعمال میکنند پل قانون اساسی، در بستری از گل ساخته شده است که جزئیات آن، توسط متخصصان ژئوتکنیک مورد مطالعه قرار گرفته است. قبل از نصب پل، زمین تقویت شد. اگر فونداسیون‌ها بیش از چهار اینچ می چرخیدند، میتوانستند سبب فروریختن همه چیز شوند. اما احتمال این اتفاق، ۱در ۸۷۰۰۰ میلیون یود. آزمایش با حداکثر بار وزن تحمیل شده بر روی زمین نشان داد که پل تنها ۱۳ میلی متر حرکت می‌کند.

ساخت و ساز پل:

ساخت سازه پل قانون اساسی ونیز

روند ساخت و ساز پل قانون اساسی، حقیقتا بسیار جالب است؛ چرا که هر قسمت به صورت جداگانه ساخته شد. از یک طرف، فونداسیون‌هایی که بیش از ۲۰ متر عمق داشتند در زمین گلی ساخته شدند. از طرف دیگر، ساختار فلزی در سان دونا دی پیاو ونتو ساخته شد. این سازه از راه دریا منتقل گردید، از کانال بزرگ و پل آکادمی گذر کرد تا اینکه به محل مورد نظر رسید. با توجه به ارتفاع زیاد ساختار، امکان نداشت که بتوان آن را بدون ایراد ضربه، از زیر پل عبور داد. به همین دلیل، برنامه ریزی‌ها مبتنی بر این امر بودند که باید آن را در شبی که جریان آب، در کمترین میزان خود است منتقل نمود.

عناوین اصلی و سرفصل‌های پاورپوینت تحلیل پل قانون اساسی ونیز:

  • معرفی پل قانون اساسی ونیز
  • موقعیت
  • معمار پل قانون اساسی ونیز
  • کانسپت
  • متریال
  • تحلیل سازه‌ای
  • ساخت و ساز پل
  • پلان‌ها
  • گالری تصاویر
  • منابع

پاورپوینت پل قانون اساسی ونیز اثر سانتیاگو کالاتراوا، برای نخستین بار و به طور اختصاصی، توسط فروشگاه معماری دیسامگ و در قالب ۳۷ اسلاید تهیه و تدوین شده است و هم اکنون در اختیار شما عزیزان قرار دارد. شما با خرید و دانلود پاورپوینت پل قانون اساسی ایتالیا، یکی از بهترین منابعی جهت مطلعه و بررسی پل قانونی اساسی ونیز را در دست خواهید داشت که می‌تواند به عنوان یک پروژه دانشجویی فوق‌العاده نیز مورد استفاده قرار بگیرد.

منبع: https://en.wikiarquitectura.com/building/constitution-bridge-in-venice

سهیلا دوست پژوه هستم. دارای مدرک کارشناسی از گیلان. بندر انزلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

در صورت بروز هرگونه مشکلی طی فرآیند خرید و یا دانلود محصول خریداری شده، فقط و فقط از طریق تلگرام با پشتیبانی در تماس باشید.
+