پاورپوینت تحلیل باغ شازده ماهان کرمان

پاورپوینت تحلیل باغ شازده ماهان کرمان

باغ شازده ماهان کرمان یکی از نمونه‌های بارز باغ ایرانی با عمارتی بی‌نظیر در قلب خود است که شهرتی جهانی دارد. بنابرین در این مطلب از فروشگاه معماری دیسامگ، به ارائه پاورپوینت تحلیل باغ شازده ماهان کرمان در قالب ۲۲ اسلاید می‌پردازیم.

تاریخچه باغ شازده ماهان کرمان:

پاورپوینت تحلیل معماری باغ شازده ماهان کرمان

در دامنه کوه‌های تیگران، چیزی در حدود دو کیلومتری شهر ماهان، یکی از شهرهای خوش آب و هوای استان کرمان، باغی قرار گرفته است که به باغ شاهزاده ماهان یا باغ شازده ماهان شهرت دارد. باغ شازده ماهان ابتدا به دست سردار ایروانی، محمد حسن خان، ساخته شد. لکن عمارت موجود در باغ بعدها توسط حکمران بعدی شهر ماهان، عبدالحمید میرزا ناصرالدوله، بنا گردید. هرچند کار ساخت باغ به دلیل فوت این حکمران هرگز به پایان نرسید و به صورت نیمه کاره رها شد. امروزه باغ شازده ماهان و عمارت آن تحت مالکیت سازمان میراث فرهنگی است.

معماری باغ شازده ماهان کرمان:

پاورپوینت معماری باغ شازده ماهان کرمان

علت اصلی شهرت باغ شازده ماهان موقعیت آن است؛ چرا که این باغ در دل یک کویر خشک قرار دارده و سرسبزی باغ در کنار کویر خشک و بی آب و علف توانسته است تضاد بی‌نظیری را به تصویر بکشد. این باغ دارای مساحتی در حدود ۵ و نیم هکتار بوده و طول و عرض آن نیز به ترتیب چیزی در حدود ۴۰۷ و ۱۲۲ متر است. یکی از جاذبه‌های منحصر به فرد باغ شاهزاده ماهان وجود فواره‌هایی است که در آن زمان به گونه ای ساخته شده‌اند که تنها بر اساس فیزیک و ارتفاع عمل می‌کنند. پلان کلی باغ مستطیلی است. باغ شازده ماهان کرمان دارای یک عمارت یا کوشک اصلی و چندین بنای خدماتی، شاه‌نشین و حمام است. علاوه بر این بخش‌ها، این باغ دارای فواره‌های بی نظیر، حوضچه‌ها و درختانی است که با زیبایی خود بر شکوه و ابهت باغ افزوده‌اند.

مطالب پیشنهادی:

پاورپوینت تحلیل باغ ایرانی

پاورپوینت تحلیل باغ دولت آباد یزد

پاورپوینت تحلیل باغ ارم شیراز

پاورپوینت مرمت باغ فین کاشان

پاورپوینت تحلیل باغ‌های خلیج سنگاپور

پاورپوینت باغ شازده ماهان کرمان

در قسمت ورودی باغ شازده ماهان سردری نصب شده است که کلیه بخش‌های باغ در آن به تصویر کشیده شده‌اند. در نزدیکی این باغ، کوه‌های تیگران قرار دارند که آب جاری شده از سرچشمه‌های آنها برای پر کردن حوض‌ها و فواره‌های این بنای عظیم مورد استفاده قرار می‌گیرند. از متریال‌های به کار گرفته شده در ساخت بخش‌های مختلف باغ شازده ماهان می‌توان به آجر، کاهگل، قلوه سنگ، ملات و گچ اشاره نمود. از تزئینات قابل مشاهده در جای جای آن می‌توان از خطاطی و کاشی‌کاری در جای جای آن نام برد. گر چه این باغ در دل کویر بنا شده است، لکن وجود درختان متنوع در کنار آبی که حاصل از چشمه‌های خنک اطراف است، سبب گردیده که آب و هوای باغ ملایم بوده و گه گاه نسیم خنکی در آن بوزد.

عناوین اصلی و سرفصل‌های تحلیل باغ شازده ماهان کرمان:

 • باغ‌های روی تپه (باغ تپه)
 • باغ خانه
 • باغ در کنار رودخانه

معرفی فضاهای کالبدی باغ‌ها :

 • عمارت سردر
 • عمارت اندرونی
 • فضاهای خدماتی وجانبی
 • هندسه باغ ایرانی
 • تقسیمات باغ
 • گیاهان در باغ ایرانی
 • درختان
 • بوته‌ها

پاورپوینت تحلیل باغ شازده ماهان کرمان برای نخستین بار و به طور اختصاصی، توسط فروشگاه معماری دیسامگ و در قالب ۲۲ اسلاید تهیه و تدوین شده است و هم اکنون در اختیار شما عزیزان قرار دارد. شما با خرید و دانلود پاورپوینت تحلیل باغ شازده ماهان کرمان یکی از بهترین منابعی جهت بررسی این باغ تاریخی و عمارت آن را در دست خواهید داشت که می‌تواند در نقش یک پروژه دانشجویی فوق‌العاده نیز ظاهر شود.

سهیلا دوست پژوه هستم. دارای مدرک کارشناسی از گیلان. بندر انزلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

در صورت بروز هرگونه مشکلی طی فرآیند خرید و یا دانلود محصول خریداری شده، فقط و فقط از طریق تلگرام با پشتیبانی در تماس باشید.
+