تحلیل برج مارپیچی بارسلونا اثر زاها حدید

پاورپوینت تحلیل برج مارپیچی بارسلونا اثر زاها حدید

برج مارپیچی بارسلونا یکی دیگر از آثار برجسته معمار مطرح عراقی‌تبار، زاها حدید، به شمار می‌رود، به سبب معماری خاص خود از شهرت بسیاری برخوردار است. بنابرین در این مطلب از فروشگاه معماری دیسامگ، به ارائه پاورپوینت تحلیل برج مارپیچی اثر زاها حدید در قالب ۲۵ اسلاید می‌پردازیم.

مقدمه:

مقدمه برج مارپیچ بارسلونا زاها حدید

مقامات شهر بارسلونا در ادامه طرح ایجاد یک هویت خاص برای این شهر، اولین سهم خود از معماری معمار معروف، زاها حدید، را در برج Spiralling یا همان برج مارپیچی از آن خود نمودند. پس از اینکه زاها حدید، این معمار برنده جوایز متعدد بین‌المللی، پاره‌ای از مشکلات ایجاد شده در پروژه پلازا را توسط هنر معماری برجسته خود برطرف نمود، با ساخت برج مارپیچی خود، به گونه‌ای مهر و امضایش را بر این شهر نهاد. این ساختمان منحصربفرد در واقع دری به سوی معماری میان محوطه دانشگاهی Besòs می‌باشد.

موقعیت برج Spiralling:

موقعیت برج Spiralling

برج مارپیچی، ساختمانی تلفیق شده با منطقه شهری است که در آن، ۲۰۰۴ محل اجماع عمومی به همراه Besòs  میان محوطه دانشگاهی قراردارد. این سازه، با مساحت تقریبی ۶۷۰۰ متر مربع در محل تلاقی سه منطقه بزرگ شهری این شهر قرار گرفته است.به بیانی دیگر  می‌توان گفت برج مارپیچی یا همان برج Spiralling در بین خیابان‌های تاولت, سنت ریمن و ادوارد ماریستانی واقع گردیده است.

کانسپت برج مارپیچی:

کانسپت برج مارپیچی

معماری آوانگارد و پیشروی معمار برجسته، زاها حدید، ویژگیهای پیچیده‌ای را به منظور تلفیق فعالیت‌ها در فضای کاملا متفاوت این برج بدان بخشیده است. حجم‌های روی هم افتاده این سازه که به سان مجموعه‌ای از کتاب‌های روی هم قرار گرفته‌است، طرح منحصربفردی بود که حدید برای برج  Spiralling برگزید. در واقع زاها حدید، طرح این ساختمان را در ذهنش بر اساس حرکات مارپیچ ساخته و پرداخته کرده بود بنابراین نام انگلیسی این سازه نیز برگرفته از همین تفکر ذهنی است.

کانسپت طراحی برج مارپیچی زاها حدید

ضافه نمودن این طرح ذهنی به یک اسکلت نامتقارن و عجیب باعث خلق سازه‌ای شد که از بسیاری از نماها متمایز و خارق‌العاده می‌باشد. طرح برجسته معماری به کار گرفته شده در برج Spiralling، فضاهای باز زیادی نظیر تراس‌ها، حیاط‌ها و طاق‌نماها را ایجاد نموده که به ورود حداکثر نور طبیعی به ساختمان کمک مینماید. گره جدید ایجاد شده در برج Spiralling باعث اتصال فضای دانشگاه با فضای اداری شده که مثابه پلی بین آموزش، تحقیق و تجارت است و فرصت‌های تازهای را برای تعامل بین انواع مختلف کاربران در فضاهای عمومی این سازه نظیر حیاط‌ها و تالارها ایجاد می‌کند.

فضاهای برج spiralling:

فضاهای برج spiralling زاحا حدید

برج مارپیچی، محوطه دفاتر مرکزی کسب و کار Besòs  و دفاتر توسعه علم و تکنولوژی، فعالیت‌های مبتنی بر آفرینش و ارتباطات، مطالعه، کارگاه‌ها و ایجاد فضاهای حرفه‌ای و مهندسی را در خود جای داده است. دانشگاه در طبقه پایین و دفاتر تجاری در طبقه بالایی قرار گرفته‌اند. مساحت محوطه به کار گرفته شده برای ساخت برج Spiralling، بالغ بر ۲۷۶۵۰ متر مربع است که مساحتی در حدود ۱۴۱۳۵ متر مربع برای دفاتر اداری، ۲۵۰۰ متر مربع برای Besòs میان محوطه دانشگاه، ۱۰۱۵ متر مربع برای بخش تجاری، ۱۰۰۰ متر مربع برای نمایشگاه‌ها و ۷ هزار متر مربع برای پارکینگ استفاده شده است.

مصالح برج مارپیچی:

مصالح برج مارپیچی زاها حدید

ساختار اصلی برج مارپیچی، به سبب وجود پیش آمدگی‌های بسیار عظیم و ترکیب داینامیک، از فلز ساخته شده است. هسته اصلی این بنا نیز که از بتن مسلح ساخته شده در زیر زمین قرار گرفته است. لکن در لایه بیرونی برج Spiralling که از فولاد و بتن ساخته شده، دیوارهای پرده‌ای شیشه‌ای به همراه فضاهایی که توسط پانل‌های آلومینیومی از یکدیگر متمایز شده‌اند به چشم می‌خورند. به کارگیری این پانل‌های شیشه‌ای باعث ورود حداکثر نور طبیعی به درون سازه شده و همچنین چشم‌اندازی را رو به سوی دریا ایجاد می‌کند.

عناوین اصلی و سرفصل‌های اصلی پاورپوینت تحلیل برج مارپیچی بارسلونا:

  • مقدمه
  • موقعیت برج مارپیچی
  • زاها حدید
  • کانسپت برج مارپیچی بارسلونا
  • فضاهای برج spiralling
  • مصالح برج مارپیچی

پاورپوینت تحلیل برج مارپیچی بارسلونا اثر زاها حدید، برای نخستین بار و به طور اختصاصی، توسط فروشگاه معماری دیسامگ و در قالب ۲۵ اسلاید تهیه و تدوین شده است و هم اکنون در اختیار شما عزیزان قرار دارد. شما با خرید و دانلود فوری این پاورپوینت، یکی از بهترین منابعی جهت مطالعه برج مارپیچی بارسلونا را در دست خواهید داشت که می‌تواند به عنوان یک پروژه دانشجویی فوق‌العاده نیز مورد استفاده قرار بگیرد.

سهیلا دوست پژوه هستم. دارای مدرک کارشناسی از گیلان. بندر انزلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

در صورت بروز هرگونه مشکلی طی فرآیند خرید و یا دانلود محصول خریداری شده، فقط و فقط از طریق تلگرام با پشتیبانی در تماس باشید.
+