پاورپوینت تحلیل بازار وکیل شیراز

پاورپوینت تحلیل بازار وکیل شیراز

بازار وکیل شیراز یکی دیگر از بناهای تاریخی ارزشمند شهر شیراز است که علاوه بر قدمت تاریخی، به سبب  معماری چشم‌نواز خود نیز شهرت دارد. بنابرین در این مطلب از فروشگاه معماری دیسامگ، به ارائه پاورپوینت تحلیل بازار وکیل شیراز در قالب ۳۰ اسلاید می‌پردازیم.

تاریخچه بازار وکیل شیراز:

پاورپوینت تحلیل معماری بازار وکیل شیراز

بازار وکیل یکی از بازارهای قدیمی ایران محسوب می‌شود که در شهر شیراز، جایی نزدیک به ارگ کریم خان، جای گرفته است. این بازار که به دوره زندیه تعلق دارد، در سال ۱۱۷۲ خورشیدی به دستور کریم خان زند بنا نهاده شد. بازار وکیل که پس از گذشت سالیان و قرون متمادی هنوز قلب تپنده شیراز به شمار می آید، پس از بازدید کریم خان از بازار لار است که به دستور شاه عباس بنا شده بود، شکل گرفت. در واقع کریم خان نه تنها بازار بلکه مجموعه‌ای را جهت رفاه حال فروشندگان و مشتریان ساخته بود که شامل بازار، حمام، مسجد و آب انبار بود. بنا به ادعای برخی از مورخین، این بازار بر روی بازار دیگری ساخته شده است که پیش‌تر در این مکان وجود داشت.

معماری بازار وکیل شیراز:

پاورپوینت تحلیل تاریخچه بازار وکیل شیراز

طراحی بازار وکیل الهام‌گرفته از بازار قیصریه لار است. لکن از ابعاد بزرگ‌تری بهره می‌برد و وسعت بیشتری دارد. عمده متریال‌های به کار گرفته شده در ساخت بازار وکیل، گچ و آهک و آجر هستند. هرچند ستون‌هایی سنگی نیز جهت پشتیبانی سقف بنا به کار گرفته شده‌اند. در گذشته سقف این سازه دارای ارتفاعی برابر با ۱۱ متر بود لکن در گذر اعصار مختلف و خاکریزی این ارتفاع به ۱۰ متر کاهش یافت. طرح اصلی بازار دارای سه بخش متمایز یعنی گذرگاه، حریم مغازه و فضای مغازه است.

مطالب پیشنهادی:

پاورپوینت تحلیل بازار ایرانی به همراه نمونه موردی (بازار وکیل، گنجعلی خان، قیصریه لار و قم)

پاورپوینت تحلیل ارگ کریم خان زند شیراز

پاورپوینت مرمت بازار تبریز

پاورپوینت تحلیل باغ ارم شیراز

پاورپوینت تحلیل مدرسه خان شیراز

پاورپوینت بررسی بازار وکیل شیراز

بازار وکیل شیراز دو راهروی بزرگ و ۵ دربی بهره می‌برد که در قسمت‌های مختلف آن قرار گرفتهاند. این راهروها که به راهروهای شمالی-جنوبی و شرقی غربی مشهور هستند در تقاطعی یکدیگر را قطع می‌کنند که چهارسوقی را در بر گرفته است. این چهارسوق دارای بخش‌های مختلفی نظیر بخش شرقی، بخش غربی و بخش جنوبی است. در بخش شرقی چهار سوق ۳۸ مغازه وجود دارد و بخش غربی نیز دارای ۲۰ مغازه است. در بخش جنوبی نیز ۲۲ مغازه به چشم می‌خورد.

پاورپوینت بررسی معماری بازار وکیل شیراز

در قسمت پایینی چهارسوق بازار وکیل شیراز، حوض زیبایی از جنس مرمر نیز قرار دارد. این حوض دارای آبراهی از جنس آجر و ساروج است که وظیفه تامین آب این بخش از بازار را بر عهده دارد. در بازار وکیل شیراز، شاهد توجه ویژه‌ای به تهویه هوا و نورپردازی طبیعی هستیم. به منظور تامین نور مورد نیاز و تهویه هوا، بادگیرها و دریچه‌های کوچکی در جای جای سقف بازار تعبیه شده‌اند که این امر را تسهیل می‌کنند.

عناوین اصلی و سرفصل‌های پاورپوینت تحلیل بازار وکیل شیراز:

 • تاریخچه
 • معماری بنا
 • فضاهای عبور مرور
 • دروازه‌ها
 • مغازه‌ها
 • کاروانسرای موجود در بازار
 • حیاط
 • ویژگی فضاها
 • سردر ورودی
 • حجره‌ها
 • روزنه‌ها
 • مصالح ساخت
 • تصاویر

پاورپوینت تحلیل بازار وکیل شیراز برای نخستین بار و به طور اختصاصی، توسط فروشگاه معماری دیسامگ و در قالب ۳۰ اسلاید تهیه و تدوین شده است و هم اکنون در اختیار شما عزیزان قرار دارد. شما با خرید و دانلود پاورپوینت تحلیل بازار وکیل شیراز، یکی از بهترین منابعی جهت بررسی معماری بازار وکیل شیراز را در دست خواهید داشت که می‌تواند به عنوان یک پروژه معماری نیز کاربرد داشته باشد.

دانلود رایگان دیسامگ

سهیلا دوست پژوه هستم. دارای مدرک کارشناسی از گیلان. بندر انزلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

در صورت بروز هرگونه مشکلی طی فرآیند خرید و یا دانلود محصول خریداری شده، فقط و فقط از طریق تلگرام با پشتیبانی در تماس باشید.
+