تکنولوژی معماری

پاورپوینت تکنولوژی معماری

تکنولوژی در معماری یکی از مهم‌ترین مباحثی است که با توجه به پیشرفت سرسام‌آور تکنولوژی در سال‌های اخیر، روز به روز بر اهمیت آن افزوده می‌شود. بنابرین در این مطلب از فروشگاه معماری دیسامگ، به ارائه پاورپوینت تکنولوژی معماری در قالب ۱۳۵ اسلاید می‌پردازیم.

معرفی تکنولوژی معماری:

معرفی تکنولوژی معماری

تکنولوژی معماری یا فناوری ساخت، به معنای به کارگیری فناوری‌هایی برای طراحی ساختمان است. این مفهوم، جزءی از معماری و مهندسی ساختمان است و گاهی اوقات به عنوان یک رشته یا زیرمجموعه از آن مشاهده می‌شود. مواد و فناوری‌های جدید، چالش‌های جدیدی را نیز در زمینه روش‌های ساخت و ساز، به ویژه از زمان گسترش صنعتی شدن در قرن ۱۹ ایجاد نموده‌اند. تکنولوژی معماری با عناصر مختلف ساختمانی و تعاملات آنها مرتبط می‌باشد و با پیشرفت‌های به وقوع پیوسته در زمینه ساختمانی همخوانی دارد.

معرفی تکنولوژی در معماری

فن آوری معماری می‌تواند به عنوان “طراحی فنی و تخصصی ای درک شود که برای ادغام فناوری‌های ساخت و ساز و فرایند طراحی ساختمان” ضروری است و یا به عنوان “توانایی تجزیه و تحلیل، ترکیب و ارزیابی عوامل موثر بر طراحی ساختمان به منظور تولید راه حل‌های کارآمد و موثر فنی که باعث تلفیق عملکرد، تولید و معیارهای لازم می‌شوند، تعریف گردد.

تاریخچه:

معرفی تکنولوژی در معماری مدرن

بسیاری از متخصصان و افراد حرفهای، نظریه‌های ویتروویوس را به عنوان پایه‌های فناوری معماری در نظر می‌گیرند. تلاش ویترویوس برای طبقه بندی انواع ساختمان‌ها، سبک‌ها، مواد و روش‌های ساختمانی، باعث ایجاد بسیاری از رشته‌ها از قبیل مهندسی عمران، مهندسی ساخت و ساز، تکنولوژی معماری و سایر زمینه‌هایی شد که در حال حاضر و از قرن نوزدهم به بعد، چارچوبی مفهومی را برای معماری مطرح نمودند.

سازه ها در معماری

استفان امیت در تحقیقاتی که در این زمینه منتشر نمود، بیان کرد در دوره‌ای که پیشرفت در فناوری و علم به عنوان راه پیش رو شناخته شده و بسیاری را به این عرصه جذب نموده، رابطه تجلی یافته بین فناوری ساختمانی و طراحی موجود در عصر ما را میتوان به دوره تبلور روشن‌گری و انقلاب صنعتی نسبت داد؛. از آنجا که پس از این دوران، تعداد فناوریها و پیچیدگی آن‌ها رو به فزونی نهاد، کار ساختمانی تقسیم بندی شد.

تکنولوژی معماری:

تکنولوژی معماری

تکنولوژی معماری، علاوه بر مفهوم فراگیر خود، رشته‌ای تحصیلی نیز به شمار می‌رود که معماری، علم و مهندسی را در بر گرفته است. این فناوری، توسط معماران، تکنسین‌های معماری، مهندسان سازه، مهندسین معماری / ساختمانی و افرادی که کانسپت طرح را به واقعیت بدل می‌کنند، مورد استفاده قرار می‌گیرد. تولید کنندگان متخصص که محصولاتی را برای ساخت ساختمانها طراحی و تولید میکنند نیز در این زمینه فعالیت می‌نمایند.

پول ناتول، رئیس هیئت مدیره گروه آروپ، در مقام مقایسه نقش مهندس ساختمان با نقش معمار فنی و معمار، این چنین اظهار کرد:

“روند فناوری معماری نمیتواند به تکنولوژی محدود شود ؛ چرا که آن به فضا، ساختمان، نور، محیط ایجاد شده و به خدمت گرفته شده توسط طراحی نیز مربوط میشود. حرفه مسئول طراحی فنی باعث شده است تا مهندسین متخصص، بهترین راه حل‌های فنی و مهندسی را برای هر پروژه ارائه کنند. در عمل، تکنولوژی معماری  با تولید نقشه‌ها و برنامه‌های معماری، توسعه یافته، درک شده و تلفیق گردیده است.”

نرم افزار کد در معماری

فناوری رایانه در حال حاضر در همه انواع ساختمان‌ها از ساده‌ترین تا پیشرفته‌ترین، مورد استفاده قرار می‌گیرد. در قرن بیستم استفاده از طراحی کامپیوتری (CAD) به یک زمینه اصلی مبدل شده که امکان به اشتراک گذاری نقشه‌های بسیار دقیق را به صورت الکترونیکی امکان پذیر نموده و تا جایی در این عرصه پیش رفته است   که طرح‌های معماری به عنوان پایه‌ای برای طراحی سرویس‌های حمل و نقل هوایی و برق مورد استفاده قرار می‌گیرند .از آنجا که طراحی به توسعه بیشتری دست یافته است، این اطلاعات را میتوان با تمام تیم طراحی به اشتراک گذاشت. در حال حاضر فرایند طراحی با استفاده گسترده از مدلسازی اطلاعات ساختمانی (BIM) و به کارگیری مدل سه بعدی ساختمانی و اطلاعات تمام رشته‌ها برای ساخت یک طرح یکپارچه، به کار گرفته می‌شود. تکنولوژی معماری با محدودیت‌های عملی، و مقررات ساختمانی و استانداردهای مربوط به ایمنی، عملکرد محیطی، مقاومت در برابر حریق، و غیره سازگار می‌باشد.

مصالح ساختمانی:

مصالح ساختمانی در تکنولوژی معماری

تا قرن بیستم، مصالح مورد استفاده برای ساخت، به آجر، سنگ، چوب و فولاد برای ساختار، تخته سنگ و کاشی برای پوشش سقف، سرب و بعضی اوقات مس برای بخش‌های ضد آب و سقفسازی تزئینی محدود شده بود. رومیان از بتن استفاده میکردند، اما این ماده استثنایی، تا زمان اختراع بتن مسلح در سال ۱۸۴۹ میلادی عملا به عنوان یکی از مصالح ساختمانی، در نظر گرفته نمیشد. ساخت و ساز مدرن پیچیده‌تر است و دیوارها، کف‌ها و سقف‌ها اغلب از بسیاری از عناصر زیادی ساخته شدهاند تا بتوانند ویژگی‌های  عایق و ضد آب را با هم تلفیق کنند.

عناوین اصلی و سرفصل‌های پاورپوینت تکنولوژی معماری:

پاورپوینت تکنولوژی معماری برای نخستین بار و به طور اختصاصی، توسط فروشگاه معماری دیسامگ و در قالب ۱۳۵ اسلاید تهیه و تدوین شده است و هم اکنون در اختیار شما عزیزان قرار دارد. شما با خرید و دانلود پاورپوینت تکنولوژی معماری یکی از بهترین منابعی جهت مطالعه تکنولوژی و نقش آن در معماری را در دست خواهید داشت که می‌تواند به عنوان یک پروژه دانشجویی فوق‌العاده نیز مورد استفاده قرار بگیرد.

منبع: https://en.wikipedia.org/wiki/Architectural_technology

سهیلا دوست پژوه هستم. دارای مدرک کارشناسی از گیلان. بندر انزلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

در صورت بروز هرگونه مشکلی طی فرآیند خرید و یا دانلود محصول خریداری شده، فقط و فقط از طریق تلگرام با پشتیبانی در تماس باشید.
+