تالار کنفرانس تنریف اثر سانتیاگو کالاتراوا

پاورپوینت تحلیل تالار کنفرانس تنریف اثر سانتیاگو کالاتراوا

تالار کنفرانس تنریف (Tenerife’s Auditorium) یکی از مهم‌ترین آثار سانتیاگو کالاتراوا است که به سبب معماری خاص خود شهرتی جهانی دارد. بنابرین در این مطلب از فروشگاه معماری دیسامگ، به ارائه پاورپوینت تحلیل تالار کنفرانس تنریف اثر سانتیاگو کالاتراوا در قالب ۴۵ اسلاید می‌پردازیم.

معرفی تالار کنفرانس تنریف:

معرفی تالار کنفرانس تنریف

تالار کنفرانس تنریف که توسط معمار اسپانیایی، سانتیاگو کالاتراوا، طراحی شده است، از جدیدترین و بروزترین اصول معماری مدرن اواخر قرن بهره می‌برد. بر طبق گفته‌های معمار این سازه، منشاء اشکال به کار گرفته شده در این تالار، بخشی از هویت انعطاف‌پذیر آن است که طبیعت هنری فعالیت‌ها را در درون و بیرون آن به نمایش می‌گذارد. تالار کنفرانس تنریف که عملیات ساخت آن در سال ۱۹۹۷ میلادی آغاز شده بود، سرانجام در سال ۲۰۰۳ میلادی به پایان رسید و در ۲۳ سپتامبر همان سال افتتاح گردید.

کانسپت:

کانسپت تالار کنفرانس تنریف

تالار کنفرانس تنریف که در خیابان قانون اساسی پایتخت تانریف، سانتا کروز، واقع در جزایر قناری قرار دارد، مهندسی برجسته و ماهرانه معمار خود را نمایان می‌سازد؛ چراکه خبری از نمای خارجی در این سازه نیست که خود تداعی‌گر تصورات مختلفی به بیننده است. به تصور برخی، تالار کنفرانس، شکل  موج مانندی دارد، اما برخی نیز آن را به شکل ماه، تنه کشتی یا زبانه بزرگ می‌بینند. با این حال به نظر می‌رسد که سانتیاگو کالاتراوا از شمایل مسحور کننده اثر خود کاملا راضی است؛ چرا که وی آن را قطعه‌ای از موسیقی هستی تعریف می‌کند.

تالار کنفرانس تنریف کانسپت

به گفته برخی از مفسران، تالار کنفرانس تنریف، دارای دو ویژگی برجسته است.  اول، باز شدن آن در دو جهت، هم به سوی دریا و هم به سوی شهر و وجود تراس‌های بزرگ به همراه فروشگاهی در سمت پیاده‌رو که برای رسیدن به آن باید از یک طرف ساختمان به سمت دیگر عبور نمود. دوم اینکه تالار کنفرانس تنریف، دارای  طرحی تندیس‌وار و ارگانیک است؛ چرا که این ساختمان، همواره با موج موسیقی، زنده نگه داشته می‌شود. اگر فردی از دور و از سمت ساحل به تالار کنفرانس تنریف بنگرد، این ساختمان به کوهی از جنس کف به نظر می‌رسد که با سنگ‌های ساحلی برخورد نموده است.

مطالب پیشنهادی:

پاورپوینت بیوگرافی و تحلیل آثار سانتیاگو کالاتراوا

پاورپوینت تحلیل انبار شراب بودگاس وایسیوس اثر سانتیاگو کالاتراوا

پاورپوینت تحلیل برج ترنینگ تورسو سانتیاگو کالاتراوا

پاورپوینت تحلیل منار فوردهام شیکاگو اثر سانتیاگو کالاتراوا

پاورپوینت تحلیل مجموعه ورزشی المپیک آتن اثر سانتیاگو کالاتراوا

فضاها:

فضاهای تالار کنفرانس تنریف

تالار کنفرانس تنریف بر روی زمینی به مساحت ۲۳۰۰۰ متر مربع ساخته شده است و تالار آن دارای مساحتی بالغ بر ۶۴۷۱ متر مربع می‌باشد. این سازه به دو سالن تقسیم میشود و باقی بخش‌ها از یک باغ، میادین، ورودی و یک پارکینگ با فضای کافی برای ۲۶۰ ماشین تشکیل شده است. در پلتفرم‌های که ساختمان را احاطه کرده‌اند، واحدهای دیگری به تالار کنفرانس متصل شدهاند و همچنین سازه‌های دیگری نیز به چشم می‌خورند که کل مجموعه را همانند یک مرکز چند منظوره که پتانسیل لازم برای برگزاری طیف وسیعی از فعالیت‌های فرهنگی را داراست، شکل می‌دهند.سالن اجتماعات دارای فضاهای زیادی است. تراس‌های بیرونی، که به صورت باز و گسترده هستند، به سمت اقیانوس اطلس و میدان آلیسیوس باز می‌شوند و دارای چشم‌اندازی گسترده به سوی دریا و شهر هستند.

آلیسیوس پلازا (میدان آلیسیوس):

یک مجموعه از منحنی‌های غیرممکن با باله‌های جادویی بتونی پوشانیده شده‌اند تا نمای ساختمان را شکل دهند. این سازه ۱۶۰۰۰ متر مربعی، با منظرهای زیبا از اقیانوس اطلس و شکل پویای سالن اجتماعات، همانند یک نماد دکوری به سمت اقیانوس اطلس گشوده می‌شود.

بالکن آتلانتیک و بالکن شهر:

تالار کنفرانس تنریف از دو بخش تشکیل شده است که چشم‌انداز استثنایی را از نمای جادویی اقیانوس اطلس و شهر مدرن تنریف به اشتراک می‌گذارند . یک پرده آبی کبالتی و فیروزه ای مشرف به تراس آتلانتیک باز می‌شود. از تراس شهری نیز، مشاهده جنب و جوش موجود در شهر زیر پای ساختمان امکان پذیر است. این دو زمینه به عنوان دو طرح کاملا متفاوت، تنها در فاصله ۶۰ متری هم قرار دارند.

فضای داخلی:

فضای داخلی تالار کنفرانس تنریف  نیز بخشهای متنوعی را ارائه می‌دهد. اتاق سمفونی از لحاظ زیبایی شناسی، بسیار چشم‌گیر است و اتاق، جوی متنوع و بسیار صمیمی دارد.

اتاق سمفونی:

سالن اصلی یا سمفونی، توسط بخش طاق مانندی مزین شده است و دارای ۱۶۱۶ صندلی در فضای آمفی تئاتر و استیجی با عرض ۱۶.۵ متر و عمق ۱۴ می‌باشد. بر اساس نمای صحنه، در هر دو طرف حیاط،  صندلی‌ها توسط لوله‌های طراحی شده توسط آلبرت بلانکافورت که ساخت اجزای ساختمان‌های دیگری مانند کلیسای جامع آلکادا د هنارس و یا سالن کنفرانس لاس پالماس د گرن کاناریا را بر عهده داشت، شکل گرفته‌اند. پیکر این طراحی، تا حد زیادی از مفهوم معماری سنتی فاصله گرفته است و سعی نموده است تا با جایگذاری منبع صدا در اطراف مستمعان، صدا را به وضوح به گوش همه برساند.

اتاق تالار:

در ادامه کار، هیئت مدیره تالار، تصمیم گرفتند تا فضایی شبیه به آمفی تئاتر سالن سمفونیک را در مقیاس کوچکتر و با ۴۲۲ صندلی  تاسیس نمایند. در لابی، که از دو طرف ساختمان قابل دسترسی است، می‌توانیم اتاق مطبوعات، فروشگاه و کافه تریا را مشاهده کنیم. همچنین این بخش دارای دوازده اتاق رخت کن شخصی و همچنین بخش‌هایی برای خدمات ویژه نظیر آرایش مو، لباس و میکاپ است. در بیرون آن نیز دو تراس مشرف به دو دریا به چشم می‌خورد.

سالن:

سالن تالار کنفرانس تنریف دارای فضای داخلی با دید بی‌نظیر  از اقیانوس اطلس است. این محوطه،  مساحتی بالغ بر ۱۲۰۰ متر مربع را اشغال نموده است و دارای درب‌های چوبی بزرگی است که به سمت بیرون باز می‌شوند.

گالری‌های تالار و سرپناه:

این فضا دارای منظره ای بی‌نظیر از دریا و پارک دریایی ماریتایم سزار می باشد که نفس‌ها را در سینه حبس می‌کند. با این‌که این فضا یک فضای باز است، اما در عین حال از آن محافظت نیز می‌شود.

سازه:

سازه تالار کنفرانس تنریف

به طور کلی، ساختمان از پایه‌ای از پلتفرم‌های پی در پی تشکیل شده است که از طریق آن، قوس منحنی شکل سنگین سالن اصلی که به عنوان عنصر مولد ساختمان در هر دو جنبه رسمی و ساختاری عمل می‌کند، بیرون زده است. علاوه بر این، پوشش بزرگی که در ارتفاعی حدود ۵۰ متر قرار دارد، انعطاف‌پذیری و جنبش‌پذیری لازم را برای پیکر تالار کنفرانس تنریف را به خوبی فراهم می‌کند.

متریال:

متریال تالار کنفرانس تنریف

سانتیاگو کالاتراوا در طراحی تالار کنفرانس تنریف در سال ۲۰۰۳ میلادی، بر استفاده از بتن مسلح در ساخت آن تاکید داشت؛ زیرا بتن مسلح امکان قالب‌گیری فرم‌های مختلف و غلبه بر قوانین گرانشی را برای تشکیل سازه‌ای که گویا از دل آسمان فرود آمده است، امکان پذیر می‌نمود. درست همانند “موجی” که از پایه سازه بر می‌خیزد و بین زمین و آسمان معلق مانده است، با این تفاوت که می‌تواند وزنی در حدود ۳۵۰۰ تن را تحمل کند.

چرا سیمان سفید؟

چرا سیمان سفید؟

سانتیاگو کالاتراوا در طراحی تالار کنفرانس تنریف از بتن مسلح استفاده نموده است؛ چراکه به گفته وی، این بتن امکان قالب‌گیری فرم‌های مختلف و غلبه بر قوانین گرانشی را برای تشکیل سازه‌ای که گویا از دل آسمان فرود آمده و به شکل تالار کنفرانس تنریف در آمده است را ممکن می‌کند. سیمان سفید در شکل Tipo III استفاده گردید و در مخلوط نیز  نسبت زیادی از شن و دی اکسید تیتانیوم به کار گرفته شد که بر سفیدی این ترکیب می‌افزود.

نمای تالار کنفرانس تنریف

پس از خشک شدن بتن، نمای ساختمان در پایان با “trecandis” تزئین گردید که ویژگی‌هایی نظیر آثار گائودی را که از خرده سرامیک‌های ظریف با ابعاد کمتر از ۸ سانتی متر ضخامت استفاده می‌نمود، تداعی می‌ساخت. به دلیل فرم ساختمان، قالبها از پالتها و شبکه جدولی ساخته شده بودند  که گاهی اوقات عرض آنها به ۱۲ سانتیمتر نیز می‌رسید و در آن‌ها موادی برای جلوگیری از نفوذ حشرات جایگذاری شده بود.

دلایل استفاده از سیمان سفید در تالار کنفرانس تنریف

دلایل دیگر استفاده از سیمان سفید در این ساختمان عبارتند از:

 • کاهش فعالیت های ساخت و ساز، در نتیجه عدم نیاز به انجام فعالیت‌هایی مانند گچکاری و رنگ آمیزی.
 • افزایش سرعت ساخت و ساز، از طریق کاهش زمان فعالیت‌ها به دلیل افزایش سریع‌تر مقاومت سیمان سفید نسبت به سیمان پرتلند.
 • سطوح بالاتری از روشنایی و انعکاس نور که برای مکان های عمومی، پله‌ها، پارکینگ و نشانه‌ها مفید است. این مزیت به صرفه جویی در وقت، صرفه جویی در هزینه به دلیل کاهش نیاز به نورپردازی و نهایتا صرفه جویی در انرژی منجر می‌شد.
 • کاهش هزینه های تعمیر و نگهداری به دلیل استفاده از رنگ یکپارچه (در سیمان و شن و ماسه) و نه یک پوشش رنگ آمیزی شده؛ لذا کل فعالیت‌های تعمیر و نگهداری به فرآیندهای تمیز کردن با استفاده از  آب و تمیز کننده تقلیل می‌یابد.

عناوین اصلی و سرفصل‌های پاورپوینت تحلیل تالار کنفرانس تنریف:

 • معرفی تالار کنفرانس تنریف
 • معمار تالار کنفرانس تنریف
 • کانسپت
 • فضاها
 • آلیسیوس پلازا (میدان آلیسیوس)
 • بالکن آتلانتیک و بالکن شهر
 • فضای داخلی
 • اتاق سمفونی
 • اتاق تالار
 • سالن
 • گالری‌های تالار و سرپناه
 • سازه
 • متریال
 • دلایل استفاده از سیمان سفید در تالار کنفرانس تنریف
 • منابع

پاورپوینت تالار کنفرانس تنریف اثر سانتیاگو کالاتراوا، برای نخستین بار و به طور اختصاصی، توسط فروشگاه معماری دیسامگ و در قالب ۴۵ اسلاید تهیه و تدوین شده است و هم اکنون در اختیار شما عزیزان قرار دارد. شما با خرید و دانلود فوری پاورپوینت تحلیل تالار کنفرانس تنریف، بهترین منبعی جهت مطالعه یکی از بهترین کارهای کالاتراوا را در دست خواهید داشت که می‌تواند به عنوان یک پروژه دانشجویی فوق‌العاده نیز مورد استفاده قرار بگیرد.

منبع: https://en.wikiarquitectura.com/building/tenerifes-auditorium

سهیلا دوست پژوه هستم. دارای مدرک کارشناسی از گیلان. بندر انزلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

در صورت بروز هرگونه مشکلی طی فرآیند خرید و یا دانلود محصول خریداری شده، فقط و فقط از طریق تلگرام با پشتیبانی در تماس باشید.
+