تحلیل برج ارتباطی مونتجوییک اثر سانتیاگو کالاتراوا

پاورپوینت تحلیل برج ارتباطی مونتجوییک اثر سانتیاگو کالاتراوا

برج ارتباطی مونتجوییک که جزوی از مجموعه طراحی شده برای المپیک ۱۹۹۲ بارسلونا بود، یکی از مهم‌ترین آثار سانتیاگو کالاتراوا به شمار می‌رود. بنابرین در این مطلب از فروشگاه معماری دیسامگ، به ارائه پاورپوینت تحلیل برج ارتباطی مونتجوییک اثر سانتیاگو کالاتراوا در قالب ۳۵ اسلاید می‌پردازیم.

معرفی برج ارتباطی مونتجوییک:

تحلیل برج ارتباطی مونتجوییک اثر کالاتراوا

در آستانه برگزاری بازی‌های المپیک ۱۹۹۲ میلادی در بارسلونا، بسیاری از ساختمان‌هایی که برای این رویداد تعبیه شده بودند، با بحران وقت برای تکمیل و بهره برداری مواجه شدند. این مورد برای برج ارتباطی مونتجوییک نیز صدق می‌کرد که توسط معمار و مهندس نام آور، سانتیاگو کالاتراوا، طراحی و ساخته شده است. مسئولیت ساخت و طراحی این سازه توسط شرکت تلفونیکا به کالاتراوا اعطا شد و این سازه در بازه زمانی بین سال‌های ۱۹۸۹-۱۹۹۲ تکمیل گردید.

پروژه:

تحلیل برج ارتباطی مونتجوییک سانتیاگو کالاتراوا

پروژه‌ای که برای چنین رویدادی خاصی طراحی شود، نه تنها باید اهدافی را که برای آن‌ها ساخته شده محقق نماید، بلکه از جهات گوناگون نیز باید نیازهای مهمی را برآورده کند. لذا برج ارتباطی مونتجوییک، نه تنها باید الزامات خاصی را که در آن زمان نیاز بود براورده می‌کرد بلکه باید به نماد ماندگاری از بارسلون نیز تبدیل می‌شد. برج ارتباطی مونتجوییک، این محل را به طور گسترده ای پوشش داده است.

تحلیل برج ارتباطی مونتجوییک کالاتراوا

بر اساس برنامه های کاربردی طرح‌ریزی شده در ساخت، این بنا نقطه عطفی در معماری بارسلونا میباشد و از ارزش نمادین بالایی برخوردار است. تصویر برج ارتباطی مونتجوییک، ایده کلی آینده گرایانه‌ای را منعکس می‌کند که اغلب در بسیاری دیگر از آثار سانتیاگو کالاتراوا نظیر ایستگاه قطار لیون فرانسه یا شهر علم و هنر در والنسیا نیز مشهود است. همچون دیگر آثار این معمار، خطوط اریبی که بیان  تصویر متحرک کانونی را ساده‌تر می‌سازند، اشکالی انتزاعی به رنگ سفید خالص را ایجاد می‌نمایند که یادآور ماشین آلات آیرودینامیکی هوافضایی و تشکیلات مدرن می‌باشد.

موقعیت:

موقعیت برج ارتباطی مونتجوییک اثر سانتیاگو کالاتراوا

برج ارتباطی مونتجوییک یا برج کالاتراوا، در نزدیکی ساختمان پالا سنت جوردی که توسط معمار ژاپنی آراتا ایسوزاکی ساخته شده ، استادیوم المپیک لوئیس کمپانیز و استخرهای پیکورنل در بارسلونا، کاتالونیا، اسپانیا ساخته شده است. این منطقه کوهستانی، “حلقه المپیک” نامیده می‌شود; چرا که در آن امکانات اصلی لازم برای بازی‌های المپیک ۱۹۹۲ متمرکز شده بودند. دسترسی به محل برج ارتباطی مونتجوییک، در دامنه از طریق  پلازا د اسپانیا و از سمت بالا از طریق اونیدا ماریا کریستینا امکان پذیر می‌باشد.

مطالب پیشنهادی:

پاورپوینت بیوگرافی و تحلیل آثار سانتیاگو کالاتراوا

پاورپوینت تحلیل برج ترنینگ تورسو سانتیاگو کالاتراوا

پاورپوینت تحلیل ایستگاه قطار لیون اثر سانتیاگو کالاتراوا

پاورپوینت تحلیل منار فوردهام شیکاگو اثر سانیتاگو کالاتراوا

کانسپت:

کانسپت برج ارتباطی مونتجوییک اثر سانتیاگو کالاتراوا

بسیاری از طراحی‌های سانتیاگو کالاتراوا نشان دهنده نماد انسانی است که زانو زده تا پیشکشی را تقدیم کند. وی در این پروژه بر روی تصویر ورزشکاری از یونان باستان متمرکز شده است که برای جمع آوری مدال‌های خود، بر روی زانوهایش قرار دارد.

شرح پروژه برج ارتباطی مونتجوییک:

شرح پروژه برج ارتباطی مونتجوییک

سانتیاگو کالاتراوا با طراحی این برج نه تنها موفق شد تا توابع مورد نیاز المپیک آن زمان را فراهم نماید، بلکه توانست اثری هنری و نمادین را برای شهر بارسلونا خلق کند. با ارتفاع ۱۳۶ متر، پلت فرم صفحات مدور انتقال اطلاعات در بخش بالایی قرار دارد، اما مجددا طرح نوآورانه‌ای در پلت فرم تمیز و روشنی که یک فلش دایره ای را با کمان مخصوص به آن شبیه سازی می‌کند، مشهود است.سوکت دایرهای پایین‌تر میزبان فعالیت‌های مربوط به خدمات مخابراتی است که از طریق فضای باز موجود در قوس قابل دستیابی است. این بخش که دربرگیرنده ترکیبی از درب فلزی متحرک و لولاهای مختلف مخصوص به خود است، در عین ایجاد دگرگونی‌هایی در تم مورد مطالعه، به طرح‌ریزی حرکت پلک ها توسط معمار را تسهیل می‌کند.

پروژه برج ارتباطی مونتجوییک

درب فوق‎‌الذکر دارای یک سیستم باز کننده نیز هست که توسط یک مکانیزم هیدرولیکی تنظیم شده و اولین عنصر معماری است که توسط کالاتراوا در این برج ساخته شده است. بنابراین، اولین قسمتی که در این برج تکمیل گردید، پلک زدن چشمان مجسمه بود که به نظر می‌رسد، با عناصر مواج و trencadís و پوشش سفید رنگ برج ارتباطی مونتجوییک، هارمونی خاصی را برقرار نموده است. جهت گیری مناسب برج کالاتراوا که با زاویه درازروزی تابستانی شهر منطبق می‌باشد، باعث می‌شود که این برج  به عنوان یک زمان‌سنج خورشیدی عمل کند و سایه آن همانند عقربه مرکزی در میانه میدان به نظر برسد.

سازه:

سازه برج ارتباطی مونتجوییک اثر سانتیاگو کالاتراوا

همانطور که اغلب در آثار این معمار مشهود است، تقارن قدامی سختی در تقابل با عدم تقارن جانبی تنشی وجود دارد؛ چرا که معمولا این معمار، پروژه‌های خود را از قسمت مقطعی که در آن بهترین نقطه میانبر وجود دارد آغاز می‌کند و همین امر سبب خلق آثاری شده است که تحسین همگان را برمی‌انگیزد. بر خلاف بسیاری از برج های ارتباطی، ساختار برج ارتباطی مونتجوییک بر پایه عمودی نیست. برج ارتباطی مونتجوییک شامل محوری است که توسط سه ساختار فلزی پشتیبانی می‌شود. در مرز بین تعادل استاتیک و پویا، تعادل این سازه، توسط تطبیق با مرکز گرانش پایه که حاصل وزن عمودی خود بنا میباشد تضمین می‌‍شود. محور نیز توسط یک پایه مدور پشتیبانی می‌گردد و وزن این سازه فولادی معادل هزار تن است.

متریال:

پایه برج ارتباطی مونتجوییک اثر سانتیاگو کالاتراوا

فولاد قابل انعطاف و بتن رنگی که اغلب در دودکش‌های نیروگاه ها استفاده می‌شوند، در ساخت برج ارتباطی مونتجوییک مورد استفاده قرار گرفته‌اند. برج با صفحات صاف سفیدرنگ پوشیده شده است. کیفیت بتن استفاده شده برای کوتاه کردن زمان ساخت و آماده نمودن آن برای بازیهای المپیک ضروری بود. کالاتراوا همانند بسیاری از پل‌ها، از trancadís برای پوشش پایه برج ارتباطی مونتجوییک استفاده نمود که در این مورد سفیدرنگ بود. بخش‌های سرامیکی خاص نیز که از آثار آنتونی گائودی الهام گرفته شده است در این برج به چشم می‌خورد.

عناوین اصلی و سرفصل‌های پاورپوینت تحلیل برج ارتباطی مونتجوییک:

  • معرفی برج ارتباطی مونتجوییک
  • پروژه
  • موقعیت
  • معمار برج ارتباطی مونتجوییک
  • کانسپت
  • شرح پروژه برج ارتباطی مونتجوییک
  • سازه
  • متریال
  • منابع

پاورپوینت تحلیل برج ارتباطی مونتجوییک اثر سانتیاگو کالاتراوا برای نخستین بار و به طور اختصاصی، توسط فروشگاه معماری دیسامگ و در قالب ۳۵ اسلاید تهیه و تدوین شده است و هم اکنون در اختیار شما عزیزان قرار دارد. شما با خرید و دانلود پاورپوینت تحلیل برج ارتباطی مونتجوییک یکی از بهترین منابعی جهت مطالعه این اثر سانتیاگو کالاتراوا را در دست خواهید داشت که می‌تواند به عنوان یک پروژه دانشجویی فوق‌العاده نیز مورد استفاده قرار بگیرد.

منبع: https://en.wikiarquitectura.com/building/montjuic-communications-tower

سهیلا دوست پژوه هستم. دارای مدرک کارشناسی از گیلان. بندر انزلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

در صورت بروز هرگونه مشکلی طی فرآیند خرید و یا دانلود محصول خریداری شده، فقط و فقط از طریق تلگرام با پشتیبانی در تماس باشید.
+