تحلیل مجموعه ورزشی المپیک آتن اثر سانتیاگو کالاتراوا

پاورپوینت تحلیل مجموعه ورزشی المپیک آتن اثر سانتیاگو کالاتراوا

مجموعه ورزشی المپیک آتن یکی از مهم‌ترین سازه‌های طراحی شده به دست معمار توانایی اسپانیایی، سانتیاگو کالاتراوا، به شمار می‌رود. بنابرین در این مطلب از فروشگاه معماری دیسامگ، به ارائه پاورپوینت تحلیل مجموعه ورزشی المپیک آتن اثر سانتیاگو کالاتراوا در قالب ۳۰ اسلاید می‌پردازیم.

معرفی مجموعه ورزشی المپیک آتن:

معرفی مجموعه ورزشی المپیک آتن

معمار اسپانیایی الاصل، سانتیاگو کالاتراوا، پس از بحث و جدل‌های فراوان، توسط کمیته برگزاری بازی‌های المپیک آتن ۲۰۰۴ و وزارت فرهنگ یونان، برای بازسازی مجموعه ورزشی المپیک آتن (OAKA) و برخی امور مهم دیگر، انتخاب شد. طرح به کار گرفته شده در ساخت این مجموعه، با کمک اصول تکنولوژیکی و زیبایی شناختی، هویت و تاریخ بازی‌های المپیک مدرن را در پایتخت یونان منعکس می‌سازد. کالاتراوا در مورد طرح خود چنین توضیح داده است که این پروژه، یکی از رویاهای او بود. به عبارتی دیگر، انجام کاری ویژه و متفاوت از ساختمان‌های مرکزی شهرهای دیگری که این بازی‌ها، قبلا در آن‌ها برگزار گردیده است، آمال و آرزوهای وی را شکل می‌داد؛ چراکه آتن علاوه بر شهرت خود به عنوان زادگاه بازی‌های المپیک در عهد باستان، محل شروع بازی‌های المپیک مدرن (۱۸۹۶) نیز بوده است.

مجموعه ورزشی المپیک آتن

این مجموعه ورزشی، نتیجه تجارب چندین ساله معمار خود را که در پل‌های طراحی شده توسط وی و به خصوص در استفاده از “ترکیبات بی‌نظیر” به همراه قوس‌ها و تانسورها مشهود است، نمایان می‌سازد. با نگاهی به مجموعه ورزشی المپیک آتن، می‌توان پویایی و روح زندگی را در هر یک از اجزای آن مشاهده نمود. معماری ارگانیک در نظر گرفته شده برای اسکلت بنا، از اهمیت زیادی در طراحی برخوردار است و به عنوان عنصر زیبایی شناسی و ادامه زندگی عمل می‌نماید.

موقعیت:

موقعیت معرفی مجموعه ورزشی المپیک آتن

مجموعه ورزشی المپیک آتن که مساحتی بالغ بر ۹۶ هکتار را پوشش داده است، در حومه ماروسی و در ۵ کیلومتری شمال مرکز شهر واقع شده است.

مطالب پیشنهادی:

پاورپوینت بیوگرافی و تحلیل آثار سانتیاگو کالاتراوا

پروژه کامل استادیوم فوتبال (فایل اتوکدی، رندر، پوستر، PSD لایه‌باز، رساله و پاورپوینت دفاعیه)

پاورپوینت تحلیل منار فوردهام شیکاگو اثر سانتیاگو کالاتراوا

پاورپوینت تحلیل برج ترنینگ تورسو سانتیاگو کالاتراوا

پاورپوینت تحلیل ایستگاه قطار لیون فرانسه اثر سانتیاگو کالاتراوا

کانسپت:

کانسپت معرفی مجموعه ورزشی المپیک آتن

پروژه مجموعه ورزشی المپیک آتن، در جهت ارتقا زیبایی شناسی شهری و ساخت ساختمانی با کاراکتر منحصربفرد که نشان دهنده تعامل میان ورزش و فرهنگ باشد، بنا نهاده شده است. این مجموعه ورزشی و مناطق اطراف آن با هم تعامل دارند و این ارتباط تعاملی، دسترسی به امکانات رفاهی و ورزشی را آسان میسازد.  کالاتراوا، پروژه مجموعه ورزشی المپیک آتن را بر اساس ترکیبات فضایی آکروپلیس باستان و معماری دوره بیزانس طراحی نمود؛ جرا که در آن دوره نیز ساختمان‌های بسیاری، از شکل قوس‌دار و رنگ‌های آبی و سفید جزایر اژه برخوردار بودند.

فضاها:

فضاهای معرفی مجموعه ورزشی المپیک آتن

مجموعه ورزشی المپیک آتن،  شامل استادیوم المپیک آتن، سقف سالن المپیک، مرکز بازی‌های آبی المپیک، شانزده حیاط مرکزی تنیس و مرکز دوچرخه سواری المپیک است. در این مجموعه، یک تفرجگاه بزرگ به نام محور مرکزی به گونه‌ای طراحی شده است که  به استادیوم‌های مختلف دسترسی دارد. مسیر دسترسی این تفرجگاه، شکل سنتی مجموعه کالاتراوا  را که بر روی  یک منحنی شعاعی ترسیم شده است به تصویر می‌کشد. کارهای نمادین صورت گرفته برای  مجموعه ورزشی المپیک آتن در این قسمت نیز مشهود است و در نهایت این تفرجگاه توسط آگارا، یک جاده منحصر به فرد و منحنی شکل در سایه  سایه بان عظیم فلزی به مجموعه خواهد رسید.

محوطه معرفی مجموعه ورزشی المپیک آتن

اشکال و فرمهای این مجموعه، علاوه بر طراحی منحصر بفرد خود، به منظور پاسخگویی به نیازهای کنترل آب و هوا نیز طراحی شده‌اند. سقف ورزشگاه المپیک، به همراه آگورا و سایه‌بان، محوطه‌سازی و آبنماهای مصنوعی، در حکم محور مرکزی مجموعه هستند و سایه خنکی را فراهم می‌نماید. در داخل و خارج از مجموعه OAKA، درختان زیتون، کاج، بلوط و درختان سرو کاشته شدهاند، علاوه بر این، طراحی کلاتراوا، نماد برجسته ۱۲۰ متری جایگاه مشعل المپیک را که مخصوص نگهداری از شعله المپیک است، به همراه دیوار ۲۵۰ متری ملل که با قطعات متحرک خود، اشکال مواج و سایهدار را خلق میکند، در بر گرفته است. همچنین، فروشگاه‌ها، میادین، چشمه‌های آب و استخرها نیز در این مجموعه به چشم می‌خورند. استادیوم المپیک موجود در لوئیس اسپیرز آتن، مجموعه ورزشگاه اصلی این شهر می‌باشد. مراسم افتتاحیه بازی‌های المپیک آتن در سال ۲۰۰۴ برگزار شد و پس از ان، استادیوم تحت بازسازی کامل قرار گرفت.

حجم اصلی معرفی مجموعه ورزشی المپیک آتن

سقف مجموعه ورزشی المپیک آتن، یک ساختار داینامیک است که قسمت اصلی آن، از دو پشتیبان قوس‌دار فلزی، با طول سه متر تشکیل شده است که در مرکز به ارتفاع ۷۸ متر می‌رسند. این محورها در امتداد استادیوم ادامه می‌یابند و از هر طاقی که از قوس‌های دوگانه آویزان شده باشد، پشتیبانی می‌کنند. به طور کلی، این سقف دارای وزنی معادل ۱۷۰۰۰ تن و مساحتی حدود ۲۵۰۰۰ متر مربع است. در زیر این سطح، فضایی برای ۷۵،۰۰۰ تماشاچی وجود دارد که آن‌ها را از نور خورشید و باد و باران در امان می‌دارد.

رندر مجموعه ورزشی المپیک آتن

این دو پشتیبان، از ورق های فلزی قوس‌دار و صفحات قلاب مانند پلی کربنات با ضخامت ۱۲ میلی متر و عرض پنج متر ساخته شده‌اند . این صفحات به رنگ آبی در آمده‌اند تا نور گرم و ملایمی را در استادیوم را فراهم کنند و در عین حال، مخاطبان قادر به دیدن آسمان آبی یونان باشند. میدان دوچرخه سواری این ورزشگاه، با ظرفیت ۵۲۵۰ تماشاگر، توسط دو قوس درست شبیه به استادیوم المپیک پوشیده شده است که البته گفته می‌شود که پوشش آن کمی ضخیم‌تر است.

متریال:

متریال مجموعه ورزشی المپیک آتن

سازه اصلی مجموعه ورزشی المپیک آتن از جنس فولاد است. عناصر صفحات دیوار نیز ساخته شده از جنس پلی کربنات جامد و شفاف ماکرولونی هستند که توسط مجموعه صنعتی AG تولید شده است. 

عناوین اصلی و سرفصل‌های پاورپوینت تحلیل مجموعه ورزشی المپیک آتن:

  • معرفی مجموعه ورزشی المپیک آتن
  • موقعیت
  • معمار مجموعه ورزشی المپیک آتن
  • کانسپت
  • فضاها
  • متریال
  • منابع

پاورپوینت تحلیل مجموعه ورزشی المپیک آتن اثر سانتیاگو کالاتراوا، برای نخستین بار و به طور اختصاصی، توسط فروشگاه معماری دیسامگ و در قالب ۳۰ اسلاید تهیه و تدوین شده است و هم اکنون در اختیار شما عزیزان قرار دارد. شما با خرید و دانلود پاورپوینت تحلیل مجموعه ورزشی المپیک آتن، یکی از بهترین منابعی جهت مطالعه این اثر سانتیاگو کالاتراوا را در دست خواهید داشت که می‌تواند به عنوان یک پروژه دانشجویی فوق‌العاده نیز مورد استفاده قرار بگیرد.

منبع: https://en.wikiarquitectura.com/building/athens-olympic-complex

سهیلا دوست پژوه هستم. دارای مدرک کارشناسی از گیلان. بندر انزلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

در صورت بروز هرگونه مشکلی طی فرآیند خرید و یا دانلود محصول خریداری شده، فقط و فقط از طریق تلگرام با پشتیبانی در تماس باشید.
+