تحلیل ارگ علیشاه تبریز

پاورپوینت تحلیل ارگ علیشاه تبریز

ارگ علیشاه تبریز به عنوان یکی از شکوهمندترین آثار تاریخی ساخته شده به شیوه آذری در ایران، از اهمیت بسیاری در حوزه معماری برخوردار است. بنابرین در این مطلب از فروشگاه معماری دیسامگ، به ارائه پاورپوینت تحلیل ارگ علیشاه تبریز به همراه پلان در قالب ۴۱ اسلاید می‌پردازیم.

موقعیت ارگ علیشاه تبریز:

موقعیت ارگ علیشاه تبریز

تبریز، شهر خانه های تاریخی، یکی از شهرهای بزرگ ایران در استان آذربایجان شرقی است. کاوش‌های اخیر صورت گرفته در محوطه مسجد کبود تبریز، از تمدن و فرهنگ ۴.۵۰۰ ساله این شهر حکایت دارد.. این شهر به دلیل وجود خانه های قدیمی، پایتخت و ویترین خانه های تاریخی در ایران شده است وهمچنین شاهکارهای ارزشمند بسیاری از خود به یادگار گذاشته که از جمله آنها می توان به مسجد کبود، خانه ها و بازار های قدیمی، عمارت ائل گلی، خانه مشروطیت، پل ها و آرامگاه های مشاهیر، عمارت ساعت اشاره کرد. در این بین  مجموعه باشکوه ارگ علیشاه به عنوان یکی از شاخص های معماری ایرانی در بین سایرآثارتاریخی با ابهت وزیبایی می درخشد. این ارگ به عنوان نمادی در مرکز شهر تبریز، در ضلع جنوبی تقاطع خیابان امام خمینی و فردوسی قرار دارد، درحال حاضر مصلای بزرگ تبریز در جوار این مجموعه ایجاد شده است.

تاریخچه ارگ علیشاه تبریز:

تاریخچه ارگ علیشاه تبریز

مجموعه ارگ علیشاه تبریز یکی از باشکوهترین بناهای شیوه آذری است که در گذر زمان با نام های ارگ تبریز، طالق علیشاه و مسجد علیشاه از آن یاد کرده اند. این مجموعه توسط خواجه تاج‌الدین علی‌شاه و معمارآن استاد فلکی تبریزی بنا شده است .بر اساس کاوش های انجام شده،  این ارگ بازمانده های ایوان یک بنای ناتمام است که در سال های ۷۱۸ تا ۷۳۹ هجری قمری در صحن مسجدجامع علیشاه در دست احداث بوده. کاوش ها نشان می دهند که پلان بنا درسمت قبله فاقد دیوار و دارای دو مناره بوده است که بعدها با تغییر درپلان آن ایوانی با طاقی بلندبه آن افزوده شده است. با فرو ریختن طاق مجموعه، احداث بنای آرامگاهی نیز ناتمام مانده و تازمان قاجار از آن استفاده نشده تا زمان جنگ های ایران و روس که به استحکامات نظامی احتیاج بوده، این بنا دوباره مورد توجه ومخزن مهمات لشگر قرار گرفته است. این بنا در سال ۱۳۱۰ توسط وزرات فرهنگ و هنر با شماره ۱۷۰ در فهرست اثار ملی ایران به ثبت رسید.

مطالب پیشنهادی:

پاورپوینت مرمت بازار تبریز

پاورپوینت مرمت خانه حیدرزاده تبریز

پاورپوینت تحلیل مسجد کبود تبریز

پاورپوینت مرمت خانه کلانتری تبریز

پاورپوینت تحلیل خانه بهنام تبریز

معماری ارگ علیشاه تبریز:

معماری ارگ علیشاه تبریز

ارگ علیشاه تبریز یکی از آثار معماری عهد ایلخانی است که به دستورتاج الدین علیشاه جیلانی تاجر بزرگ حکومت و از امرای گورکانیان در قرن هشتم هجری احداث شده است. این بنا همچنین از آثار معماری نظامی عهد قاجار است که با تغییر چهره به شکل ارگ شهر و قلعه تبریز درآمده است. در ابتدا امر بنای مجموعه به دستور علیشاه به عنوان مدرسه و خانقاه ساخته می شود که پس از به قدرت رسیدن او در زمان حکومت سلطان ابوسعید، تصمیم به تغییر مدرسه و ایجاد بنایی عظیم‌تر تحت عنوان مسجد جامع می‌گردد. مسجد جامع عظیم به همراه طاقی که به دستور وی اندازه آن باید ۴ گز بزرگتر از طاق کسری می شد ساخته می شود که در همان زمان بخشی از طاق فرو میریزد. به طوری که بعد از فرو ریختن طاق و مرگ تاج الدین آن طاق هیچگاه کامل نمی‌شود و مجموعه نیز به عنوان مسجد مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بارو ارگ علیشاه تبریز

ارگ علیشاه تبریز با پلانی U شکل، از سازه آجری یکپارچه تشکیل شده است که در ساخت آن از ساروج و مصالح بادوام ساختمانی به عنوان متریال غالب بهره گرفته شده است. عرض این بنا ۳۰ متر و ارتفاع آن ۲۶ متر است. عرض دیوارها ۱۰ متر و داخل آنها مرکب از دو دیوار عریض است که توسط طاق هایی به هم اتصال یافته و دارای پی‌ها و فونداسیونی ژرف و حجیم است. طبق یافته‌های باستان شناسان و همچنین آثار مکتوب به دست آمده، آثار باقی مانده، بخش الحاقی به بنای قدیمی شمال ارگ هستند.

 

تخریب ارگ علیشاه تبریز

 ارگ علیشاه تبریز با قدمت بیش از ۷۰۰ سال، یکی از بلندترین دیوارهای تاریخی کشور و از برجسته ترین نشانه‌های شهر تبریز و استان آذربایجان‌شرقی است که یادگار آسیب‌های طبیعی و تاریخی دوران گذشته و نشانه مقاومت این شهر و مردمان سرسختش به شمار می‌رود. این بنا که به عنوان یکی از کامل‌ترین نمونه‌های شیوه آذری شناخته می‌شود، پس از گذشت سالیان بسیار نیز همچنان بینندگان را محو شکوه و عظمتش می‌کند.

عناوین اصلی و سرفصل‌های پاورپوینت تحلیل ارگ علیشاه تبریز:

  • تاریخچه ارگ علیشاه تبریز
  • موقعیت بنا
  • تاریخچه و کاربرد بنا از گشته تا امروز
  • نتایج مطالعات باستان‌شناسی و معماری ارگ علیشاه تبریز
  • شناخت سازه ارگ تبریز
  • محراب
  • مناره‌ها
  • پلکان
  • آوارگاه
  • مسئله دیوار شرقی و بنای سوم

پاورپوینت تحلیل ارگ علیشاه تبریز به همراه پلان، برای نخستین بار و به طور اختصاصی، توسط فروشگاه معماری دیسامگ و در قالب ۴۱ اسلاید تهیه و تدوین شده است و هم اکنون در اختیار شما عزیزان قرار دارد. شما با خرید و دانلود فوری این پاورپوینت تحلیل ارگ علیشاه تبریز، یکی از بهترین منابعی جهت مطالعه ارگ علیشاه را در دست خواهید داشت که می‌تواند به عنوان یک پروژه دانشجویی فوق‌العاده نیز مورد استفاده قرار بگیرد.

۳ یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در صورتی که به هنگام دانلود محصول خریداری شده با صفحه خطای ۴۰۴ مواجه شدید، از طریق واتساپ با پشتیبانی در تماس باشید.
+