پاور پوینت ایستگاه قطار لیون کالاتراوا

پاور پوینت تحلیل ایستگاه قطار لیون اثر سانتیاگو کالاتراوا

ایستگاه قطار لیون فرانسه، یکی از شاهکارهای معماری جهان به شمار می‌رود که بر اساس طرحی از معمار برجسته اسپانیایی، سانتیاگو کالاتراوا، ساخته شده است. بنابرین در این مطلب از فروشگاه معماری دیسامگ، به ارائه پاورپوینت تحلیل ایستگاه قطار لیون فرانسه در قالب ۶۰ اسلاید می‌پردازیم.

معرفی ایستگاه قطار لیون فرانسه:

معرفی ایستگاه قطار لیون فرانسه

ایستگاه قطار لیون سنت اگزوپری که پیشتر با نام ایستگاه ساتولاس شناخته می‌شد، ترمینال مخصوصی برای قطارهای سریع‌السیری است که فرودگاه را به شهر لیون، در ۲۴ کیلومتری جنوب فرانسه، مرتبط می‌سازد. این فرودگاه، نخستین فرودگاهی است که مستقیما به سیستم قطارهای پرسرعت اروپایی مجهز شده است و همانند شاهکار معماری ایرو سارینن، ترمینال فرودگاه TWA، از همان آیرودینامیکی تبعیت می‌کند که در پرندگان نیز به چشم می‌خورد.

ایستگاه قطار لیون فرانسه

راه آهن فرانسه (SNCF) و اتاق بازرگانی و صنعتی منطقه رون آلپس و لیون (CCIL) طی جلسات متعدد خود در رابطه با ایستگاه قطار لیون، بر کاربری آسان این سازه در عین ساختار نمادین و جذاب آن تاکید داشتند؛ چراکه انتظار می‌رفت، این ایستگاه قطار به دروازه‌ای برای منطقه و بخشی از کمپین ترویج تجارت از طریق بهبود حمل و نقل بدل گردد. بدین ترتیب بود که سرانجام عملیات ساخت ایستگاه قطار لیون فرانسه، در سال ۱۹۸۹ میلادی بر اساس طرحی از سانتیاگو کالاتراوا آغاز شد و در نهایت، ۵ سال بعد، در سال ۱۹۹۴ میلادی، به بهره‌برداری رسید. شایان ذکر است که فرودگاه لیون سنت اگزوپری و ایستگاه قطار لیون، از سال ۲۰۰۰ میلادی، به افتخار نویسنده و هوانورد پیشگام فرانسوی، آنتوان دو سنت اگزوپری لیوناس، با این نام خوانده می‌شوند.

ایستگاه قطار لیون

ایستگاه قطار لیون سانتیاگو کالاتراوا که در ابتدا ایستگاه ساتولاس نام داشت، یکی از سه ایستگاه راه آهن سومین شهر پرجمعیت فرانسه،  شهر لیون، است. این ایستگاه، در خارج از مرکز شهر و تقریبا در ۲۴ کیلومتری مسیر حمل و نقل پر سرعت رون-آلپ قرار دارد و به طور مستقیم به فرودگاه لیون سنت اگزوپری متصل می گردد. همه روزه، قطارهای پرسرعت TGV زیادی، ایستگاه قطار لیون سنت اگزوپری را به سوی مقاصد دور و نزدیک بسیاری در سراسر فرانسه همانند پاریس گار د لیون، مارسی و مونپلیه ترک می‌کنند و فرانسه را به دیگر کشورهای اروپایی مرتبط می‌سازند.

کانسپت ایستگاه قطار لیون سنت اگزوپری:

ایده طراحی ایستگاه قطار لیون فرانسه

این سازه ۴۰ متری ساخته شده از فولاد و بتنی با کیفیت بالا، تمثالی از یک پرنده عظیم با بال‌هایی باز است که گویی به واسطه آن‌ها از ایستگاه لیون سنت اگزوپری محافظت می‌کند. ایستگاه لیون سانتیاگو کالاتراوا نیز همانند سایر آثار این معمار مطرح اسپانیایی، در عین نمود یافتن جنبش و تحرک در نمای ظاهری و ترتیب عناصر سازه، شباهت بسیاری به مجسمه‌های سانتیاگو کالاتراوا، پرنده و پرنده دو، دارد.ساختمان مرکزی ایستگاه قطار لیون فرانسه، نمایانگر تصویر نمادینی از پرواز است که تجلی‌بخش ارتباط این سازه با ویژگی‌های منطقه می‌باشد و مفهوم چشم اندازی از آلپ را منتقل می‌کند که به همراه ساخت بنایی سرشار از زندگی باشد پوشش طرح‌ریزی شده این ایستگاه به پرنده غول پیکری می‌ماند که بر فراز مسیرهای قطار در حال اوج گرفتن است. از منظری دیگر، این سازه بتنی و فولادی می تواند به عنوان کلاه یا کلاه خود یک قهرمان اسطوره‌ای تجسم شود که در نقاشی‌های متعدد سانتیاگو کلاتراوا به صورت چشمان فردی با پلک‌های بزرگ، مژه و ابرو، تجلی یافته است.

مطالب پیشنهادی:

بیوگرافی و تحلیل آثار سانتیاگو کالاتراوا

تحلیل برج ترنینگ تورسو سانتیاگو کالاتراوا

تحلیل ایستگاه قطار افراگولا ناپلی زاها حدید

پروژه کامل ایستگاه قطار

برنامه فیزیکی و استانداردهای ایستگاه مترو

فضاهای ایستگاه قطار لیون فرانسه:

فضاهای ایستگاه قطار لیون فرانسه:

دسترسی به لابی اصلی از جانب خیابان امکان پذیر است و لابی نیز به سوی پلتفرم‌هایی پیش می‌رود که راه‌پله‌ها و آسانسورها در هر دو طرف آنها قرار دارند. این ایستگاه دارای طول کلی برابر با طول ۴۵۰ متری فرودگاه است. بر خلاف سایر ایستگاه‌های حمل و نقل هوایی و زمینی که در آنها مسیرها از طریق نشانه های متعارف مندرج در کادرها به مسافرین نشان داده می شود، کالاتراوا به نحو کاملا متمایزی، محفظه‌هایی با کاربرد خاص را در اختیار عموم قرار داده که، کاربری و موقعیت فضاهای مختلف را از طریق پیکربندی محوطه نشان می دهند. پله‌های بتنی، پله‌ها، پله برقی‌ها و آسانسورهای شیشه ای دسترسی به این پلتفرم‌ها را امکانپذیر می‌سازند. ایستگاه قطار لیون کالاتراوا اساسا از بخش‌های زیر تشکیل شده است.

تالار مرکزی:

تالار مرکزی

در تالار مرکزی مثلثی شکل ایستگاه قطار لیون که همه بخش‌های خدماتی این ایستگاه در آن واقع شده‌اند، دو گنبد شیشه‌ای و فولادینی وجود دارد که همانند بال‌هایی به پلتفرم قطار متصل می‌گردند. این سالن گسترده با طول ۱۲۰ متر، عرض ۱۰۰ متر و حداکثر ارتفاع ۳۹ متر، دارای وزنی معادل ۱.۳۰۰ تن می‌باشد. تالار مرکزی به یک راهرو بزرگ واقع بر روی پلتفرم‌ها و مسیرها منتهی می‌شود که با طول ۵۰۰ متر از سمت شمال به جنوب و به موازات این پلتفرم‌ها ادامه دارد. این تالار با ساختاری پوشیده شده است که می‌تواند به صورت‎های مختلفی تفسیر شود: به عنوان یک تقاطع عرضی دو بعدی، به عنوان جایگزینی برای طاق‌نماها و یا به عنوان اعضای طاقک‌های پیش آمده است. مطالعه دیگری از منظر سه بعدی، آن را به صورت شبکه فضایی ممتدی توصیف می‌نماید که نمایانگر ساختار درختی خاصی است.

گالری:

گالری

در سالن اصلی ایستگاه قطار لیون فرانسه، در طرف مقابل قسمت ورودی، یک گالری ۱۸۰ متری در ارتفاع بالاتر از سطح زمین قرار گرفته است که امکان عبور مسیر حمل و نقل از قسمت زیرین آن و اتصالش به ایستگاه ترمینال فرودگاه لیون سانتیاگو کالاتراوا را می‌دهد. همچنین این گالری به بخش‌های خدماتی بخش زیرزمینی، آسانسورها و پارکینگ دسترسی دارد. برای ورود مستقیم به ایستگاه، گالری وجود برآمدگی را در تقاطع و راهرویی که به پارکینگ متصل می‌شود، تحمل می‌نماید. نمای خارجی میان گالری و ترمینال بین‌المللی به گونه‌ای طراحی شده است که تا حد ممکن، تقارن ترکیب را حفظ نماید.

خدمات ساختمان:

خدمات ساختمان ایستگاه قطار لیون فرانسه

ساختمان خدماتی که درست در مجاورت سالن مرکزی و در سمت شرقی آن قرار دارد، در قسمت زیرزمینی دارای اتاق قفسه بندی شده، اتاق‌های تجهیزات برای پرسنل ایستگاه و همچنین شامل بخش‌های منطقه‌ای است. در طبقه پایین، یک راهرو قرار دارد که در آن بلیت شمار و دیگر خدمات راه آهن، مغازه‌ها و دفاتر واقع شده‌اند. در نیم اشکوب، دفتر، دفتر مرکز پلیس و رئیس فرودگاه و در طبقه بالا، فضایی برای برگزاری نمایشگاه‌های موقت، رستوران و نیز یک بار وجود دارد.

سازه:

ساختار ایستگاه قطار لیون فرانسه

از بیرون، تالار مرکزی از طریق ایوانی قابل دسترس است که توسط یک پایه بتنی V شکل متصل به ۴ طاق فولادی ایجاد گردیده است. جفت مرکزی طاق‌ها خط کانونی سقف را برای شکل دادن به ستون فقرات منحنی‌های خارجی ادامه می‌دهد و  این ستون فقرات نیز میله‌های کریستالی بال‌های متقارن را پوشش می‌دهد. جفت میله‌های مجاور آن حدود ۱۲۰ فوت بالاتر از بالاترین لابی شیشه‌ای ایستگاه و مرکز خدماتی واقع در سمت شرقی قرار دارد. خراپاهای دنده‌ مانند نیز در نمای شمالی و جنوبی برافراشته شده‌اند و پایداری طره‌ها را تامین می‌کنند.

مصالح مورد استفاده:

مواد به کار گرفته شده ایستگاه قطار لیون فرانسه

فولاد، بتن و شیشه عناصر اصلی ایستگاه قطار لیون کالاتراوا را تشکیل می‌دهد. از قابهای بتنی، در محل پشتیبانی عرشه سقف و ماژول‌های مشابه در قسمت اصلی ترمینال استفاده شده. در این سازه به دلیل استفاده از شن و ماسه سفید، بتونی با رنگ طبیعی  مورد استفاده قرار گرفته است. قطعات فولادی که بخشی از پوشش بودند با رنگهای  تیره ای پوشانیده شده‌اند که، معمولا در کارهای کالاتراوا امری غیر معمول به حساب می‌آید. دیوارهای شیشه ای که لابی را تشکیل می دهند، از پانل هایی با عرض ۸ فوت تشکیل شده‌اند. سقف در برخی بخشها صیقلی و براق است اما برخی مناطق دیگر با اجزای پیش ساخته بتنی پوشیده شده‌اند،  مانند پوشش روی پلتفرم‌ها. گالری نیز، ایستگاه ترمینال  را با استفاده از مسیرهای پیاده‌رو به فرودگاه متصل می‌کند.

عناوین اصلی و سرفصل‌های پاورپوینت تحلیل ایستگاه قطار لیون سانتیاگو کالاتراوا:

 • معرفی معمار
 • روش کار سانتیاگو کالاتراوا در پروژه ایستگاه قطار لیون
 • معرفی برخی از آثار سانتیاگو کالاتراوا
 • موقعیت شهر لیون در کشور فرانسه
 • موقعیت ایستگاه لیون سنت اگزوپری در شهر لیون
 • اطلاعات کلی طرح
 • پلان نیم طبقه
 • پلان همکف
 • پلان نیم طبقه آخر
 • پلان زیرزمین
 • مقاطع عبوری
 • نمای غربی
 • کانسپت اولیه
 • روش تهویه و نورگیری
 • سایت
 • دسترسی به ورودی ایستگاه
 • دفتر کنترل بلیت
 • ورودی اصلی ایستگاه
 • سکوی قطار
 • سرسرا
 • توسعه حجمی سقف
 • ماکت ایستگاه قطار لیون
 • منابع و ماخذ

پاورپوینت تحلیل ایستگاه قطار لیون سانتیاگو کالاتراوا، برای نخستین بار و به طور اختصاصی، توسط فروشگاه معماری دیسامگ و در قالب ۶۰ اسلاید تهیه و تدوین شده است و هم اکنون در اختیار شما عزیزان قرار دارد. شما با خرید و دانلود فوری پاورپوینت این ایستگاه قطار معروف، یکی از بهترین منابعی جهت مطالعه ایستگاه قطار لیون سنت اگزوپری را در دست خواهید داشت که می‌‌تواند به عنوان یک پروژه دانشجویی فوق‌العاده نیز مورد استفاده قرار بگیرد.

سهیلا دوست پژوه هستم. دارای مدرک کارشناسی از گیلان. بندر انزلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

در صورت بروز هرگونه مشکلی طی فرآیند خرید و یا دانلود محصول خریداری شده، فقط و فقط از طریق تلگرام با پشتیبانی در تماس باشید.
+