پاورپوینت خانه اپرای گوانگژو چین زاها حدید

پاورپوینت تحلیل خانه اپرای گوانگژو چین اثر زاها حدید

خانه اپرای گوانگژو چین، یکی دیگر از آثار باشکوه معمار عراقی‌تبار، زاها حدید به شمار می‌رود که به سبب معماری خاص خود، دارای شهرتی جهانی است. بنابرین در این مطلب از فروشگاه معماری دیسامگ، به ارائه پاورپوینت تحلیل خانه اپرای گوانگژو چین در قالب ۱۰۰ اسلاید می‌پردازیم.

معرفی خانه اپرای گوانگژو چین:

معرفی خانه اپرای گوانگژو چین

خانه اپرای گوانگژو چین (GOH)، بزرگترین خانه تئاتر جنوب چین است که از تکنولوژی روز دنیا بهره می‌برد و در کنار مرکز ملی هنرهای نمایشی پکن و گرند تئاتر شاگهای، عنوان بزرگترین مرکز تئاتر شانگهای را یدک می‌کشد. طرح فعلی خانه اپرای گوانگژو که امضای زاها حدید در آن به چشم می‌خورد، به دنبال برگزاری رقابتی بین‌المللی با حضور معماران مطرحی همچون زاها حدید، رم کولهاس و کپ هیملبلاو و از میان صدها طرح موجود انتخاب شد. شاهار استرو، فیلم‌ساز آمریکایی، در مراسم افتتاحیه این مرکز پیشرفته در ماه می سال ۲۰۱۰ میلادی،  اولین اثر خود، توراندوت، را که با همکاری اپرای پوسینی کارگردانی کرده بود، به معرض نمایش گذاشت و توانست نظر مثبت بسیاری از منتقدان را جلب کند.

طراحی خانه اپرای گوانگژو چین:

طراحی خانه اپرای گوانگژو چین

خانه اپرای گوانگژو چین که توسط معمار برجسته عراقی‌تبار، زاها حدید، طراحی شده است، تالار کنفرانس مستقلی از جنس بتن دارد که توسط سازه‌ای متشکل از گرانیت، شیشه بدون حفاظ و چهارچوبی فولادی محصور شده است. ساخت این سازه بیش از پنج سال زمان برد و پس از آن توسط معمار منتقد جاناتان گالانسی در گاردیان که آن را یک سازه در خور تماشا و فوق‌العاده ظریف توصیف نموده بود، مورد تقدیر قرار گرفت.

موقعیت بنا:

موقعیت اپرای گوانگژو

خانه اپرای گوانگژو زاها حدید، در جاده غربی جی جیانگ تیانهه، واقع در استان گوانگدونگ چین، ساخته شده است. خانه اپرای گوانگژو چین، به سبب فرایند ساخت فوق حرفه‌ای خود و نیز مدیریت صحیح پروژه، توانست ظرف مدت کوتاهی به مرکز فرهنگی بین‌المللی جنوب چین که شهرهای ماکائو، هنگ کنگ، تایوان و همچنین مرکز تولیدات فرهنگی آسیا را پوشش می‌دهد،بدل شود و هنرمندان و تولیدکنندگان مختلفی را از سراسر جهان به سوی خود جذب نماید. انتظار می‌رود که در آینده، خانه اپرای گوانگژو، با ارائه زمینه‌های هنری گوناگون، در جهت تقویت محتوای فرهنگی در منطقه کانتون و اصلاح نظام فرهنگی چین گام بردارد.

کانسپت خانه اپرای گوانگژو چین:

کانسپت خانه اپرای گوانگژو چین

معمار خانه اپرای گوانگژو چین، زاها حدید، نمای کلی این سازه را به گونه‌ای خلق کرده است که تصویر دو سنگ واقع در ساحل رودخانه مروارید را تداعی می‌کند. به بیانی دیگر، طرح خانه اپرا گوانگژو چین، تبلور منحصر بفرد روابط پیچیده بافت شهری است و تلاش معمار آن جهت تلفیق سنت‌های فرهنگی نشات گرفته از تاریخ شهر گوانگژو با نوعی جاه طلبی و خوشبینی آینده‌نگرانه را به تصویر می‌کشد.

کانسپت خانه اپرای گوانگژو

طراحی خانه اپرای گوانگجو زاها حدید از تلفیق هنرمندانه چشم اندازهای طبیعی و تعامل فریبنده بین معماری و طبیعت در توافق با اصول فرسایش، زمین شناسی و توپوگرافی متولد شده و به نحو منحصربفردی توسط دره‌های رودخانه و چگونگی تغییر شکل آن‌ها به وسیله فرسایش تحت تاثیر قرار گرفته است. خطوط، قلمروها و مناطق داخلی خانه اپرای گوانگژو چین، چه در داخل و چه در خارج از آن، تداعی‌گر دره‌هایی نمایشی است که لابی و کافه‌ها از دل آن بیرون می‌آید و نور طبیعی به عمق آن نفوذ می‌کند.

مطالب پیشنهادی:

پاورپوینت بیوگرافی و تحلیل آثار زاها حدید

پاورپوینت تحلیل مرکز فرهنگی حیدر علی اف زاها حدید به همراه پلان

پاورپوینت تحلیل ایستگاه قطار افراگولا ناپلی زاها حدید

پاورپوینت تحلیل موزه ماکسی زاها حدید

پاورپوینت سبک فولدینگ

فضاهای خانه اپرای گوانگژو زاها حدید:

فضاهای خانه اپرای گوانگژو زاها حدید

خانه اپرای گوانگژو از یک اتاق اصلی، یک اتاق کوچکتر و فضاهای متعددی برای تمرین، به همراه یک بلوک تجاری در نزدیکی پارک شهر تشکیل شده است. بازدیدکنندگان پارک می‌توانند از پلکان بالا روند و یا یک سراشیبی طولانی را که قبل از رسیدن به ورودی پارکینگ در سمت مقابل سالن اصلی، از یک فضای نمایشی ثانویه عبور می کند، طی نمایند. در این قسمت اشکال خاص گرانیتی و شیشه‌ای، سبب شکل‌گیری زوایایی می‌شوند که پیش‌آمدگی‌هایی در فضای میدانرا ایجاد می‌کند.. کوچکترین اتاق خانه اپرا گوانگژو زاها حدید، همانند صخره تیره رنگی طراحی شده است که اندکی به سمت عقب و راست میل دارد.

فضاهای خانه اپرای گوانگژو زاها حدید

تصور اینکه چگونه تمامی قسمت های این مجتمع به یکدیگر مرتبط می‌شوند واقعا تعجب آور است. پله برقی‌ها از هر دو لابی به پایین‌ترین میدانی می‌رسند که با طیف وسیعی از مغازه ها و یک کافه آراسته شده است. بازدیدکنندگان درست از همین میدان می‌توانند با طی کردن پلکان مارپیچ، به میدان اصلی بازگردند و به گردش در اطراف چشمه آبی بپردازند که در سراسر پارک جریان دارد. توالی فضاهای اطراف، خانه اپرای گوانگژو چین را به پارکی متصل می‌کند که آن را احاطه نموده است و در عین حال سبب جایگیری خانه اپرای گوانگژو چین در منطقه‌ای می‌شود که تنها مختص طرفداران و مراجعین اپرا نیست.

سالن اصلی:

سالن اصلی اپرای گوانگژوی چین

تالار کنفرانس مدور خانه اپرای گوانگژو  که توسط کارشناس علم اصوات “هارولد مارشال” طراحی شده است، در عین دنبال کردن طراحی آیرودینامیکی نامتقارن زاها حدید، یک ریورب ثانویه ۱.۶ دسی بلی با کیفیت صوتی کامل و بی‌نقص را نیز در خود جای داده است که سبب می‌شود ۱۸۰۴ صندلی سالن اصلی که ۱۱۷ صندلی دیگر که در جایگاه ویژه قرار دارند، کیفیت صدای یکسانی را دریافت نمایند. علاوه بر این، صندلی‌ها در یک الگوی نامتقارن قرار گرفته‌اند و به همراه بالکن‌های مواجی که همچون آبشاری در مقابل صحنه فرود می‌آید، صحنه را از سه طرف محاصره می‌کنند. در سقف مقعر خانه اپرای گوانگژو زاها حدید، هزاران چراغ کوچک وجود دارد که به به هنگام خاموش شدن چراغ‌های اصلی سالن، آسمانی پرستاره را در ذهن تداعی می‌کند.

استیج:

استیج سالن خانه اپرای گوانگژوچین که از فضای اصلی، جناح چپ، جناح راست و یک سکوی پشتی تشکیل شده است، در فضایی به طول ۷۴ متر و عرض ۴۶ متر قرار دارد. این در حالی است که صحنه نمایش، از عرضی معادل ۱۸ میلی متر و ارتفاع ۱۲ متری بهره می‌برد.

موتورخانه:

سیستم موتورخانه این سازه شامل ۶ آسانسور تئاتر، ۶ اتاقک آسانسور در هر یک از جناح‌ها، یک چرخ دنده در سکوی پشتی و یک بالابر جایگاه ارکستر در قسمت جلوی صحنه نمایش است. در بین استیج اصلی و اتاقکی که در آن بالابرها قرار گرفتهاند،  آسانسورهایی، به علاوه یک بالابر در قسمت جلو و یکی در قسمت پشت، و همچنین شش تای دیگر در قسمت پایین میز چرخشی نصب شده‌اند.

تراس:

در سالن اپرای گوانگژو زاها حدید، دو تراس وجود دارد که یکی از آنها دارای کف چوبی تابداری است که برای رقص باله از آن استفاده میشود. تراس الکترونیک شامل جایگاه‌هایی برای دکوراسیون، چراغ ها و گروه های الکتریکی، دسته موزیک، پرده های محافظ آتش و نقطه مجزایی برای جرثقیل می‌باشد.

سیستم‌های جانبی:

سیستم نورپردازی سالن اپرای گوانگژو شامل کنسول‌های سبک، شبکه‌های انتقال، وسایل روشنایی، نورکاه‌ها و کابل‌ها می‌باشد و سیستم صوتی سالن اپرا از قابلیت PA، Double Back و side fill برخوردار است.

تئاتر تجربی:

تئاتر تجربی

سالن تئاتر تجربی خانه اپرای گوانگژو چین، فضایی است همانند “جعبه سیاه” که ۴۴۳ صندلی دارد. این اتاق مستطیل شکل با، عرض ۱۸ و طول ۲۶ متر فضای  داخلی را ایجاد می‌کند که می‌تواند به عنوان اتاق جلسات، اجرای تئاتر در فاز ترمینال، تئاتر روی صحنه، تئاتر در قالب T، تئاتر جعبه سیاه  و انواع دیگری از فضاهای عملیاتی مورد استفاده قرار گیرد. دو راه بالارو در صحنه وجود دارد و اشکال صحنه ممکن است به راحتی تغییر داده شوند. کلیه صندلی‌ها در راستای صحنه در ایربگ‌های خودرو نصب شده‌اند. ترتیب صندلی‌ها می‌تواند بسته به الزامات مختلف تغییر کند. در این سالن ۱۷ مانع برای تحریک الکتریکی، ۸ نورافکن هوایی، ۴ موتور گوشه‌ای و ۸ موتور مجزا وجود دارد. سیستم صوتی موجود در تئاتر تجربی، یک حساب PA  به همراه سیستم و side fill جمع شدنی می‌باشد. این “جعبه سیاه” توسط یک لابی سفید رنگ احاطه شده است.

مصالح خانه اپرای گوانگژو چین:

مصالح خانه اپرای گوانگژو چین

در قسمت خارجی خانه اپرای گوانگژو، حدود ۷۵،۰۰۰ پانل سنگی به همراه پنجره های بزرگ و فولاد برای پوشش فضا مورد استفاده قرار گرفتند. به منظور ادامه این جریان و استفاده از زبان ممتد معماری ارائه شده توسط معمار، در محیط داخلی نیز سالن اصلی با سنگ گچ  تقویت شده فایبرگلاس پوشش داده شده است. گچ نیز برای ایجاد حس زندگی در اشکال مواج لابی اطراف اتاق کوچکتر مورد استفاده قرار گرفته است.

عناوین اصلی و سرفصل‌های پاورپوینت تحلیل خانه اپرای گوانگژو چین اثر زاها حدید:

 • معرفی خانه اپرای گوانگژو چین
 • طراحی خانه اپرای گوانگژو چین
 • بیوگرافی معمار
 • موقعیت بنا
 • کانسپت خانه اپرای گوانگژو چین
 • فضاهای خانه اپرای گوانگژو زاها حدید
 • سالن اصلی
 • استیج
 • موتورخانه
 • تراس
 • سیستم‌های جانبی
 • تئاتر تجربی
 • مصالح خانه اپرای گوانگژو چین
 • پلان
 • برش
 • نما
 • منابع

پاورپوینت تحلیل خانه اپرای گوانگژو چین اثر زاها حدید، برای نخستین بار و به طور اختصاصی، توسط فروشگاه معماری دیسامگ و در قالب ۱۰۰ اسلاید تهیه و تدوین شده است و هم اکنون در اختیار شما عزیزان قرار دارد. شما با خرید و دانلود فوری پاورپوینت تحلیل این خانه تئاتر معروف، یکی از بهترین منابعی جهت مطالعه سالن اپرای گوانگژو زاها حدید را در دست خواهبد داشت که می‌تواند به عنوان یک پروژه دانشجویی فوق‌العاده نیز مورد استفاده قرار بگیرد.

سهیلا دوست پژوه هستم. دارای مدرک کارشناسی از گیلان. بندر انزلی

۶ یک نظر

 1. میترا پاسخ

  سلام و عرض خسته نباشید
  من چگونه می توانم این پاورپوینت تحلیل خانه اپرای گوانگژو چین اثر زاها حدید را خریداری کنم

  1. سام کیان پاسخ

   درود بر شما. وقت بخیر. در انتهای مطلب، دکمه قرمزی وجود داره که عبارت “خرید و دانلود فوری” به همراه قیمت روش درج شده. با کلیک روی اون دکمه، به سبد خرید هدایت میشین و پس از تکمیل اطلاعات پرداخت رو انجام میدین

  1. سام کیان پاسخ

   بله درسته دوست عزیز. از مشکل پیش اومده صمیمانه پوزش میخوام. طی آپدیتی که چند وقت پیش داشتیم، برخی دکمه‌های خرید حذف شدن که البته به سرعت جایگزینشون کردیم. اما ظاهرا چند مورد – مثل همین مورد – از دستمون در رفته. در اسرع وقت مجددا قرار می‌گیره.

  1. سام کیان پاسخ

   درود بر شما. وقت بخیر. چشم حتما. در دستور کار تیم قرار داره و به زودی لینک دانلود قرار می‌گیره.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

در صورت بروز هرگونه مشکلی طی فرآیند خرید و یا دانلود محصول خریداری شده، فقط و فقط از طریق تلگرام با پشتیبانی در تماس باشید.
+