مسجد جامع قزوین

پاورپوینت تحلیل مسجد جامع قزوین (مسجد کبیر یا مسجد عتیق)

مسجد جامع قزوین به عنوان قدیمی‌ترین مسجد ایران، به سبب بازسازی‌های متعدد صورت گرفته در آن طی دوره‌های مختلف تاریخی، راوی زنده معماری ایرانی دوره اسلامی طی ۱۴ سده اخیر است. بنابرین در این مطلب از فروشگاه معماری دیسامگ، به ارائه پاورپوینت تحلیل مسجد جامع قزوین در قالب ۳۷ اسلاید می‌پردازیم.

معرفی مسجد جامع قزوین:

مسجد جامع کبیر قزوین

مسجد جامع قزوین که از آن با نام‌های مسجد جامع عتیق و مسجد جامع کبیر نیز یاد می‌شود، قدیمی‌ترین مسجد جامع ساخته شده در ایران است. این اثر که در سال ۱۳۱۰ خورشیدی به ثبت ملی رسید،‌ بارها در طول تاریخ پر فراز و نشیب خود مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته است ؛ از این رو آثار و نشانه‌های دوره‌های مختلف تاریخی بر بدنه مسجد جامع قزوین به چشم می‌خورد. سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین در سال ۱۳۹۲ خورشیدی،‌ ضمن بازسازی و مرمت مناره غربی این مسجد، اقدام به تاسیس موزه‌ای در شبستان غربی آن با نام موزه سنگ و سفال کرد که موجب افزایش توجهات عمومی به این اثر تاریخی و کهن گردید.

مطالب پیشنهادی:

پاورپوینت تحلیل مسجد جامع ساوه

پاورپوینت تحلیل مسجد جامع اصفهان (پلان اتوکدی، نما و برش)

پاورپوینت تحلیل مسجد جامع ارومیه

پاورپوینت تحلیل مسجد گوهرشاد مشهد

پاورپوینت تحلیل مسجد شیخ زاید ابوظبی

پاورپوینت تحلیل مسجد رحیم خان اصفهان

تاریخچه مسجد جامع قزوین:

مسجد جامع عتیق قزوین

مسجد جامع قزوین در سال ۱۹۲ هجری قمری به دستور پنجمین خلیفه دودمان عباسی، هارون‌الرشید، ساخت شده است. این بنا طی سده‌های متمادی، به عنوان بزرگترین مسجد جامع ایران، از اهمیت بسیاری برخوردار بود؛ به طوری که طی حمله مغولان به شهر قزوین، به عنوان مهم‌ترین بنای این شهر بخش‌های زیادی از آن نظیر ایوان جنوبی به طور کلی تخریب شد و در دوره‌های بعدی مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت. به سبب بازسازی‌های مداوم صورت گرفته در مسجد جامع قزوین، آثار دوره‌های مختلف تاریخی بر پیکره آن به چشم می‌خورد که قدیمی‌ترین آنها به سده دوم اسلامی باز می‌گردد. ایوان‌های مسجد جامع کبیر قزوین در دوره صفوی و ایوان شرقی در دوره قاجار مورد مرمت و بازسازی اساسی قرار گرفته‌اند.

معماری مسجد جامع قزوین:

پلان مسجد جامع قزوین

مسجد جامع قزوین به سبک چهار ایوانی است. این مسجد به عنوان یکی از مقدس‌ترین اماکن شهر قزوین، با زیربنایی حدود ۳۵۰۰ مترمربع،‌ از چهار در ورودی و صحنی تشکیل شده است که هر یک از ایوانی مجزا بهره می‌برند. صحن‌های مسجد جامع قزوین در کنار گنبد و مناره‌های آن، تجلی معماری ایرانی دوره اسلامی هستند. در ساخت مسجد جامع قزوین از معماری اسلامی دوره سلجوقی بهره گرفته شده است. با این حال به سبب بازسازی‌های بسیار و اساسی این بنا در دوره صفوی، شباهت‌های بسیاری نیز به مساجد ساخته شده در این دوره تاریخی دارد. بنا به روایات تاریخی، مسجد جامع عتیق قزوین تا سده هفتم میلادی از درهای متعددی بهره می‌برد. لکن امروزه این مسجد تنها دو در ورودی دارد که یکی در ضلع شرقی مسجد و دیگری در ضلع شمال غربی آن واقع شده است.

عناوین اصلی و سرفصل‌های مسجد جامع قزوین:

  • اصول معماری مساجد ایرانی
  • تاریخچه مسجد جامع قزوین
  • مسجد جامع کبیر قزوین
  • حیاط مسجد
  • ایوان‌های مسجد
  • درهای مسجد
  • پلان مسجد جامع قزوین

پاورپوینت تحلیل مسجد جامع قزوین برای نخستین بار و به طور اختصاصی، توسط فروشگاه معماری دیسامگ و در قالب ۳۷ اسلاید تهیه و تدوین شده است و هم اکنون در اختیار شما عزیزان قرار دارد. شما با خرید و دانلود پاورپوینت تحلیل مسجد جامع کبیر قزوین، یکی از منابعی را به دست خواهید آورد که می‌تواند جهت بررسی مسجد جامع کبیر قزوین مورد استفاده قرار گیرد و به عنوان یک پروژه دانشجویی موفق نیز ظاهر شود.

یک شیفته معماری که در تلاش است تمام اندوخته خود را با دیگران به اشتراک بگذارد ...

۱ یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

در صورت بروز هرگونه مشکلی طی فرآیند خرید و یا دانلود محصول خریداری شده، فقط و فقط از طریق تلگرام با پشتیبانی در تماس باشید.
+