پاورپوینت تحلیل مسجد گوهرشاد مشهد

پاورپوینت تحلیل مسجد گوهرشاد مشهد

مسجد گوهرشاد مشهد یکی دیگر از مساجد تاریخی ایرانی است که علاوه بر قدمت چندصد ساله، به سبب معماری ناب و اصیل خود نیز شهرت دارد. بنابرین در این مطلب از فروشگاه معماری دیسامگ، به ارائه پاورپوینت تحلیل مسجد گوهرشاد مشهد در قالب ۳۰ اسلاید می‌پردازیم.

تاریخچه مسجد گوهرشاد مشهد:

پاورپوینت تحلیل معماری مسجد گوهرشاد مشهد

مسجد گوهرشاد که به دستور گوهرشاد بیگم، همسر شاهرخ، بنا گردید، در ضلع جنوبی حرم امام هشتم شیعیان واقع شده است. این مسجد چیزی در حدود ۶۰۰ سال پیش در شهر مشهد احداث گردید و هنر معماری به کار رفته در آن، چنان خاص و تماشایی است که می‌توان آن را یکی از آثار معماری برجسته معماران ایرانی دانست. این مسجد که به دوره تیموریان تعلق دارد ،هم اکنون یکی از زیباترین مساجد ایران به شمار می‌آید.

معماری مسجد گوهرشاد مشهد:

پاورپوینت بررسی مسجد گوهرشاد مشهد

مسجد گوهرشاد مشهد که توسط یکی از معماران معروف عصر تیموری به نام قوام‌الدین بن زین‌الدین شیرازی طراحی و ساخته شده است، توانست از حجوم افغان‌ها و شورش‌های رخ داده در زمان افشاریان و قاجاریان جان سالم به در برد. این بنا که آجر و گچ عمده مصالح به کار گرفته شده در ساخت آن به شمار می‌روند، تجلی‌گر معماری ناب شرقی اسلامی است. مسجد گوهرشاد مشهد دارای ۴ ایوان است که این بین دو ایوان با نام‌های ایوان دارالسیاده و ایوان مقصوره شهرت بیشتری دارند. بر سردر هردوی این ایوان‌ها نام گوهرشاد بر روی کاشی معرق حکاکی شده است.

مطالب پیشنهادی:

پاورپوینت تحلیل مسجد جامع اصفهان (پلان اتوکدی، نما و برش)

پاورپوینت تحلیل مسجد امیر چخماق یزد

پاورپوینت تحلیل مسجد شیخ لطف الله اصفهان

پاورپوینت تحلیل مسجد و مدرسه سپهسالار تهران

پاورپوینت تحلیل مسجد خانم زنجان

پاورپوینت بررسی معماری مسجد گوهرشاد مشهد

مسجد گوهرشاد مشهد دارای وسعت تقریبی ۹۴۱۰ متر مربع است و صحنی مربعی شکل به مساحت ۲۸۵۰ متر دارد. از جمله تزئینات به کار رفته در ساخت مسجد گوهرشاد می‌توان به انواع کاشی‌های معرق، مرقم و غیر مرقم، مقرنس، گچ‌کاری، خطاطی و دیگر تزئینات اصیل ایرانی اشاره نمود. بر روی تمام درب‌ها و دیوارهای این مسجد، نوشته‌هایی از کتاب مقدس مسلمانان و اسامی پیامبر و امامان این آیین به چشم می‌خورد که به خطوط نسخ، نستعلیق و کوفی نوشته شده‌اند.

پاورپوینت معماری مسجد گوهرشاد مشهد

بزرگترین ایوان این مسجد، مقصوره نام دارد که به کاشی معرق و آیت الکرسی مزین است. ستون‌های آن نیز از سنگ مرمر سفید ساخته شده‌اند. یکی دیگر از ایوان‌های این مسجد باشکوه، ایوان ساده نام دارد که تمام در و دیوارهای آن با کاشی‌های معرق، مرقم و غیر مرقم و رنگ‌های زیبا تزئین شده است. یکی دیگر از ایوان‌ها، ایوان شرقی است که در آن نوشته‌هایی به خط کوفی به چشم می‌خورند. مسجد گوهرشاد مشهد دارای شبستان‌های متعددی نیز هست که من جمله آنها می‌توان از شبستان گرم، شبستان سبزواری، شبستان نهاوندی، شبستان میلانی، شبستان نجف آبادی و شبستان علوی نام برد.

عناوین اصلی و سرفصل‌های پاورپوینت مسجد گوهرشاد مشهد:

 • موقعیت
 • تاریخ ساخت
 • معمار مسجد
 • پلان و تزئینات مسجد
 • کتیبه‌ها
 • محراب
 • گنبد
 • مناره‌ها
 • ایوان‌ها
 • مرمت‌ بنا
 • سردرها
 • شبستان‌ها

پاورپوینت تحلیل مسجد گوهرشاد مشهد برای نخستین بار و به طور اختصاصی، توسط فروشگاه معماری دیسامگ و در قالب ۳۰ اسلاید تهیه و تدوین شده است و هم اکنون در اختیار شما عزیزان قرار دارد. شما با خرید و دانلود پاورپوینت مسجد گوهرشاد مشهد، یکی از بهترین منابعی جهت مطالعه این مسجد تاریخی ایرانی را در دست خواهید داشت که می‌تواند به عنوان یک پروژه معماری فوق‌العاده نیز مورد استفاده قرار بگیرد.

سهیلا دوست پژوه هستم. دارای مدرک کارشناسی از گیلان. بندر انزلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

در صورت بروز هرگونه مشکلی طی فرآیند خرید و یا دانلود محصول خریداری شده، فقط و فقط از طریق تلگرام با پشتیبانی در تماس باشید.
+