تحلیل مسجد خانم زنجان

پاورپوینت تحلیل مسجد خانم زنجان

مسجد خانم زنجان یکی از مساجد تاریخی ارزشمند این شهر به شمار می‌رود و به سبب قدمت تاریخی و معمار فوق‌العاده خود، دارای شهرتی جهانی است. بنابرین در این مطلب از فروشگاه معماری دیسامگ، به ارائه پاورپوینت مرمت مسجد خانم زنجان در قالب ۲۰ اسلاید می‌پردازیم.

موقعیت مسجد خانم:

موقعیت مسجد خانم

زنجان به‌عنوان یکی از شهرهای متمدن، در شمال غربی ایران واقع شده است. این شهر در زمینه تاریخ، فرهنگ و تمدن سابقه قابل‌توجهی دارد و میراث دار آثار معماری بی‌بدیلی همچون بازارهای سرپوشیده، محله‌های قدیمی، خانه‌های تاریخی، حمام‌ها و همچنین مساجد ارزشمند و تاریخی است. مسجد خانم یکی دیگر از مساجد تاریخی شهر زنجان بهش مار می‌رود که به سبب قدمت تاریخی و معماری بی‌نظیر خود قابل توجه است. این مسجد زیبا در داخل بافت تاریخی شهر و در خیابان امام، محله فخیم الدوله واقع‌ شده است.

تاریخچه مسجد خانم زنجان:

تاریخچه مسجد خانم زنجان

مسجد تاریخی خانم زنجان، من جمله مهم‌ترین یادگارهای هنر دوران قاجار است. این مسجد در سال ۱۳۲۳ هجری قمری به درخواست “جمیله خانم”، دختر “حسین قلی خان نظام‌الدوله” از متمکنین شهر زنجان، و به دست استاد اسماعیل بنا احداث شد. تزئینات باشکوه آجر و کاشی در این بنا، موجب شهرت آن شده است. مسجد خانم در سال ۱۳۵۴ خورشیدی در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

مطالب پیشنهادی:

پروژه معماری مسجد (فایل اتوکدی، رندر، پوستر، رساله، اتودهای اولیه، طرح ماکت و پاورپوینت دفاعیه)

رساله مسجد

پاورپوینت مرمت گنبد سلطانیه زنجان

پاورپوینت تحلیل مسجد جامع اصفهان

پاورپوینت تحلیل مسجد جامع ارومیه

معماری مسجد خانم زنجان:

معماری مسجد خانم زنجان

مسجد زیبای خانم به‌عنوان یک بنای مذهبی و تاریخی در زنجان، از حیث معماری اهمیت ویژه‌ای دارد. این بنا مانند برخی از مساجد ایران، فاقد گنبد می‌باشد. بنای مسجد به دلیل وجود حجره‌هایی جهت سکونت طلاب، به‌عنوان مسجد مدرسه نیز شناخته می‌شود. فضاهای تشکیل دهنده مسجد شامل صحن، شبستان تابستانی و زمستانی، حجره‌ها، سردر و دو مناره زیبا می‌باشد. ورودی مسجد، دارای پلان U شکل است به‌طوری‌که حس دعوت‌کنندگی را به انسان القا می‌کند. مسجد دارای دری چوبی و همچنین طاق نماهایی در جداره‌ها با تزئینات آجر و کاشی می‌باشد. بر فراز سردر مسجد خانم، دو مناره باشکوه، کم ارتفاع و قطور ساخته‌شده است. این مناره‌ها با کاشی و آجر به سبک قاجار، به طرز شگفت‌آوری تزئین شده‌اند. این تزئینات به شکلی هماهنگ، در رنگ‌های زرد، آبی فیروزه‌ای و سیاه می‌باشند و با هندسه‌ای متفاوت، در سردر ایوان‌ها، محراب و سردر شبستان نیز اجرا شده‌اند.

حیاط مسجد خانم زنجان

صحن مسجد خانم دارای هندسه هشت‌ضلعی است به‌طوری‌که اطراف آن را دوازده حجره تشکیل داده است. صحن دارای حوضی زیبا در وسط، به همراه چهار باغچه درخت‌کاری شده در اطراف آن است. به‌طوری‌که فضایی مطلوب و دل‌نشینی از ترکیب فضای سبز در کنار کاشی‌های رنگارنگ به وجود آمده است.حجره‌های مسجد خانم که محل اقامت طلاب علوم دینی بوده‌اند، در اضلاع شمالی، شرقی و غربی مجموعه، ساخته شده‌اند و دارای پنجره‌ها و درهای چوبی کنده‌کاری شده هستند. علاوه بر این، به ‌اندازه دو پله با ازاره سنگی از سطح زمین فاصله گرفته‌اند. با اندکی عقب‌نشینی، فضایی به صورت ایوان در مقابل حجره‌ها، جهت محافظت در مقابل عوامل جوی ایجادشده است. سقف ایوان حجره‌ها دارای قوس جناغی و مزین به نقوش هندسی و گل‌وبته، با رنگ‌های نارنجی، آبی و مشکی آراسته شده است.

تزئینات مسجد خانم زنجان

کاشی‌کاری در کنار آجر از تزئینات بدیع بناهای دوره قاجار است که در مسجد خانم نیز به طرز شگفت‌آوری مورد استفاده قرارگرفته است.شبستان ستون‌دار مسجد خانم نیز از حیث اجرا و تزئینات بسیار حائز اهمیت است. سردر شبستان از سمت میان سرا با کاشی‌های زرد رنگ خودنمایی می‌کند. فضای داخلی، دارای ستون‌هایی با طرح مارپیچ سنگی و همچنین جداره‌ها و طاق‌های نیم‌دایره آجری می‌باشد. کاشی‌های استفاده‌شده در این فضا، همانند جداره‌های خارجی با رنگ‌های متنوع و قاجاری در کنار آجر اجراشده است. داخل شبستان مسجد خانم، محرابی با طاق نیم‌دایره  وجود داردکه با تزئینات شگفت و پرکار، از کاشی ساخته‌شده است به‌طوری‌که نگاه‌ها را به سمت خود هدایت می‌کند. مسجد خانم، به عنوان هنر و میراث به جامانده از دوره قاجار، با تناسبات بی‌نقص و تزئینات بی‌بدیلش در شهر زنجان، همه ساله مورد توجه بازدیدکنندگان بسیاری از سرار جهان قرار می‌گیرد.

عناوین اصلی و سرفصل‌های پاورپوینت تحلیل مسجد خانم زنجان:

پاورپوینت تحلیل مسجد خانم زنجان برای نخستین بار و به طور اختصاصی، توسط فروشگاه معماری دیسامگ و در قالب ۲۰ اسلاید تهیه و تدوین شده است و هم اکنون در اختیار شما عزیزان قرار دارد. شما با خرید و دانلود پاورپوینت تحلیل مسجد خانم زنجان یکی از بهترین منابعی جهت بررسی مسجد خانم زنجان را در دست خواهید داشت که می‌تواند به عنوان یک پروژه دانشجویی فوق‌العاده نیز مورد استفاده قرار بگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

در صورت بروز هرگونه مشکلی طی فرآیند خرید و یا دانلود محصول خریداری شده، فقط و فقط از طریق تلگرام با پشتیبانی در تماس باشید.
+