تحلیل کلیسای موحد اثر فرانک لوید رایت

پاورپوینت تحلیل کلیسای موحد اثر فرانک لوید رایت

کلیسای موحد (Unitary Church) یکی از ساختمان‌های مذهبی برجسته طراحی شده توسط فرانک لوید رایت به شمار می‌رود که به سبب معماری خاص خود حائز اهمیت است. بنابرین در این مطلب از فروشگاه معماری دیسامگ، به ارائه پاورپوینت تحلیل کلیسای موحد در قالب ۲۵ اسلاید می‌پردازیم.

معرفی کلیسای موحد:

معرفی کلیسای موحد

کلیسای موحد، ساختمانی مذهبی است که توسط فرانک لوید رایت برای بنیاد سینگل مدیسون (Single Madison) طراحی شده است. این کلیسا از وجود سقفی با لبه‌های تیز بهره می‌برد که به صورت مورب، سربرافراشته است و همانند دو دستی به نظر می‌رسد که رو به آسمان بلند شده و مشغول عبادتند. در کلیسای موحد نیز همانند بسیاری از آثار رایت، نور خورشید از اهمیت زیادی برخوردار است که موجبات زیبایی هرچه بیشتر آن را نیز فراهم می‌آورد.

موقعیت:

موقعیت کلیسای موحد

این ساختمان در بخش بالایی تپه‌های شروود (ویسکانسین) قرار دارد و از جانب آن می‌توان، شیب ملایم مسیر رو به سوی دریاچه مندوتا، واقع در  بخش شمالی این منطقه را دنبال نمود.

کانسپت:

کانسپت کلیسای موحد

در طراحی طرح کلیسای موحد، رایت بخشی از طرح را به شکل سه گوش ترسیم نمود. هندسه حاصل از استفاده سازگار از زوایای ۶۰ و ۱۲۰ درجه، چیزی فراتر از یک شبکه ساده برای توسعه طرح و عرشه و همچنین بیان محتوای نمادین این کلیسا بود.  اگر سازه به صورت یک مربع حسابی باشد و این منطقه نیز کلیت طرح را شکل دهد، مثلث به معنی هدف مورد نظر خواهد بود. رایت با اشاره به طراحی کلیسای موحد، بیان نموده که: این سازه، منعکس کننده مفهوم نیایش است. شکل مثلثی که از پوشش به سوی آسمان، سر بر افراشته، بدون توسل به به صدا درآوردن ناقوس، حس روحانیت و معنویت را القا می‌کند، بنابراین مهمترین تصویر کلیسا، یک پنجره بزرگ در بستر سه گوش است، که به صورت ریتمیک از روی تخته های چوبی خمیده، بیرون آمده و اجازه می‌دهد تا نور خورشید به صورت یکپارچه وارد فضای درونی شود. بر اساس ایده ی وحدت و یکتاپرستی، این ساختمان یک مرکز اجتماعی، مکانی برای ملاقات، آموزش و عبادت است که بر اساس حرکات جهات شرقی- غربی سازماندهی شده است.

فضاها:

فضاهای کلیسای موحد

دسترسی به کلیسای موحد، از جانب پارک و از طریق پله‌های واقع در جبهه شرقی که توسط عرشه بالکن پوشیده شده‌اند امکان پذیر است. ادامه همین مسیر، به سالن اصلی در امتداد یک راهروی کوچک می‌رسد که از آن می‌توان دورنمایی از دریاچه را مشاهده نمود و یا به پذیرش، آشپزخانه، دفاتر، و یا توالت در سمت جنوبی، دست یافت. فضای اداری در راهروی عظیم کلیسا به دو منطقه تقسیم می‌شود: یک فضای جنوبی پایینتر که شومینه و بعضی جایگاه‌ها را به عنوان سالن ملاقات در خود جای داده است. این منطقه توسط پردهای قرمز، بنفش و سبز رنگی از ورودی جدا شده است که میتواند ۴۰۰ نفر را در خود جای دهد.

سالن اصلی کلیسای موحد

همانند آنچه در دیگر کلیساها مرسوم است، این فضا دارای کاربری‌های متفاوتی است؛ چرا که صندلی‌هایی که به طور خاص توسط رایت طراحی شده‌اند، می توانند برداشته شوند و در زیر منبر جای گیرند. منبر در دورترین بخش شمالی بر پایه‌ای سنگی قرار گرفته است. این بخش فضایی را برای گروه کر فراهم می‌آورد تا اوازه‌ای خود را که بیشتر بر وفاداری و ایمان متمرکز است، به گوش همه حضار برسانند . در خارج از اتاق اصلی و در جهت غربی، مدرسه ی ساندی قرار دارد. در این مدرسه، گروهی از کلاس‌های خانه شهری با دیوارهایی مثلثی شکل قرار گرفته‌اند که به وجود راه‌رویی مشهور هستند که از آن می‌توان به فضای خارجی وارد شد و از چشم انداز پیش رو لذت برد. در جهت جنوب غربی نیز، یک بخش اضافی ساخته شده است که دارای کاربری به عنوان محل اقامت واعظ است.

عناوین اصلی و سرفصل‌های پاورپوینت تحلیل کلیسای موحد:

  • معرفی کلیسای موحد
  • موقعیت
  • معمار کلیسای موحد
  • کانسپت
  • فضاها
  • پلان کلیسای موحد
  • گالری تصاویر
  • منابع

پاورپوینت تحلیل کلیسای موحد اثر فرانک لوید رایت، برای نخستین بار و به طور اختصاصی، توسط فروشگاه معماری دیسامگ و در قالب ۲۵ اسلاید تهیه و تدوین شده است و هم اکنون در اختیار شما عزیزان قرار دارد. شما با خرید و دانلود پاورپوینت تحلیل کلیسای موحد، یکی از بهترین منابعی جهت بررسی این اثر فرانک لوید رایت را در دست خواهید داشت که می‌تواند به عنوان یک پروژه دانشجویی فوق‌العاده نیز مورد استفاده قرار بگیرد.

سهیلا دوست پژوه هستم. دارای مدرک کارشناسی از گیلان. بندر انزلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

در صورت بروز هرگونه مشکلی طی فرآیند خرید و یا دانلود محصول خریداری شده، فقط و فقط از طریق تلگرام با پشتیبانی در تماس باشید.
+