ایستگاه آتش نشانی ویترا زاها حدید

پاورپوینت تحلیل ایستگاه آتش‌نشانی ویترا زاها حدید

ایستگاه آتش نشانی ویترا به عنوان اولین اثر بین‌المللی معمار مطرح عراقی‌تبار، زاها حدید، از اهمیت بسیاری برخوردار است. بنابرین در این مطلب از فروشگاه معماری دیسامگ، به ارائه پاورپوینت تحلیل ایستگاه آتش‌نشانی ویترا زاها حدید به همراه پلان در قالب ۲۵ اسلاید می‌پردازیم.

معرفی ایستگاه آتش‌نشانی ویترا:

معرفی ایستگاه آتش‌نشانی ویترا

نام ویترا با تفسیر نوینی از معماری تلفیق شده است. برسفلدن ، دفتر اصلی آن در سوئیس و محوطه فضای باز ویترا در وایل آن در راین آلمان، از وجود سازه‌هایی بهره می‌برند که توسط برخی از مشهورترین معماران جهان طراحی شده‌اند. ایستگاه آتش نشانی ویترا، اولین سازه بین‌المللی زاها حدید و نقطه عطف تکنیک‌های خلاقانه وی در ترکیب چند ضلعی‌ها با ساختارهای سه گوشی است که حس جنبش و زندگی را به طرح‌های این معمار معروف می‌بخشد.

تاریخچه ایستگاه آتش‌نشانی ویترا زاها حدید:

تاریخچه ایستگاه آتش‌نشانی ویترا زاها حدید

ایستگاه آتش نشانی ویترا، در درون مجموعه کارخانه‌ای و به منظور محافظت از تمام سازه‌های ویترای موجود در آن ساخته شد؛ چراکه چندی قبل تفکیک این محوطه توسط آتش نشانان محلی از کل محوطه محافظت شده رودخانه و وقوع حادثه آتش‌سوزی در آن، لزوم وجود چنین ایستگاهی را مشخص نموده بود. علاوه بر این، عملیات اطفا حریق در کارخانه‌ای مشابه توسط کارگران این کارخانجات انجام می‌گردید. هنگامی که چهارچوب عملیات آتش‌نشانان این منطقه گسترش یافت، وظیفه این سازه نیز به پایان رسید و به عنوان نمایشگاهی برای مجموعه‌های دائمی صندلی‌های ویترا بازسازی شد.

کانسپت ایستگاه آتش‌نشانی ویترا:

کانسپت ایستگاه آتش‌نشانی ویترا زاها حدید

مهندسان فرآیند ساخت و توصعه ساختمان ایستگاه آتش‌نشانی ویترا را با مطالعه دقیق و کامل سایتی که کارخانه در آن قرار داشت آغاز نمودند. هدف آنها به کارگیری عناصر پروژه به شیوه‌ای بود که در سایه دیواره تنومند تشکیل دهنده بدنه کارخانه گم نشوند. علاوه براین آنها از این عناصر برای ساخت کل سایت استفاده نمودند و به خیابان اصلی که درست از وسط این مجموعه می‌گذشت ریتم و هویت خاصی بخشیدند.

ماکت ایستگاه آتش‌نشانی ویترا زاها حدید

این سازه تصور یک باغ طولانی را در ذهن تداعی میکند؛ چراکه در واقع می‌توان آن را گسترش تصنعی تاکستان‌ها و زمین‌های کشاورزی همجوارش دانست. ساختمان ایستگاه آتش نشانی ویترا نیز به عنوان یک سازه مجزا ساخته نشده است؛ بلکه به عنوان لبه بیرونی باغ، وجود فضای آزاد را به جای فضای اشغال شده تعریف می‌کند. این طرح از طریق برنامه‌ریزی برای ساخت ساختمانی باریک و بلند در کنار جاده‌ای که نشان دهنده مرز کناری کارخانه است، تحقق یافت. فضا که عنصر اصلی معرف ساختمان ویترا و نشان دهنده کاربردهای آن است، نقطه شروع توسعه مفهوم معماری، ردیف‌های خطی و طبقه بندی شده این ساختمان به شمار می‌رود.

مطالب پیشنهادی:

پاورپوینت بیوگرافی و تحلیل آثار زاها حدید

پاورپوینت تحلیل موزه ماکسی زاها حدید

پاورپوینت تحلیل ایستگاه قطار افراگولا ناپلی زاها حدید

پاورپوینت تحلیل خانه اپرای گوانگژو چین اثر زاها حدید

پاورپوینت تحلیل مرکز فرهنگی حیدر علی اف زاها حدید به همراه پلان

معماری ایستگاه آتش‌نشانی ویترا:

معماری ایستگاه آتش‌نشانی ویترا

ساختمان ایستگاه آتش نشانی ویترا، ساختمانی است که از جانب روبرو مهروموم شده و محیط درونی آن را می‌توان تنها از چشم انداز عمود مشاهده نمود. فضای حاصله با استفاده از دیوارهای روزن‌دار، خمیده و یا نیمه، که بسته به کاربری ساختمان طراحی شده‌اند، چشم‌انداز گذرایی را از محیط داخلی فراهم می‌آورند. کل ساختمان یک مجموعه خشک و جامد را تشکیل می‌دهد که  تنش موجود میان هشیاری و پتانسیل آمادگی برای اقدامات فوری را در ذهن تداعی می‌کند. گویی دیوارها یکی پس از دیگری در پشت سر هم سر می‌خورند حال آنکه درب‌های کشویی بزرگ، به معنای واقعی، همانند دیوارهای در حال حرکت هستند.

طراحی معماری ایستگاه آتش‌نشانی ویترا

جزءبندی در حداقل میزان ممکن است و فضاها با سه کابینت فولادین ضد زنگ طولی که منطقه شفاف را از منطقه خدماتی تفکیک می‌کنند به هم مرتبط می‌شوند. طبقه دوم که با توجه به وضعیت طبقه پایین بر حول محور خود می‌گردد، توسط یک نردبان متحرک مستقل قابل دستیابی است. در این بخش یک باشگاه به همراه اتاق آموزش کارکنان و اتاق کنفرانس قرار دارد. تیغه‌های دیوارهای بتنی و سقف در یک جهت جدید استقرار یافته‌اند که احساس قدرتمند پویایی را در این سازه بتنی مسلح با ابهت ایجاد می‌نمایند.

مصالح به کار برده شده:

مصالح ایستگاه آتش‌نشانی ویترا

کل ساختمان ایستگاه آتشنشانی ویترا زاها حدید به صورت در محل با بتن مسلح  و بدون استفاده از هر گونه ساختار اضافی که سادگی منشوروار و کیفیت انتزاعی این مفهوم معماری را مهدوم کند و با توجه خاص به تیز بودن لبه‌ها ساخته شدهاست. عدم وجود هیچ‌گونه جزئیات اضافی که حتی در محیط داخلی، قاب‌های نتراشیده باز، صفحات کشویی آلومینیومی جلا داده شده که به عنوان درب‌های کشویی ناحیه گاراژ استفاده می‌شوند، گارد ریل‌ها و یا در طراحی نورپردازی رعایت شده است، زبان معماری ثابتی را حفظ می‌کند که به کل مجموعه معنای خاصی می‌بخشد. بنابرین می‌توان آن را ترکیبی جادویی از سبک معماری بروتالیسم و سبک دیکانستراکشن به حساب آورد.

عناوین اصلی و سرفصل‌های پاورپوینت تحلیل ایستگاه آتش‌نشانی ویترا زاها حدید:

  • معرفی ایستگاه آتش‌نشانی ویترا
  • تاریخچه ایستگاه آتش‌نشانی ویترا
  • معمار ایستگاه آتش نشانی ویترا
  • کانسپت
  • طراحی معماری ایستگاه آتش نشانی ویترا
  • مصالح

پاورپوینت تحلیل ایستگاه آتش‌نشانی ویترا زاها حدید به همراه پلان برای نخستین بار و به طور اختصاصی، توسط فروشگاه معماری دیسامگ و در قالب ۲۵ اسلاید تهیه و تدوین شده است و هم اکنون در اختیار شما عزیزان قرار دارد. شما با خرید و دانلود فوری پاورپوینت طراحی معماری ایستگاه آتش نشانی پیش‌رو، یکی از بهترین منابعی جهت مطالعه ایستگاه آتش‌نشانی ویترا زاها حدید را در دست خواهید داشت که می‌تواند به عنوان یک پروژه دانشجویی فوق‌العاده نیز مورد استفاده قرار بگیرد.

منبع: https://en.wikiarquitectura.com/building/vitra-fire-station/

سهیلا دوست پژوه هستم. دارای مدرک کارشناسی از گیلان. بندر انزلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

در صورت بروز هرگونه مشکلی طی فرآیند خرید و یا دانلود محصول خریداری شده، فقط و فقط از طریق تلگرام با پشتیبانی در تماس باشید.
+