موزه تاریخ هولوکاست

پاورپوینت تحلیل موزه تاریخ هولوکاست (ید وشم)

موزه تاریخ هولوکاست یا ید وشم (Yad Vashem)، یکی دیگر از آثار برجسته معمار مطرح اسرائیلی، موشه سفدی، به سبک بروتالیسم در اورشلیم است. بنابرین در این مطلب از فروشگاه معماری دیسامگ، به ارائه پاورپوینت تحلیل موزه تاریخ هولوکاست در ۴۲ اسلاید می‌پردازیم.

معرفی موزه تاریخ هولوکاست:

معرفی موزه تاریخ هولوکاست

موشه سفدی تلاش نموده است تا موزه تاریخ هولوکاست در اورشلیم را به بهترین نحو ممکن طراحی نماید؛ چراکه وی ماموریت داشت تا سازهای را بنا نهد که به معنای کامل کلمه، بیانگر داستان‌ها و تاریخ رخ داده برای قربانیان و بازدید کنندگان باشد و بتواند  احساسات بازدیدکندگان را برانگیزد. برای این کار، طرح میبایست با محوطه ید وشم، سازمانی که مسئول یادبود قهرمانان هولوکاست است و مسئولیت نظارت بر کل طرح معماری را بر عهده دارد، تلفیق می‌شد.

بنای یاد بودید وشم

موسسه و بنای یادبود ید وشم، شامل چندین لوح یادبود، یک موزه تاریخی، یک بایگانی مرکزی و بخش مخصوص تحقیقات و اسناد فراوان مربوط به هولوکاست است. موزه تاریخ هولوکاست در سال ۱۹۵۳ میلادی تأسیس شد. ساختمان فعلی دارای فضایی بیش از سه برابر اندازه ساختمان سابق است و برای افتتاحیه این موزه در ماه مارس ۲۰۰۵ میلادی، رهبران سیاسی سراسر جهان حضور یافتند. در نهایت طراحی این موزه توانست جایزه پرنس آستوریاس کنکورد ۲۰۰۷ را از آن خود کند.

موقعیت:

موقعیت موزه تاریخ هلوکاست

موزه تاریخ هولوکاست، در هار هزیکارون واقع شده است که در زبان عبری، به معنای کوه یادبود است. این تپه همان تپه‌ای است که در غرب  با نام اورشلیم شناخته می‌شود.

مطالب پیشنهادی:

پاورپوینت تحلیل موزه هنر علم سنگاپور

پاورپوینت تحلیل هتل مارینا بای سندز سنگاپور

پاورپوینت تحلیل مجتمع مسکونی هبیتات ۶۷ مونترال

پاورپوینت سبک معماری بروتالیسم

کانسپت:

کانسپت موزه تاریخ هلو کاست

موزه تاریخ هولوکاست، همانند منشوری بتنی و غول پیکر از میان کوه یادبود به عمق زمین راه یافته است و حسی قوی را در حالی که بازدیدکننده در دالان‌های پرپیچ و خم آن از اتاق‌های مختلف عبور می‌کند، به وی تلقین می‌نماید. هدف موشه سفدی از طراحی چنین فضایی، فراهم آوردن محیطی بود که درس‌های هولوکاست را در ذهن نسل‌های آینده حک کند.

فضاها:

فضاهای موزه هلو کاست

سازه ای که ۱۸۲ متر از مونته جدا افتاده است، عمدتا به صورت زیرزمینی ساخته شده است و دارای پنجره سقفی بزرگ و طویلی می‌باشد که به عنوان یک موزه سبک مدرن، بازدیدکنندگان را در فضای غارهای زیرزمینی غوطه ور می‌کند و سپس از بالکنی در میان بال‌های گسترده سازه سر بر افراشته و به نحوی، نشان دهنده حالت مدرن فعلی اسرائیل و اورشلیم است. بازدیدکنندگان وارد مسیر اریب پل می‌شوند و می‌توانند به روشنایی موجود در انتها و نمای ساختمان نگاه کنند اما دیوارهای شیب‌دار رو به سراشیبی منشور، احساس پریشانی و تشویش را در آن‌ها بیدار می‌کند. پس از آن، بازدیدکنندگان، به مسیر پر پیچ و خم  گالری‌ها که بر اساس نظمی دقیق ساخته شده‌اند و گویی به دلیل شکاف موجود در بتن راهرو مرکزی، کمی عقب و جلو شده‌اند، وارد می‌شوند .

فضاهای یدوشم

همانند داستان آشویتس، کل طبقه موزه تاریخ هولوکاست، اندکی به سمت پایین کج شده است که حس غرق شدن در عمق زمین را در فرد تداعی می‌سازد. بتن تیره، تاثیر عکس‌های رنگی و مستند سیاه و سفید موجود در همه جا را چند برابر می‌کند و سطوح ناتمام و ترکیب فلزات، استخوان‌ها و خاکستر، باعث ایجاد یک حس ناخوشایند ضد انسانی در بازدیدکننده می‌شود. نقطه برجسته موزه تاریخ هولوکاست، سالن عناوین است که توسط طراح برجسته، دوریت هارل، طراحی شده است. این معمار، فضایی‌ را جهت بزرگداشت نام ۶ میلیون قربانی هولوکاست که نیمی از آن‌ها هنوز مفقودالاثر هستند، طراحی نمود. در مرکز سالن، یک مقبره، به شکل یک گنبد عظیم قرار دارد که در بالای آن، عکس و اسامی هزاران قربانی هولوکاست به چشم می‌خورد. یکی از گوشه‌های اتاق، پرچم‌ها، صلیب شکسته آلمان نازی و پوسترهای هیتلر را که نمادی از نیروهای نازی هستند به نمایش می‌گذارد.

یادبود اصلی موزه تاریخ هولوکاست،

یادبود اصلی موزه تاریخ هولوکاست، سالن یادبودی است که به صورت یک ساختار بتنی با دیوارهای سنگین و عرشه پایین‌تر ساخته شده است و کاملا خالی به نظر می‌رسد، مگر کورسوی شعله‌ای که نمایانگر زندگی ابدی می‌باشد. در پیاده‌روی ساخته شده از بازالت سیاه، نام ۲۱ اردوگاه مرگ، اردوگاه‌های کار اجباری و سایت های کشتار نازی‌ها در اروپای مرکزی و شرقی حک شده است. یک سرداب نیز در مقابل سازه، خاکستر قربانیان را در خود جای داده است. مسیر دسترسی به سالن یادبود ید وشم با درختانی که به افتخار صلح ملل و به پاس بزرگداشت بیش از ۱۶ هزار غیر یهودی که جان خود را به خطر انداختند  تا یهودیان را نجات دهند، کاشته شده است.

یادبود کودکانموزه تاریخ هلو کاست

یادبود کودکان، نیز مجسمه‌ای است که به یاد بیش از یک ملیون و پانصد هزار کودک یهودی قربانی شده در موزه تاریخ هولوکاست ساخته شده است. این تمثال، غاری زیرزمینی است که در آن شعله‌های سوسوزن شمع‌ها نمایانگر کورسوی ابدیت در دل تاریکی است. موزه تاریخی، نقطه کانونی موزه ید وشم را تشکیل می‌دهد که تاریخچه هولوکاست را به ترتیب زمانی از طریق عکس‌ها، اشیا، اسناد و منابع صوتی و تصویری به نمایش می‌گذارد.

مجموعه آرشیو موزه تاریخ هولوکاست

مجموعه آرشیو موزه تاریخ هولوکاست، بزرگترین و گستردهترین مجموعه آرشیو جهان در مورد چنین حوادثی است. این مجموعه شامل ۵۵ میلیون صفحه سند، حدود ۱۰ هزار قطعه عکس، فیلم و ویدئو از قربانیان و بازماندگان است. کتابخانه موجود در این قسمت نیز دارای بیش از ۸۰ هزار عنوان و روزنامه است. یک چلچراغ فلزی با شش بازو به عنوان نمادی از یهودیانی که در این واقعهی تاسف بار کشته شدند، از سقف موزه آویزان شده است که به عنوان نماد موزه نیز در نظر گرفته می‌شود. هر ساله در این موزه، در یک روز خاص، بزرگداشتی جهت حفظ یاد قربانیان هولوکاست برگزار می‌شود.

موسسه تحقیقات موزه هلو کاست

موسسه ملی تحقیقات هولوکاست از تحقیقات صورت گرفته در سطح ملی و بین المللی، برگزاری کنفرانسها و همایش‌ها حمایت می‌کند و تحقیقات مهمی را در مورد موضوع هولوکاست منتشر می‌نماید. علاوه بر اینها، یکی از اهداف اساسی ید وشم، آموزش است. دوره‌های آموزشی بین المللی دانشکده‌های هولوکاست به صورت سالانه برای بیش از ۱۰۰ هزار دانش آموز، ۵۰ هزار سرباز و هزاران تن از معلمان برگزار می‌شود.

عناوین اصلی و سرفصل‌های پاورپوینت تحلیل موزه تاریخ هولوکاست:

  • معرفی
  • موقعیت
  • کانسپت
  • فضاها
  • اسکیس‌های اولیه
  • سایت پلان
  • پلان موزه هولوکاست
  • مقطع
  • گالری تصاویر
  • منابع

پاورپوینت تحلیل موزه تاریخ هولوکاست برای نخستین بار و به طور اختصاصی، توسط فروشگاه معماری دیسامگ و در قالب ۴۲ اسلاید تهیه و تدوین شده است و هم اکنون در اختیار شما عزیزان قرار دارد. شما با خرید و دانلود پاورپوینت تحلیل موزه تاریخ هولوکاست، یکی از بهترین منابعی جهت مطالعه این اثر ارزشمند موشه سفدی را در دست خواهید داشت که می‌تواند به عنوان یک پروژه دانشجویی فوق‌العاده نیز مورد استفاده قرار بگیرد.

منبع: https://en.wikiarquitectura.com/building/yad-vashem-holocaust-history-museum/

سهیلا دوست پژوه هستم. دارای مدرک کارشناسی از گیلان. بندر انزلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

در صورت بروز هرگونه مشکلی طی فرآیند خرید و یا دانلود محصول خریداری شده، فقط و فقط از طریق تلگرام با پشتیبانی در تماس باشید.
+