پاورپوینت موزه پل کلی

پاورپوینت تحلیل موزه پل کلی رنزو پیانو

موزه پل کلی به عنوان یکی از برجسته‌ترین آثار معمار مطرح ایتالیایی، رنزو پیانو، که سالانه علاقه‌مندان بسیاری را به سوی خود جذب می‌کند، حائز اهیمت است. بنابرین در این مطلب از فروشگاه معماری دیسامگ، به ارائه پاورپوینت تحلیل موزه پل کلی رنزو پیانو در قالب ۴۲ اسلاید می‌پردازیم.

معرفی موزه پل کلی:

قطعه‌ای زیبا از زمین، در کنار ویلا شنگرون (Schöngrün) و قبرستان شسهالد که مدفن پل کلی در مجاورت آن قرار دارد، شرایطی را فراهم آورده است که آن را برای ساخت یک موزه استثنایی می‌کند. این موزه به نحوی ساخته شده است که با پایه و اساس کار تکمیل شده توسط پل کلی مطابقت دارد. ایده تلفیق طبیعت و معماری با یکدیگر و ایجاد یک رابطه هیجان انگیز بین آن‌ها، بهترین فرضیه‌ای بود که می‌توانست برای این فضا به کار گرفته شود.

ایده:

از همان ابتدای کار، رنزو پیانو میدانست که پل کلی دارای روح آنچنان بزرگ و گسترده‌ای بود  که بعید به نظر می‌رسد به “ساختمانی عادی” بسنده کرده باشد. لذا پیانو تصمیم گرفت تا از هویت مکان و خطوط منحنیوار زمین برای ساخت موزه، الهام بگیرد. بزرگراهی در همان حوالی منطقه ساخت و ساز، قرار دارد که عمیقا محل ساخت و ساز را محدود می‌کند اما خللی در این فضا ایجاد نمی‌نماید لذا همراستا با شاهرگ حیات تمدن انسانی، این پروژه به درستی با محیط اطراف تلفیق ‌می‌شود و به اکوسیستم کاربردی و زیبایی شناختی  خود دست می‌یابد. در پشت ساختمان اما همه چیز کاملا متفاوت است. برای اینکه وحد‌ت و هماهنگی طبیعت و معماری مختل نشود، منطقه اطراف ساختمان به زمینی مزروعی و پارک بدل گردیده است.

تپه‌ها:

رنزو پیانو به این نکته پی برد که تپه‌های پیش روی نما همانند چشم اندازی که نمایانگر تپه‌های پوشیده از جنگل موجود در پس زمینه است، خواهند درخشید. سه تپه همانند نقوش یرجسته برآمده از دل زمین با زمین پوشیده از گیاه، ترکیب شده و کل منطقه را به یک تندیس چشم نواز طبیعی تبدیل نموده و همانند محوطه‌ای دلنشین و ساختاری هنری، موسسه فرهنگی جدید را در آغوش گرفته‌اند. از سمت بزرگراه، ساختار سقف‌مانند غیر معمول سازه تنها برای حدود ده ثانیه قابل مشاهده است و اما از جانب پارک، به سرعت نمی‌توان تشخیص داد که آیا این سه منحنی تپه مانند، مصنوعی هستند یا طبیعی. تنها زمانی که درست در مقابل نمای اصلی قرار بگیریم، ابعاد آنها آشکار میشوند. تپه میانی، ​​۱۲ متر ارتفاع دارد و نمای شیشه‌ای رو به سوی بزرگراه، دارای طولی بیش از ۱۵۰ متر است.

به منظور تحقق این رویا که موزه پل کلی، تنها یک «محل یادبود» نباشد، بلکه به محلی برای آرامش و لذت بردن بدل شود، رنزو پیانو، موزهرا بر فراز سه تپه گسترش داد. تمام هدف موزه، نشان دادن استادی و چیره دستی هنرمندانه پل کلی به عنوان نقاش، موسیقی‌دان، معلم، نویسنده و فیلسوف بود . در نتیجه هر یک از سه تپه دارای وظیفه خاص خود هستند. تپه شمالی برای آموزش هنر، موسیقی، برگزاری کنفرانس‌ها و کارگاه‌های آموزشی، تپه میانی برای نمایش مجموعه آثار و نمایشگاه‌های مختلف و تپه جنوبی برای تحقیق و نظارت به کار گرفته شدند.

مطالب پیشنهادی:

پاورپوینت تحلیل موزه ماکسی زاها حدید

پاورپوینت تحلیل موزه هنری کیمبل اثر لویی کان

پاورپوینت تحلیل موزه هنر علم سنگاپور

پاورپوینت تحلیل موزه هنر آتلانتا ریچارد میر (پلان اتوکدی، نما و برش)

پاورپوینت تحلیل موزه هنر میلواکی

اتاق‌های نمایشگاه:

ظرفیت کلی و تنوع موجود در موزه پل کلی سبب شده است که مشاهده تمام آثار در یک زمان تقریبا غیر ممکن باشد. حساسیت خاص آثار کلی نیز باعث شده است که از نمایش مداوم هر نوع نمایشگاه کلاسیکی که در آنها همواره کارهای مشابهی، بدون تغییر ارائه می‌شوند، خودداری گردد. در عوض آثاری که در  موزه به نمایش گذاشته می‌شوند، مداوما تغییر می‌کنند و هر بار در حدود ۱۲۰ تا ۱۵۰ اثر انتخابی، بر حسب موضوعی خاص، به نمایش گذاشته می‌شوند. دو اتاق نمایشگاه، فضا را برای بررسی آثار کلی و ارائه مظاهر متفاوتی از هنر بصری وی فراهم می‌کنند.

خیابان موزه:

ساخت موزه، هم بسیار عملکردی و فوق‌العاده فنی است. در پشت نمای اصلی شیشه اندود آن، منطقه‌ای عمومی قرار دارد که به اصطلاح خیابان موزه نامیده می‌شود. این منطقه استوار که همانند ستون فقرات سازه عمل میکند، به صورت فضایی روشن و مملو از نور و سرو صدا، به موازات بزرگراه، پیش رفته و برای بازدیدکنندگان، تنها مسیر ارتباطی بین سه تپه را ایجاد می‌نماید. در ورود به اتاق‌های نمایشگاه، سرشت پر سر و صدای این مسیر، به ناگاه به محیطی توام با آرامش تبدیل می‌شود.

روشنایی:

آثار هنری و تاریخی موزه پل کلی، اغلب نقاشی‌هایی ترسیم شده با مداد و آبرنگ هستند که تنها در معرض حداکثر ۵۰ تا ۱۰۰ لومن قرار می‌گیرند. سالن اصلی در تپه میانی، یک اتاق روشن و نورانی ساختگی است که همانند سالن نمایشگاه در طبقه پایین ساختمان، طراحی گردیده است. نورپردازی پایه به طاق‌های ستون های فولادی نصب شده‌اند که به صورت غیر مستقیم بر روی سقف اتاق میتابند. نور روز که از طریق نمای کاملا شیشه‌ای به درون راه می‌یابد، توسط یک سیستم حفاظت از تشعشعات اتوماتیک، کنترل و تعدیل می‌شود.

نمای ساختمان:

نتیجه هندسه غیر معمول این ساختمان، طراحی پیچیده‌ای است که برای نمای شیشه اندود ۱۵۰ متری استفاده شده است. این نمای بی‌نظیر، در تمام طول خود به دو قسمت بالایی و پایینی تقسیم می‌شود. این دو بخش، اندکی منحرف شده‌اند و به بالکن فوقانی (سقف خیابان موزه) در ارتفاع ۴ متری بالاتر از سطح زمین می‌پیوندند. نمای شیشه‌ای ۱۹ متری در بالاترین نقطه و بزرگترین بخش شیشه‌ای خود، وزنی تقریبا معادل نیم تن و اندازهای برابر با ۶ × ۱.۶ متر دارد.

استحکامات خاکی:

به رغم ابعاد قابل ملاحظه  این سه تپه، بخش های بزرگ موزه پل کلی، هنوز هم در طبقات زیرزمینی، پایه ریزی شده‌اند. این حقیقت به واسطه جابه جایی ۱۸۰،۰۰۰ متر مکعبی خاک، ۱۵۰۰۰ کامیون موجود در محل و ۱۱۰۰ تن فولاد ضد زنگ، ۱۰۰۰ تن فولاد تقویت شده و ۱۰ هزار متر مکعب بتن، از ۱۵ اکتبر ۲۰۰۱ قابل توضیح است.

عناوین اصلی و سرفصل‌های پاورپوینت تحلیل موزه پل کلی:

 • معرفی موزه پل کلی
 • موقعیت
 • تاریخچه
 • معمار موزه پل کلی
 • ایده
 • تپه‌ها
 • اتاق‌های نمایشگاه
 • خیابان موزه
 • روشنایی
 • روشنایی
 • نمای ساختمان
 • استحکامات خاکی
 • پلان موزه پل کلی
 • گالری تصاویر
 • منابع

پاورپوینت تحلیل موزه پل کلی رنزو پیانو، برای نخستین بار و به طور اختصاصی، توسط فروشگاه معماری دیسامگ و در قالب ۴۲ اسلاید تهیه و تدوین شده است و هم اکنون در اختیار شما عزیزان قرار دارد. شما با خرید و دانلود پاورپوینت تحلیل موزه پل کلی، یکی از بهترین منابعی جهت مطالعه این اثر ارزشمند رنزو پیانو را در دست خواهید داشت که می‌تواند به عنوان یک پروژه دانشجویی فوق‌العاده نیز مورد استفاده قرار بگیرد.

منبع: https://www.zpk.org/en/service-navigation/about-us_0/architecture-107.html

سهیلا دوست پژوه هستم. دارای مدرک کارشناسی از گیلان. بندر انزلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

در صورت بروز هرگونه مشکلی طی فرآیند خرید و یا دانلود محصول خریداری شده، فقط و فقط از طریق تلگرام با پشتیبانی در تماس باشید.
+