پاورپوینت زیبایی شناسی در معماری

پاورپوینت زیبایی شناسی در معماری

مفاهیم زیبایی شناسی در معماری من جمله مواردی هستند که از بدو پیدایش این هنر همراه آن بوده‌اند و همچنان پس از گذشت سده‌های بسیار نیز از ارزش آنها کاسته نشده است. بنابرین در این مطلب از فروشگاه معماری دیسامگ، به ارائه پاورپوینت زیبایی شناسی در معماری در قالب ۲۸ اسلاید می‌پردازیم.

مقدمه:

مقدمه زیبا شناسی در معماری

زیبایی شناسی در معماری، هنر خلق سازه‌ای زیبا و منحصر به فرد است که از هر جهت، چه نقوش به کار رفته در آن، چه طراحی پلان، چه سبک معماری و حتی خطوط و زوایا، نحوه تعامل با محیط اطراف، ظریف کاری‌ها و کاربردها، تناسب اجزا با یکدیگر، ایجاد تعادل و کنتراست، هنرمندانه و زیبا باشد و بدون کمترین نقصی، هنر خالص معماری را به تصویر کشد. در واقع می‌توان گفت که زیبایی شناسی با هنر معماری تلفیق شده و هر دو به یکدیگر وابسته و همبسته‌اند. به بیانی دیگر اصل زیبایی شناسی را نمی‌توان جدا از معماری دانست و صراحتا میتوان معماری را  یک هنر زیباشناسانه دانست.

زیبایی شناسی در معماری:

زیبایی شناسی و معماری

انسان همواره در تکاپوی دستیاپی به زیباترین‌هاست و از مشاهده هر چیز زیبایی لذت می‌برد. همین دنبال نمودن زیبایی و احساس و درک آن است که او را به سمت خلق سازه‌هایی که از مشاهده آنها لذت ببرد و گواهی بر هوش و استعداد وافرش باشند، سوق می‌دهد.  استفاده از عنصر زیبایی شناسی در معماری به تمام ابعاد معماری باز می‌گردد و آرمان اصلی آن را می‌توان فراهم نمودن فضایی دانست که چه از لحاظ بصری و چه از لحاظ کاربردی، مایه آسایش و آرامش ساکنینش شود. علاوه بر این، خلاقیت و نوآوری در عرصه زیبایی شناسی از اهمیت والایی برخوردار است، چرا که به جز استفاده از مفاهیم زیبایی شناسانه سنتی، با کنار هم قرار دادن ایده‌های نوین و بهره‌گیری از خلاقیت و ابتکار می‌توان عرصه‌ای نو را همراه با چشم‌اندازی منحصر به فرد به وجود آورد که با زیبایی بی حد و حصر خود نه تنها خرق عادتی باشد بلکه علاقه‌مندان بسیاری را نیز به سوی خود جذب نماید.

مطالب پیشنهادی:

پاورپوینت هندسه در معماری

پاورپوینت آرامش در معماری

پاورپوینت تاثیر باد در معماری

پاورپوینت عرفان در معماری

پاورپوینت نانوتکنولوژی در معماری

عوامل بسیاری وجود دارند که ممکن است بر مفهوم زیبایی شناسی در معماری تاثیر بگذارند و آن را به مفهومی شخصی و خاص برای هر قومیت یا ملت تبدیل کنند و از آن هنری نو بسازند. از جمله این عوامل می‌توان به منطقه یا شهری که هنرهای زیبایی شناختی در آنها به کار گرفته می‌شوند، فرهنگ یک اجتماع، اصول و قوانین معماری رایج آن مرز و بوم، روابط بین مردم، کاربرد بنا و سایر موارد اشاره نمود. علاوه بر این، سلیقه یکی دیگر از عوامل مهمی است که بر عنصر زیبایی شناسی معماری تاثیر می‌گذارد و سبب تفکیک و تمایز کارهای معماران مختلف می‌شود. در واقع می‌توان گفت سلایق انسان‌ها کاملا از یکدیگر متمایز است و این تفاوت می‌تواند در معماری سازه و درک آنها از اینکه چه چیزی زیباست و چه چیزی نیست، تاثیر بگذارد و همین تفاوت‌هاست که سبب خلق سازه‌هایی منحصربه فرد با زیبایی‌هایی گوناگون می‌شود.

زیبایی در معماری

مهمترین اصل زیبایی شناسی در معماری را می‌توان علم تناسب دانست؛ چرا که به راستی سازه‌ای که دارای تناسب لازم نباشد و این تناسب چه از لحاظ نمای بیرونی و چه در جزئیات و نمای داخلی آن مشهود نباشد، زیبا به نظر نخواهد رسید. تقارن و هماهنگی نیز دو اصل دیگر این هنر به شمار می آیند؛ زیرا در سازه‌ای که از هر جهت زیبا باشد تقارن بخش‌ها و هماهنگی بین آنها لزوما باید وجود داشته باشد. در واقع در یک سازه مبتنی بر اصل زیبایی شناسی، اجزای هماهنگ، متقارن و متناسب با یکدیگر، باید با قرار گرفتن در کنار یکدیگر ، سازه‌ای عظیم را تشکیل دهند که این تقارن، هماهنگی و تناسب در جای جای آن به عنوان یک کل واحد به چشم بخورد.

پاورپوینت زیبایی شناسی در معماری:

 • عناوین
 • تعاریف زیبایی از نظر صاحب نظران 
 • مقدار زیبایی 
 • زیبایی در معماری 
 • زیبایی فرمال (زیبایی فیزیکی مجرد)
 • زیبایی سمبلیک (زیبایی فیزیکی آمیخته با مفاهیم)
 • معیارهای اصلی زیبایی در معماری 
 • خانه راکوفسکی 
 • توضیحات مقدماتی 
 • عوامل زیبایی شناختی بنا 
 • خانه آزوما 
 • منابع 

پاورپوینت زیبایی شناسی در معماری برای نخستین بار و به طور اختصاصی، توسط فروشگاه معماری دیسامگ و در قالب ۲۸ اسلاید تهیه و تدوین شده است و هم اکنون در اختیار شما عزیزان قرار دارد. شما با خرید و دانلود پاورپوینت زیبایی شناسی در معماری یکی از بهترین منابعی جهت مطالعه زیبایی شناسی در معماری را در دست خواهید داشت که می‌تواند به عنوان یک پروژه دانشجویی فوق‌العاده نیز مورد استفاده قرار بگیرد.

دانلود رایگان دیسامگ

سهیلا دوست پژوه هستم. دارای مدرک کارشناسی از گیلان. بندر انزلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

در صورت بروز هرگونه مشکلی طی فرآیند خرید و یا دانلود محصول خریداری شده، فقط و فقط از طریق تلگرام با پشتیبانی در تماس باشید.
+