تحلیل خانه انیس اثر فرانک لوید رایت

پاورپوینت تحلیل خانه انیس (پلان اتوکدی، برش و نما)

خانه انیس براون یکی دیگر از خانه های طراحی شده به دست فرانک لوید رایت، به شمار می‌رود که از شهرتی جهانی برخوردار است. بنابرین در این مطلب از فروشگاه معماری دیسامگ، به ارائه پاورپوینت تحلیل خانه انیس اثر فرانک لوید رایت به همراه پلان، برش و نما در قالب ۳۵ اسلاید می‌پردازیم.

معرفی خانه انیس:

معرفی خانه انیس

خانه انیس (Ennis House)، یکی از بیشمار ساختمان‌هایی است که رایت آن را با چیزی که”بقچه‌ای از پارچه” می‌نامید، ساخته است. این سازه به مدت ۴۰ سال است که در لس آنجلس پای بر جا مانده است و یکی از بزرگ‌ترین خانه‌های ساخته شده توسط او به شمار می‌آید. اولین  خانه از این سری در سال ۱۹۲۳ میلادی در استورر ساخته شد و پس از آن خانه‌های انیس و فریمن در سال ۱۹۲۴ میلادی بنا نهاده شدند.

تاریخچه ساخت خانه انیس

این خانه در سال ۱۹۲۴ به سفارش چارلز و مابل انیس ساخته شد. با این حال، ساخت آن توسط رایت  به پایان نرسید، بلکه پسرش لوید، که او هم معماری معروف بود ساخت بنا را به پایان رسانید و اختلاف با صاحبان این خانه، به تکمیل پروژه بدون توافق رایت انجامید. پس از اینکه خانه انیس توسط چند نفر خریداری شد، نهایتا در سال ۱۹۶۸ به دست آگوستوس و مارسیا براون رسید و خانم براون در سال ۱۹۸۰ میلادی، این خانه را به سازمان خیریه برای حفظ آثار تاریخی  و حفاظت از میراث فرهنگی» اهدا نمود. این کمک مالی و کار انسان دوستانه سبب شد که نام سازه به نام خانه انیس-براون تغییر کند.

تاریخچه ساخت خانه انیس اثر فرانک لوید رایت

در حال حاضر، به دلیل وجود آسیب‌های شدیدی که در ساختار خانه انیس مشاهده شده، این خانه برای بازسازی تعطیل گردیده است. در سال ۱۹۹۴ میلادی، خانه انیس به دلیل زلزله شدیدی که در لس آنجلس رخ داد و بعدها نیز توسط بارندگی های سنگینی که باعث نشست زمین در این منطقه شد، تا حد زیادی تخریب گردید. در نتیجه این اتفاقات، خانه شروع به نشست کرد و بخش قابل توجهی از دیوارهای خارجی آن سقوط کردند که منجر به تخلیه خانه شد. هزینه تعمیرات خانه انیس براون، بین ۱۲ تا ۱۵ میلیون دلار تخمین زده شده است. در این راستا، دایان کیتون، بازیگر معروف که به معماری نیز علاقه مند است، انجمنی  را متشکل از سه نهاد حفاظت از آثار تاریخی تشکیل داد و سخنگوی جمع آوری پول لازم برای ترمیم این خانه شد.

کانسپت:

کانسپت خانه انیس اثر فرانک لوید رایت

خانه انیس که در میان یک دیوار حصار مانند، بر روی تپه‌ای در لس آنجلس به نام The Happy Hills (تپه های خوشحال) واقع شده است و از چشم‌اندازی رو به شهر بهره می‌برد، توسط یک سیستم آزمایشی الهام گرفته شده از بلوک های بتنی معابد مایا و آزتک ساخته شد. رایت، در طول زندگی حرفه‌ای خود، همواره از الگوهای هندسی مختلف استفاده نمود که هر کدام، بیانگر یک بخش یا کل مجموعه بودند. در این زمینه‌ها، مقیاس و خواص مواد چندان قابل توجه نبود. این اصل ترکیبی، طبیعت معماری رایت را توضیح می‌دهد  که بر اساس آن، روش شناسی مطابق با متدولوژی تزئینات ساختاری است. در واقع، این سیستم مبتنی بر تکرار ثابت تزئیناتی بود که با شبکه ذاتی دیوارها تلفیق می‌شدند. به کارگیری شیشه‌های عظیم در ابعاد کوچک سبب می‌شد که حجم خانه‌ها چشم‌گیرتر به نظر آید و با محیط اطراف خود هماهنگ‌تر باشد.

مطالب پیشنهادی:

پاورپوینت بیوگرافی و تحلیل آثار فرانک لوید رایت

پاورپوینت تحلیل خانه آبشار (پلان اتوکدی، تری دی مکس و گالری تصاویر)

پاورپوینت تحلیل خانه روبی (پلان اتوکدی، نما، برش و پرسپکتیو)

اسکرین‌شات پلان اتوکدی خانه انیس:

اسکرین‌شات پلان اتوکدی خانه انیس اسکرین‌شات پلان اتوکدی خانه انیس 1 نما اسکرین‌شات پلان اتوکدی خانه انیس برش اسکرین‌شات پلان اتوکدی خانه انیس

فضاها:

فضا های خانه انیس اثر فرانک لوید رایت

طرح خانه انیس برخلاف طرح چلیپا شکل معمول خانه‌های رایت، خطی است.این الگو، یک الگوی غیر معمولی در طراحی‌های رایت می‌باشد؛ چرا که  او علاقه‌ای به نشان دادن روال‌های خانوادگی موجود در درون خانه نداشت. بزرگترین اتاق ناهار خوری در مرکز خانه قرار دارد و یک سالن مجلل در مجاورت آن طرح‌ریزی شده است. سوئیت مهمان و اتاق خواب نیز در اطراف یک ایوان سرپوشیده طولانی، سازماندهی شده‌اند. این خانه دارای تراس بزرگی است که میتوانید چشم انداز فوق‌العادهای از شهر را نمایان سازد.

متریال:

متریال خانه انیس اثر فرانک لوید رایت

بلوک‌های بتنی که براساس اشکال هندسی شکل گرفته‌اند، عناصر اصلی خانه انیس به حساب می‌آیند. به منظور بهبود قابلیت هندسی سیستم، رایت، شبکه‌ای فولادین را در دو طرف بلوک‌ها قرار داد و علاوه بر این، قالب‌های چوبی را با قطعات فلزی جایگزین نمود که ظاهر منظم‌تری را به وجود میآورد. صفحات خارجی توسط شکاف‌های نیم دایره‌ای که با ملات برای حفظ بتن پر شده بودند تکمیل می‌شدند. ملات‌ها نیز پس از قرار دادن بلوک‌ها تخلیه می‌شدند، بنابراین تمام این کارها سبب میشد که به کارهای تخصصی آجرچینی نیازی نباشد. تصور می‌شود که هر دوی این بلوک‌ها به عنوان دیوارها ی غیر قابل نفوذی در برابر آب ساخته شده باشند. یکی دیگر از کارهای فوق‌العاده و مدرنی که رایت در طراحی سیستمش انجام داده بود، استفاده از یک دیوار دوتایی برای عایق نمودن ساختمان از طریق محفظه هوایی بود که بین آنها ایجاد می‌شد. حقیقت این است که این فضا برای اطمینان از دقت و کنتراست دیوارها در هر دو طرف لازم بود.

ساختار نمای خانه انیس اثر فرانک لوید رایت

لکن با توجه به این‌که کف و سقف ساخته نشده بودند، سیستم ناقص بود. برای اصلاح این امر، برنامه ریزی شد تا از قابکاری و قالب ریزی پانل های چوبی cabríos استفاده شود. از نظر اقتصادی اما، این سیستم موفق نبود و کمبود استاندارد سازی به وضوح احساس می‌شد؛ چرا که به قطعات مختلفی برای تکمیل کار نیاز بود. نقص فنی این سیستم از ابتدا مشخص بود. در بالای دیوارها، نشت آب باعث مشکلات متعددی گردید. به نظر میرسد یکی از دلایل ترک خوردن سقف و دیوارها، نشت و شرایط ساختاری ضعیف خانه‌هایی بود که با استفاده از این سیستم ترکیبی که برای ساخت بلوک‌ها از آن استفاده می‌شد بنا شده بودند. در واقع این سیستم نه تنها برای ایجاد سازه‌ای ضد آب مناسب نبود، بلکه کارایی لازم را نیز با توجه به نسبت سیمان پورتلند و شن و ماسه‌ای که در ساخت آن استفاده شده بود نداشت.

نمای خانه انیس اثر فرانک لوید رایت

اگر چه شرایط ایزوله، توسط دیوارهای عاری از منفذ دوتایی محقق می‌شد، نشت هوا در داخل اتاق منجر به ایجاد جریان‌های هوای همرفتی می‌گردید. علی‌رغم کاهش میزان عایقی که سبب ایجاد چنین شرایطی شده بود، سطح مورد تقاضا از استانداردهای آن دوره به دست نیامد. مشکل دیگر خانه انیس، اکسیداسیون ناشی از نفوذ آب در فلزات به کار گرفته شده بود که به وضوح قابل تشخیص بودند. اگر رایت پیش‌بینی می‌کرد که قرار است چنین اتفاقی بیفتد، می‌توانست توسط استفاده از فلز گالوانیزه، به آسانی از وقوع آن اجتناب نماید.

پلان‌های ترسیمی خانه انیس فرانک لوید رایت:

  • پلان طبقه همکف
  • پلان طبقه اول
  • نما
  • برش

عناوین اصلی و سرفصل‌های پاورپوینت تحلیل خانه انیس اثر فرانک لوید رایت:

  • معرفی خانه انیس
  • موقعیت
  • معمار خانه انیس
  • کانسپت
  • فضاها
  • متریال

پاورپوینت تحلیل خانه انیس اثر فرانک لوید رایت به همراه پلان اتوکدی، برش و نما، برای نخستین بار و به طور اختصاصی، توسط فروشگاه معماری دیسامگ و در قالب ۳۵ اسلاید تهیه و تدوین شده است و هم اکنون در اختیار شما عزیزان قرار دارد. شما با خرید و دانلود پاورپوینت تحلیل خانه انیس یکی از بهترین منابعی جهت مطالعه این اثر فرانک لوید رایت را در دست خواهید داشت که می‌تواند به عنوان یک پروژه دانشجویی فوق‌العاده نیز مورد استفاده قرار بگیرد.

منبع: https://en.wikiarquitectura.com/building/ennis-house

سهیلا دوست پژوه

سهیلا دوست پژوه هستم. دارای مدرک کارشناسی از گیلان. بندر انزلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *