ترمینال twa جان اف کندی نیویورکترمینال twa جان اف کندی نیویورک

پاورپوینت تحلیل ترمینال TWA فرودگاه جان اف کندی نیویورک

ترمینال TWA فرودگاه جان اف کندی نیویورک، به سبب طراحی فوق‌العاده‌ای که توانایی بی‌نظیر معمار آن، ایرو سارینن، را به رخ می‌کشد، از شهرتی جهانی برخوردار است. بنابرین در این مطلب از فروشگاه معماری دیسامگ، به ارائه پاورپوینت ترمینال TWA فرودگاه جان اف کندی نیویورک در قالب ۵۰ اسلاید می‌پردازیم.

معرفی ترمینال TWA فرودگاه جان اف کندی نیویورک:

معرفی ترمینال TWA فرودگاه جان اف کندی نیویورک

ترمینال ۵ در انتهای روبروی محور مرکزی طرح اصلی فرودگاه جان اف کندی، در جنوب شرقی کوئینز ایالت نیویورک و در حدود ۱۹ مایل دورتر از منهتن قرار گرفته است. فرودگاه جان اف کندی، فرودگاهی است که رکورد بیشترین بلیت بین‌المللی فروخته شده در ایالات متحده امریکا را داراست و پایگاه عملیاتی خطوط جت‌بلو (JetBlue) و سایر خطوط به شمار می‌رود. ترمینال TWA، نام اصلی سازه طراحی شده توسط ایرو سارینن در ترمینال ۵ فرودگاه ایدل وایلد است که نام آن بعدها برای خطوط هوایی شرکت ترنز ورلد به فرودگاه جان اف کندی تغییر یافت. این سازه که جایزه بهترین طراحی را از آن ایرو سارینن و همکارانش در دترویت نمود و به مشهورترین ترمینال هواپیمایی این شهر بدل گردید، نشان تاریخی ملی را نیز از آن خود نمود. امکانات این بنای فوق‌العاده در فیلمی به بازی استیون اسپیلبرگ به نام “اگه می‌تونی منو بگیر”، به نمایش در آمده است.

طراحی ترمینال TWA فرودگاه جان اف کندی نیویورک:

طراحی ترمینال TWA فرودگاه جان اف کندی نیویورک

طراحی محیط درونی این فرودگاه ویژگی‌های آینده نگرانه‌ای را در خود جای داده است. از جمله این ویژگی‌ها پنجره‌های بزرگیست که چشم‌انداز وسیعی به سوی هواپیماهای پارک شده در فرودگاه TWA یا مسافرانی دارد که از فرش های قرمز عبور می‌کنند. دربهای ترمینال نزدیک به خیابان است، که ایجاد مدخل‌های متمرکز و چک های امنیتی را اندکی دشوار می‌سازد. این نخستین ترمینال هواپیمایی بود که از وجود یک تلویزیون مدار بسته، یک پانل مرکزی، نوار چمدان، و صفحه نمایش الکترونیکی پرواز بهره می‌برد و علاوه بر این ویژگی‌ها، در استفاده از مقیاس‌هایی برای وزن کردن چمدانها پیشگام بود. فرودگاه جان اف کندی، به دلیل استفاده از شرکت‌هایی که مسئول طراحی پایانه های شخصی این فرودگاه بودند، نوآور به حساب می‌آید. پس از آن خطوط هوایی دیگر ، مانند خطوط هوایی شرقی یا آمریکن ایرلاینز نیز ترمینال‌های مخصوص به خود را ساختند.

مطالب پیشنهادی:

پاورپوینت بیوگرافی و تحلیل آثار ایرو سارینن

پروژه کامل فرودگاه (فایل اتوکدی، رندر، پوستر، PSD لایه‌باز، رساله و پاورپوینت دفاعیه)

پروژه کامل فرودگاه بین‌المللی (فایل اتوکدی، تری دی مکس، رندر، پوستر، PSD  لایه‌باز و رساله)

رساله فرودگاه

مجموعه ۲۰ نمونه پلان فرودگاه

کانسپت ترمینال TWA:

کانسپت ترمینال TWA

ساختمان ترمینال TWA فرودگاه جان اف کندی، ساختمانی به شمار می‌رود که خود معماری آن موید وجود طراحی درام، کاراکتر خاص، تجربه سفری هیجان انگیز و محلی مملو از جنبش و رفت و آمد است. اشکال این سازه عمدا به گونهای طراحی شدهاند که کیفیت خطوط را افزایش خواهند داد. چرا که  آنچه ایرو سارینن در ذهن داشت یک سازه پیشرفته بود ترمینال TWA، همانند نمادی انتزاعی از پرواز و تمثالی از پرواز کردن است که با بتن مصلح ساخته شده و شکل آن را بیشتر می‌توان به صورت یک عقاب به زمین نشسته توصیف نمود.که منحنیهای پرظرافت آن، اشکال سیالی را در ذهن تداعی میکند. در این سازه، واژگان رسمی معماری مدرن در تقارن بین طرح یا  زمینه به همراه جنبش‌هایی که الهامات اصلی را حتی در کوچکترین جزئیات نشان می‌دهند تجلی می‌یابد. قبل از شروع پروژه، سارینن مطالعه عمیقی را بر روی رفتار کاربران فرودگاه، چه مسافرین، چه بازدید کنندگان و همراهان آنها انجام داد. با انجام این  مطالعه برای وی محرز گردید که جریان حرکت مسافران در سفرهایشان، هرگز در یک خط مستقیم نبوده است، و این یافته‌ها توانست به سارینن در طراحی جزئیات پوشش محوطه کمک شایانی نماید.

فضاهای ترمینال TWA فرودگاه JFK:

فضاهای ترمینال TWA فرودگاه JFK

اشکال ارگانیک و به هم پیوسته فضای درونی، با وجود اینکه کاملا مغایر با یکدیگر به نظر میایند، طیف گسترده ای از ویژگی‌های معماری  ایرو سارینن را به نمایش می‌گذارند. فضای درونی به مثابه عرشه بزرگی می‌باشد که سالن مجزایی را با اشکال و اشیا در دسترس مسافران در خود جای داده و همانند یک اثر تندیسی می‌باشد. در طبقه همکف لابی بزرگ و منفردی قرار دارد که صرافخانه مسافران، پیشخوان‌ها و مدیریت ترافیک را در خود جای داده است. همچنین، جدا از گردش و رفت و آمد مسافرین، فضایی نیز برای مشاهده حرکات هواپیما وجود دارد.

فضای داخلی twa

طبقه دوم این سازه، بر روی دیوارهای منحصربفرد طبقه اول قرار گرفته است. در این طبقه، یک کافه، یک رستوران، یک بار و چندین اتاق خصوصی برای برگزاری جلسات به چشم میخورند. راه پله مسافرین را به پانسیونی هدایت می کند که در آنجا نیز دو گالری وجود دارد. این گالری ها دارای سقف طاقداری هستند که به حداکثر ارتفاع در افق بالای سر مسافران می رسد، و نشان دهنده مقیاس بسیار بزرگتری نسبت به دیدگاه واقع گرایانه سبک باروک است. منحنی‌های منحصر به فرد به کار گرفته شده در طراحی این سازه باعث ایجاد سالن های جذاب و بزرگی شده و در عین حال هیجان ناملموسی را در فضای ترمینال فرودگاه جان اف کندی به وجود می‌آورد.

توسعه پروژه:

توسعه پروژه

روش توسعه پروژه فرودگاه جان اف کندی نیز از لحاظ منحصر به فرد بودن، دست کمی از اشکال فوق العاده ترمینال TWA ندارد؛ چراکه تمام طراحی‌های اولیه و نهایی این پروژه، با استفاده از مدل‌سازی انجام شده است. اولین مدل در اواخر سال ۱۹۵۶ میلادی در ابعاد ۱:۵۰ ساخته شد و مدل‌های کاربردی بعدی، با مقیاس ۱:۲۰۰ برای تولید یک مدل کاری نهایی به منظور تست راه‌حل‌های رسمی، ساختاری و ساختمانی ارائه شدند. این امر می‌تواند منحصر بفرد بودن اندازه، ویژگی‌های فضایی، روشنایی و جنبه‌های دشوار مطالعه ترسیم پروژه را اثبات نماید. شایان ذکر است که پوشش ترمیننیز در چندین مدل مختلف برای انتخاب چهار طاق نهایی متفاوت با یک نیمرخ منحصربه فرد مورد بررسی قرار گرفت.

بازسازی:

بازسازی

پس از اینکه فرودگاه جان اف کندی در سال ۲۰۰۱ میلادی، توسط امریکن ایرلاینز خریداری شد، ترمینال ۵ عملا از کار افتاد. لذا مقامات پورت نیویورک و نیوجرسی پیشنهاد نمودند که بخش اصلی ساختمان به یک مرکز رستوران و کنفرانس تبدیل گردد، اما منتقدان معماری با این پیشنهاد مخالف بودند. در ماه دسامبر ۲۰۰۵ میلادی، جتبلو که ترمینال ۶، را در اختیار داشت شروع به گسترش امکانات این بخش نمود و به همین منظور کار طراحی را به شرکت معماری و مطالعاتی گنسلر واگذار نمود. با اشغال شدن ترمینال ۵ به عنوان نقطه مرکزی عملیات، این کمپانی، نیاز به انجام بازسازی‌های جدیدی را در این بخش مشاهده نمود و لذا بخش جلویی و برخی بخش‌های دیگر ترمینال ۵ بازسازی گردید . لکن بخشی از قطعات جانبی طراحی شده توسط فرودگاه TWA ایرو سارینن، برای ساخت امکانات جدید تخریب شد.

بازسازی ترمینال فرودگاه جان اف کندی

در حقیقت، گنسلر ترمینال را به منظور تکمیل مدل تجاری جتبلو طراحی کرده بود. این سازه ۶۰ هزار متر مربعی با ۲۶ درب، خدماتی استثنایی را به مشتریانی که به ترمینال می آیند ارائه می‌کند و برنامه ای نیز برای حرکت یا نشستن مسافرین در لابی این ساختمان طراحی شده است. سالن‌های ورودی فرودگاه جان اف کندی، به عنوان فضاهای موقت مورد استفاده قرار می‌گیر. این در حالی است که سالن‌های پذیرش بزرگتر هستند و مشتریان جتبلو می‌توانند قبل از سوار شدن، غذا و نوشیدنی های مد نظر خود را در این فضاها خریداری کنند.

بازسازی ترمینال فرودگاه jfk

وجود محوطه‌های وسیع بین گیت‌ها اجازه می‌دهد که ایرباس ۳۲۰ به راحتی مانور دهد. با وجود تغییرات فراوان ، هنوز هم آنچه از شکل خاص ساختمان باقی مانده به وضوح از بقیه مجتمع متمایز است و باعث می‌شود تا این خطوط هوایی در برابر رقبایش کاملا برتر باشد. ترکیبی از ساختمان قدیمی و جدید، مرکز عملیات خطوط هوایی جتبلو را در فرودگاه جان اف کندی تشکیل می‌دهد که به طور کلی به عنوان ترمینال   ۵ یا T5 شناخته می‌شود.

تحلیل سازه‌ای ترمینال TWA فرودگاه جان اف کندی:

تحلیل سازه‌ای ترمینال TWA فرودگاه جان اف کندی

ایرو سارینن در سازه خود از طاق‌های گوتیک برای ساخت فضای سرپوشیده بدون ستون الهام گرفت تا بتواند بسیاری از سرویس‌های مختلف را در آن جای دهد. اگر چه بیشتر به نظر می‌رسد که این سازه تندیسی است ساخته شده در دل بتن که در درون خود توسط شبکه نامرئی فولادینی پشتیبانی می‌شود. این شبکه در واقع ستون Y شکلی است که به طرز شگفت انگیزی منعطف بوده و سبب میشود تا سایر تیرها به راحتی مسئولیت پشتیبانی از چهار بخش دیگر سقف را بر عهده گیرند، علاوه بر این، این ستون از طریق ایجاد تفکیک‌هایی، عبور نور طبیعی و سبکی را که باعث روشن شدن طبیعی سازه می‌گردد امکان پذیر می‌کند.

تحلیل سازه‌ای ترمینال TWA فرودگاه jfk

در مدل های بعدی که برای ارزیابی ساخته شدند، شکل این پوشش به منظور تطبیق با عناصری که قادر به حفظ و تحمل آن بود تا حدودی تغییر نمود. اولویت ساختاری اولیه، اجتناب از ایجاد ضخامت بیش از حد در لبه تیری بود که پایه را نگه می‌داشت. فرم این مدل از یک پوسته ممتد و منفرد استنتاج شده بود؛ برخی پوسته‌ها توسط دنده‌های بزرگ محکم شده بودند و  توانسته بودند به فرم نهایی متشکل از چهار طاق مجزا به همراه نیمرخی که پیشتر بدان اشاره شد دست یابند و نوعی ستاره چهار پر را به تصویر بکشند. تیر لبه به عنوان یک شیب رو به جلو و برامدگی در کانال های جمع آوری آب پشتی پوشش پیکربندی شده است. جریان مداوم از یک منطقه به منطقه دیگر، فضایی عاری از هر گونه محدودیتی را ایجاد می‌کند که تجلی‌گر معماری سیال است. در این‌گونه سازه‌ها، ستون‌ها، طاق‌ها و تیرها جهت ساخت یک عنصر واحد ترکیب می‌شوند.

عناوین اصلی و سرفصل‌های پاورپوینت تحلیل ترمینال TWA فرودگاه جان اف کندی:

  • معرفی ترمینال TWA فرودگاه جان اف کندی
  • معماری فرودگاه جان اف کندی
  • ایرو سارینن
  • ایده اولیه طرح
  • فضاهای ترمینال TWA فرودگاه جان اف کندی
  • طبقه همکف
  • طبقه اول
  • طرح توسعه پروژه
  • بازسازی پروژه
  • تحلیل سازه‌ای

پاورپوینت تحلیل ترمینال TWA فرودگاه جان اف کندی نیویورک به همراه پلان برای نخستین بار و به طور اختصاصی، توسط فروشگاه معماری دیسامگ و در قالب ۵۰ اسلاید تهیه و تدوین شده است و هم اکنون در اختیار شما عزیزان قرار دارد. شما با خرید و دانلود فوری این پاورپوینت، یکی از بهترین منابعی جهت مطالعه ترمینال TWA فرودگاه بین‌المللی جان اف کندی نیویورک را در دست خواهید داشت که می‌تواند به عنوان یک پروژه دانشجویی فوق‌العاده نیز مورد استفاده قرار بگیرد.

سهیلا دوست پژوه هستم. دارای مدرک کارشناسی از گیلان. بندر انزلی

۱ یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

در صورت بروز هرگونه مشکلی طی فرآیند خرید و یا دانلود محصول خریداری شده، فقط و فقط از طریق تلگرام با پشتیبانی در تماس باشید.
+