پاورپوینت تحلیل معماری مدرسه ایرانشهر یزد

پاورپوینت تحلیل مدرسه ایرانشهر یزد به همراه پلان

مدرسه ایرانشهر یزد یکی از بزرگترین و مجهزترین مدارس ایران است که علاوه بر وسعت بسیار و تاریخچه دراز خود، به سبب معماری شاخصش نیز شهرت دارد. بنابرین در این مطلب از فروشگاه معماری دیسامگ، به ارائه پاورپوینت مدرسه ایرانشهر یزد در قالب ۳۸ اسلاید می‌پردازیم.

تاریخچه مدرسه ایرانشهر یزد:

پاورپوینت تحلیل مدرسه ایرانشهر یزد

مدرسه ایرانشهر یکی از بناهای تاریخی شهر یزد است که در کوی گودال مصلی، در ابتدای خیابان رجایی قرار دارد. گفته می‌شود که این مدرسه اولین مدرسه دولتی ساخته شده در یزد است که ساخت آنبه عصر قاجار باز می‌گردد. این مدرسه با با مساحت تقریبی ۱۸ هزار مترمربع و زیر بنایی بالغ بر ۶ هزار متر مربع در ابتدا بخشی از کاروانسرای نوابی به شمار می آمد که نواب آقا حسین آن را جهت ساخت مدرسه به اداره فرهنگ واگذار نمود. در ابتدای ساخت دور تا دور زمین را زمین های کشاورزی فرا گرفته بودند و در یک قسمت آن نیز گورستانی قرار داشت که به مرور از بین رفتند.

معماری مدرسه ایرانشهر یزد:

پاورپوینت مدرسه ایرانشهر یزد

مدرسه ایرانشهر که در دو طبقه ساخته شده است، از نمایی آجری بهره می‌برد. من جمله دیگر متریال‌های به کارگرفته شده در ساخت این مدرسه می‌توان از کاهگل، کاشی، آهک و گچ نام برد. تمامی کف حیاط و دیوارهای مدرسه نیز با آجر پوشیده شده است. مدرسه ایرانشهر دارای بخش‌های متنوعی اعم از کلاس‌های درسی مختلف، کارگاه‌ها، آزمایشگاه و کتابخانه و بخش اداری است. آجر در ساخت این بنا نقش بسزایی را ایفا می‌کند و می توان به کارگیری آن را در جای جای این سازه، از لبه پنجره‌ها گرفته تا پای دیوارها، مشاهده نمود. حتی پشت بام سازه نیز دارای درپوشی است که از آجر ساخته شده است.

مطالب پیشنهادی:

پاورپوینت تحلیل مدرسه و مسجد آقا بزرگ کاشان

پاورپوینت معماری مدرسه خان شیراز

پاورپوینت تحلیل مدرسه جهانگیرخان قم

پاورپوینت تحلیل مسجد و مدرسه سپهسالار تهران

پاورپوینت تحلیل مدرسه دارالفنون تهران

پاورپوینت بررسی مدرسه ایرانشهر یزد

مدرسه ایرانشهر یزد دارای زیرزمین بسیار بزرگی نیز هست که هم اکنون به علوم طبیعی اختصاص دارد و از یک سالن کنفرانس بزرگ و یک سالن کوچک نیز بهره می‌برد. علاوه بر این، مدرسه ایرانشهر یزد یک سالن آمفی‌تئاتر، یک زمین فوتبال، یک زمین گل کوچک، دو زمین بسکتبال و یک زمین والیبال نیز ساخته شده است. این سازه از تهویه مطبوع و محوطه‌سازی فوق‌العاده‌ای نیز برخوردار است که نقش مهمی در افزایش آرامش مراجعین دارد.

پاورپوینت بررسی معماری مدرسه ایرانشهر یزد

مدرسه ایرانشهر یزد دارای دو راهرو در ضلع شمالی و جنوبی است که در امتداد کلاس‌های درس واقع شده‌اند. این مدرسه دارای ۴ ورودی است که در قسمت های مختلف آن قرار دارند و از پنجره‌های باریک و بلندی بهره می‌برد که جلوه‌ای فوق‌العاده را برای آن به ارمغان می‌آورند. علاوه بر این، انواع قوس‌های استوانی، تخم مرغی و خیزدار که مشخصه معماری اعصار صفوی و ساسانی هست نیز در ساخت این بنا به چشم می‌خورد.

عناوین اصلی و سرفصل‌های پاورپوینت تحلیل مدرسه ایرانشهر یزد:

 • نام طراح
 • تاریخ شکل‌گیری
 • موقعیت
 • مساحت بستر طرح
 • مساحت زیربنا
 • سازماندهی فضایی
 • جانمایی فضاها
 • نمای ساختمان
 • بدنه اصلی ساختمان
 • رواق‌ها
 • نقد بنا
 • پلان بنا
 • گالری تصاویر

پاورپوینت تحلیل مدرسه ایرانشهر یزد برای نخستین بار و به طور اختصاصی، توسط فروشگاه معماری دیسامگ و در قالب ۳۸ اسلاید تهیه و تدوین شده است و هم اکنون در اختیار شما عزیزان قرار دارد. شما با خرید و دانلود پاورپوینت تحلیل مدرسه ایرانشهر یزد یکی از بهترین منابعی جهت بررسی تاریخچه و معماری مدرسه ایرانشهر را در دست خواهید داشت که می‌تواند به عنوان یک پروژه معماری فوق‌العاده نیز کاربرد داشته باشد.

سهیلا دوست پژوه هستم. دارای مدرک کارشناسی از گیلان. بندر انزلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

در صورت بروز هرگونه مشکلی طی فرآیند خرید و یا دانلود محصول خریداری شده، فقط و فقط از طریق تلگرام با پشتیبانی در تماس باشید.
+