پل لار موهر بوینس آیرس

پاورپوینت تحلیل پل لا موهر بوینس آیرس اثر سانتیاگو کالاتراوا

پل لا موهر بوینس آیرس (El Puente de la Mujer) که از آن با نام پل زنان نیز یاد می‌شود، یکی از ارزشمندترین پل‌های سانتیاگو کالاتراوا به شمار می‌رود. بنابرین در این مطلب از فروشگاه معماری دیسامگ، به ارائه پاورپوینت تحلیل پل لا موهر بوینس آیرس اثر سانتیاگو کالاتراوا در قالب ۴۲ اسلاید می‌پردازیم.

معرفی پل لا موهر:

معرفی پل لا موهر

پل لا موهر یکی از بناهای ساخته شده توسط معمار اسپانیایی، سانتیاگو کالاتراو،  در بوینس آیرس آرژانتین است که تنها یکی از چندین اثر او در آمریکای لاتین به شمار می‌آید. اجزای پل توسط شرکت اورسا در شهر ویتوریا کشور باسک تهیه و ساخته شده‌اند؛ چرا که فولاد مورد نیاز برای ساخت این پل در آرژانتین تولید نمیشد. تمام قسمت‌های پل در شهر ویتوریا در جنوب بیلبائو ساخته شدند و به بوینس آیرس منتقل گردیدند تا در محل نصب شوند. هزینه کار حدود شش میلیون دلار بود که توسط آلبرتو گونزالس، از سهامداران گروپ و  مادرو، اهدا گردید تا سرانجام این پل در تاریخ ۲۰ دسامبر ۲۰۰۱ میلادی در اوج بحران اقتصادی آرژانتین افتتاح شود. با این حال به سبب رکود اقتصادی حاکم بر اقتصاد آن روزهای آرژانتین، افتتاح پل لاموهر برای بسیاری از ساکنین بوینس آیرس، اهمیت چندانی نداشت.

موقعیت:

موقعیت پل لا موهر

پل لا موهر در Dock 3 واقع در پورتو مادرو، در خیابان مانوئلا دیلسی پیرینا گاریتی واقع شده است و نام آن در ارتباط با ناحیه‌ای است که در آن قرار دارد؛ چرا که تمام خیابان‌های پورتو مادرو برای ادای احترام به کار زنان در جامعه، با نام زنان مشهور آرژانیتن و جهان، نامگذاری شده‌اند و پل لاموهر نیز به عنوان یکی از نمادهای مدرن شهری آرژانتین در عصر حاضر، از همان الگوی خاص تبعیت می‌کند.

محل و سایت سازه:

محل و سایت سازه پل لا موهر

پل لا موهر یک پل عابر پیاده است که منطقه  Dock 3  خیابان پرتو مادرو را در بخش  اونیدا آلیسیا مورو د جاستو،  به بخش تجاری واقع در شرق مرتبط می‌سازد. بنابراین، این پل، یک مسیر پیاده رو شرقی-غربی را ایجاد می‌کند. پل لا موهر، در موقعیت محصور خود، در جهت غربی قرار گرفته است و با  حداکثر  گستردگی به سمت جنوب به پیش می‌رود.

مطالب پیشنهادی:

پاورپوینت بیوگرافی و تحلیل آثار سانتیاگو کالاتراوا

پاورپوینت تحلیل پل ساموئل بکت اثر سانتیاگو کالاتراوا

پاورپوینت تحلیل پل قانون اساسی ونیز اثر سانتیاگو کالاتراوا

پاورپوینت تحلیل پل زوبیزوری بیلبائو اثر سانتیاگو کالاتراوا

پاورپوینت تحلیل پاویون پل ساراگوسا اثر زاها حدید

کانسپت:

کانسپت پل لا موهر

طراحی پل لا موهر، تصویر رقص تانگو یک زوج را در ذهن تداعی می‌کند. مرد به عنوان معمار و برج و عناصر مربوط به آن، به عنوان زن، به صورت افقی، به عنوان پارتنرهایی در حال انجام رقص تانگو ترسیم شده‌اند. مانند بسیاری از دیگر آثار خالص سانتیاگو کالاتراوا، در این سازه نیز مفهوم نه تنها در  اشکال، بلکه در سیستم‌هایی که از آن‌ها پشتیبانی می‌کنند نیز تجلی می‌یابد. بنابراین مرد در جفت موجود در سازه، نشان دهنده بازوی عمودی خمیده‌ای است، در حالی که زن توسط  صفحه افقی نشان داده می‌شود که توسط  یک سری از سیم‌های  آویزان که نشان دهنده بازوهای مرد هستند پشتیبانی میشود. در نهایت، میتوان پارتنرها را در پایان رقصشان مشاهده نمود؛ لحظه کلاسیکی که زن، خود را رها کرده و مرد، او را در آغوش گرفته و تمام وزنش را تحمل می‌کند.

توضیحات تکمیلی:

بخش متحرک پل لا موهر

پل لا موهر، یک پل عابر پیاده با طول ۱۶۰ متر و عرضی برابر با ۶.۲۰  متر است که  به سه قسمت تقسیم می‌شود: دو قسمت ثابت در هر دو طرف  سد که بر روی مخروط برج مانند متحرکی از جنس بتن سفید می‌چرخد و اجازه می‌دهد تا شناورها و کشتی‌ها از قسمت پایین آن عبور کنند. بخش مرکزی پل لا موهر توسط یک بخش متحرک سیمانی و سوزنی فولادی پشتیبانی می‌شود که حدود ۳۹ متر ارتفاع دارد. سوزن آماده است تا بخش متحرک را به صورت مورب، همانند یک پل معلق آویزان کند.

محور چرخان پل لا موهر

کابل‌های موجود از نوسان و کشش این بخش پشتیبانی می‌کنند. وزن پل موهر، حدود ۸۰۰ تن است و دارای دو بخش جانبی ثابت ۲۵ و ۳۲.۵۰ متری و یک بخش مرکزی چرخشی ۱۰۲.۵۰ متری می‌باشد. برای عملیات چرخشی، یک سیستم کامپیوتری درقسمت  شرقی پل لا موهر تعبیه شده است. یک شاه تیر شیب‌دار با ارتفاع ۳۴ متر و زاویه ۳۹ درجه، نمای اصلی پل را شکل می‌دهد و از هر دو پانل و صفحه افقی پشتیبانی می‌نماید.

تحلیل سازه‌ای:

تحلیل سازه‌ای پل لا موهر

پل عابر پیاده منطقه Dock 3، به لطف بهره گیری از سیستم چرخشی، امکان کشتیرانی در این آب‌ها را فراهم می‌کند. عرض پل عابر پیاده موهر، دارای ۵ متر محل عبور آزاد است و سنسور مرکزی آن با مکانیزم چرخشی هماهنگ است که اجازه می‌دهد بخش مرکزی تقریبا ۱۰۰ متر در زاویه ۹۰ درجه بپرخد. این فاصله آزاد توسط دو پل نزدیک به هم که در هر دو طرف سد واقع شده‌اند و، به عنوان پل مرکزی atirantado  و پل چرخشی عمل می‌کنند ایجاد شده است. از طریق یک فیلر بتنی در عقب پل، تعادل ساختاری بین این منطقه و atirantado گسترده شونده، به طور قابل توجهی مکانیزم چرخش را ساده می‌کند.

سیستم محرکه:

چرخش پایه‌های قرار گرفته در ستونی از بتن سفید با ارتفاع مرکزی ۹.۴۰ متر که مکانیسم چرخش در آن نهفته است، شکل مخروطی بی سر و ته معکوسی را  با سطح افقی و همراه با listellos  به ارتفاع ۷ اینچ تشکیل می‌دهد که به طور مستقیم در بخش فوقانی در اندازه‌های ۱۰ x 10 x 2  پشتیبانی می‌شود. این بخش از یک  بخش عمقی هدایتی تشکیل شده است که شامل ۸  بخش هدایتی با قطر ۱.۲۰ متر و عمق ۲۶ متر می‌باشد.

هر دو باتری، دارای یک بخش جانبی با هندسه متغیر هستند که توسط یک سطح کنترل شده ایجاد شده توسط دایره‌ای با قطر ۱۶۰ سانتی متر، در پایه و یک بیضی در قسمت راس، شکل گرفته‌اند. این بخش‌ها مطابق با  listellos توده مرکزی، از بتن سفید ساخته شده‌اند و هر کدام  از آنها در یک بخش فوقانی مثلثی شکل و سه ستون با قطر ۱ متر و عمق ۲۶ متر بنا نهاده شدهاند. فضای بین سطح پایین این بخشهای فوقانی و فاصله تا زمین توسط پوشش بتنی غوطه ور در آب، پر شده است. باطری‌ها دارای ارتفاعی هستند که پل برای نگه داشتن نیمی از صفحه در جهت طولی، در هر دو طرف نقطه انحنا که در حدود ۴.۵ درصد است، بدان نیاز دارد.

صفحه:

این عنصر که درست در مسیر هدایت شده قرار دارد، موجب شده  است، پل سبکی بین دیوارهای ۱۶۰ متری و حداکثر ارتفاع سطح ۰.۰۰ ± تا  ۱۹.۵۰ متری ساخته شود که نیمی از چرخش طولی ۳.۵ درصد و شیب مقطعی ۱.۵ درصد دو طرف را برای ایجاد بهترین زهکشی آب باران، نمایان می‌سازد. به طور ساختاری، این سطح، مانند یک مقطع عرضی ورق جعبهای فلزی بزرگ با چرخش‌های نامتقارن مشاهده می‌شود، که به  تعدیل نیروهای کششی کمک می‌کند. این بخش که در انتهای نزدیک‌تر پل متحرک ثابت شده است، متشکل از یک ورقی جعبه‌ای و فولادی است که با محور عمودی خود تقارن دارد.

شاه‌تیر:

شاه تیر که دارای یک بخش متغیر نامتقارن است، مفهوم کلیدی و عنصر زیبایی شناسی پل را شکل می‌دهد. شاه تیر، زاویه ۳۸.۸۱ درجه‌ای را با توجه به محور افقی شکل می‌دهد و از وجود ۲ باتری بهره می‌جوید. ارتفاع کلی این بخش، ۳۴.۰۰ متر است و بر فراز  مرتفع‌ترین قله پل که ۳۵.۰۰ متر ارتفاع دارد و در جایی بالاتر از عرشه  ایستاده است. به لحاظ ساختاری، این بخش از ورقهای فولادی با ضخامت های داخلی متفاوت، به ویژه در تسمه‌های شانه و لنگرهای پایه تشکیل شده است. در امتداد محور این عنصر، ۱۹ کابل در فولاد گالوانیزه‌ای با قطر ۵۰ میلیمتر قطر در پشت عرشه قرار گرفته‌اند.

تسمه‌های لنگر تا عرشه بر اساس پایه فلزی شمالی، تولید شده‌اند که هر یک ۳ متر بوده و به منظور ایجاد تغییرات احتمالی یا ایجاد چرخشهای لازم، دارای بخش گسترده در انتهای هر بند هستند. در پایین کابل، پوشش محافظی طراحی شده است که مسئول تعیین انتقال بین ساختار عرشه و بندها می‌باشد. در نهایت، رکاب‌ها با پانل‌های بتنی سفیدس که دارای طولی برابر با ۲ متر و ارتفاعی بین ۴ تا ۶ متر هستند، به همراه منحنی افقی listellos هلالی بخش فوقانی، در هر ۲۷ سانتیمتر خط کشی شده‌اند. علاوه بر این، از طاقچه‌های مخروطی نیز به عنوان جایگزینی برای سیستم‌های نورپردازی استفاده شده است.

بندها و کابلها:

تسمه‌ها و  کابل‌های پل از فولاد گالوانیزه‌ای با استحکام بالا ساخته شده‌اند که دارای  مقطع دایره‌ای Z-  شکل و قطر اسمی ۲۸/۲۸ میلی متر می‌باشند.

متریال:

متریال پل لا موهر

در آن دسته از عناصر بتنی مورد استفاده در ساخت پل لا موهر که در تماس دائم و مستقیم با آب هستند، سیمان به سبب مقاومت خود در برابر سولفات‌ها و نمک دریایی، به عنوان پوشش اصلی استفاده شد. فونداسیون و سه باتری از بتن و بتن مصلح سفید ساخته شدند. پل پیاده‌رو از فلز  و انتهای عقبی آن از  بتن ساخته شده بود. نرده‌های مخصوص نیز از فولاد ساخته شدند. پانل میله‌ای کشویی در هر دو قسمت داخلی و در صفحات موجود در سفت کنندههای طولی و عرضی و کل ورق جعبه‌ای، که در منطقه مرکزی واقع شدهاند، از ورقهای فولادی در ضخامتهای مختلف  تشکیل شده اند. شاه تیر توسط صفحات فولادی با ضخامت‌های مختلف و کابل‌ها و تسمه‌ها از فولاد گالوانیزه‌ای با استحکام بالا ساخته شده‌اند.

عناوین اصلی و سرفصل‌های پاورپوینت تحلیل پل لا موهر بوینس آیرس:

 • معرفی پل لا موهر
 • موقعیت
 • سایت سازه
 • معمار پل لا موهر بوینس آیرس
 • کانسپت
 • توضیحات تکمیلی
 • تحلیل سازه‌ای
 • سیستم محرکه
 • صفحه
 • شاه‌تیر
 • بندها و کابل‌ها
 • متریال
 • منابع

پاورپوینت تحلیل پل لا موهر بوینس آیرس اثر سانتیاگو کالاتراوا، برای نخستین بار و به طور اختصاصی، توسط فروشگاه معماری دیسامگ و در قالب ۴۲ اسلاید تهیه و تدوین شده است و هم اکنون در اختیار شما عزیزان قرار دارد. شما با خرید و دانلود فوری پاورپوینت تحلیل پل لا موهر بوینس آیرس، یکی از بهترین منابعی جهت مطالعه این اثر سانتیاگو کالاتراوا را در دست خواهید داشت که می‌تواند به عنوان یک پروژه دانشجویی فوق‌العاه نیز مورد استفاده قرار بگیرد.

منبع: https://en.wikiarquitectura.com/building/bridge-la-mujer

سهیلا دوست پژوه هستم. دارای مدرک کارشناسی از گیلان. بندر انزلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

در صورت بروز هرگونه مشکلی طی فرآیند خرید و یا دانلود محصول خریداری شده، فقط و فقط از طریق تلگرام با پشتیبانی در تماس باشید.
+