پل ساموئل بکت سانتیاگو کالاتراوا

پاورپوینت تحلیل پل ساموئل بکت اثر سانتیاگو کالاتراوا

پل ساموئل بکت به عنوان یکی از زیباترین پل‌های طراحی شده به دست معمار توانای اسپانیای، سانتیاگو کالاتراوا، از اهمیت بسیاری برخوردار است. بنابرین در این مطلب از فروشگاه معماری دیسامگ، به ارائه پاورپوینت تحلیل پل ساموئل بکت اثر سانتیاگو کالاتراوا در قالب ۳۰ اسلاید می‌پردازیم.

معرفی پل ساموئل بکت:

معرفی پل ساموئل بکت

سازه جدید سانتیاگو کالاتراوا، در دوبلین، یاداور پل لا ماجور، در بوینس آیرس می‌باشد که در جهت ادای احترام به کار بانوان در جامعه و ارائه طرحی نمادین به منظور بزرگذاشت ساموئل بکت، برجسته‌ترین نماد فرهنگ ایرلند و احترام به دوبلین و مردم آن ساخته شده است. کلاتراوا در خصوص ساخت پل ساموئل بکت می‍‎گوید : هنگامی که من این پل را طراحی نمودم، تلاش‌های تجددگرایانه انجام شده در ساخت آن، سبب گردید که این پل، به نماد کاملی از تجددگرایی و مدرنیزه بدل شود.

موقعیت:

موقعیت پل ساموئل بکت

پل ساموئل بکت، در ساحل جنوبی رود لیفی در دوبلین مرکزی، رو به سوی شمال و در میان چارچوب برنامه طرح‌ریزی شده برای بازسازی بندرگاهی به نام اسپرینگ، در نزدیکی خیابان ماکن قرار گرفته است. محور مرکزی این پل با خیابان گیلد در سمت شمالی رودخانه لیفی همراستا می‌باشد که در ضلع سمت راست از رودخانه گذر می‌کند تا به منطقه dock Sir John Rogerson’s  در ۷۰ کیلومتری غرب شهر کاردیف متصل گردد.

کانسپت:

کانسپت پل ساموئل بکت

پل ساموئل بکت، در واقع از هارپ سنتی ایرلند الهام گرفته شده است. این هارپ یک نماد واقعی از ایرلند است که در طراحی آن، کابل‌ها یادآور ریسمان‌ها می‌باشند و بنابراین پل ترکیبی از نمادگرایی و مدرنیته را به نمایش می‌گذارد. پل ساموئل بکت که به عنوان پل کالاتراوا نیز شناخته می‌شود، جایزه نوبل ادبیات را در سال ۱۹۶۹ خورشیدی، برای وی به ارمغان آورد. پل ساموئل بکت، پس از پل جیمز جویس، دومین پل ویژه پایتخت ایرلند به حساب می‌آید.

پل ساموئل بکت در شب

سانتیاگو کالاتراوا در هنگام طراحی این سازه با خود اندیشیده بود که می‌تواند دومین پل افتخارآمیز این کشور را بسازد و این امر را به گونه‌ای پیش ببرد که در عین به نمایش گذاشتن یک هارپ سنتی، به نمادی از آن بدل شود. در ادامه وی از قصد خود مبنی بر ایجاد ارتباطی عمیق مابین خود و مردم دوبلین سخن می‌راند و از پل ساموئل بکت به عنوان نمادی از این امر یاد می‌کند. در پایان وی اظهار امیدواری کرده است که پل ساموئل بکت، از پتانسیل کافی برای بدل گشتن به یک بنای سمبلیک و نمادی از گذشته، حال و آینده این شهر برخوردار باشد.

مطالب پیشنهادی:

پاورپوینت بیوگرافی و تحلیل آثار سانتیاگو کالاتراوا

پاورپوینت تحلیل برج ترنینگ تورسو سانتیاگو کالاتراوا

پاورپوینت تحلیل منار فوردهام شیکاگو اثر سانتیاگو کالاتراوا

پاورپوینت تحلیل ایستگاه قطار لیون فرانسه اثر سانتیاگو کالاتراوا

پاورپوینت تحلیل پل زوبیزوری بیلبائو اثر سانتیاگو کالاتراوا

توضیحات:

چرخش پل ساموئل بکت

پلتفرم چند مدلی پل ساموئل بکت که می‌تواند توسط مکانیزم چرخشی واقع در پایه برج و با توجه به ترافیک رودخانه تا ۹۰ درجه چرخش داشته باشد، چهار لاین هم اندازه را برای اتومبیل‌ها ایجاد می‌کند که دو لاین برای رفت و  آمد خودروها از دو جهت و دو لاین برای تردد عابرین پیاده و دوچرخه سواران در نظر گرفته شده است. با ای حال یک لاین جهت جایگذاری ریل تراموا نیز در میانه این پل تعبیه شده است که در آینده نه چندان دوری به بهره‌برداری خواهد رسید.

محور چرخش:

محور چرخش پل ساموئل بکت

طول پل ساموئل بکت از جانب جنوب، ۲۹ متر براورد شده است و در بخش پشت، بلوک‌های فولادی و بتنی به عنوان یک وزنه تعادل قرار گرفته‌اند. پشتیبانی مرکزی در رودخانه، شامل ۱۸ باتری با قطر ۱.۲ متر است که از پوشش ستون‌ها محافظت می‌کنند. پشتیبان مدور بتن که قطر آن متفاوت است، آونگ هیدرولیکی، تجهیزات بالابر و همچنین پشتیبان‎های افقی و عمودی را که از پل به هنگام چرخش حمایت می‌کنند در خود جای می‌دهد. پیچ‌های قفل کننده در هر انتهای پل، توسط سیلندرهای هیدرولیکی در انتهای شمالی و جنوبی جابه جا می‌شوند و به این ترتیب، سبب می‌گردند که پل عاری از هرگونه ترافیکی باشد.

تحلیل سازه‌ای:

تحلیل سازه‌ای پل ساموئل بکت

پل ساموئل بکت، من جمله پل‌های مبتنی بر کابل یا کابل محوری به شمار می‌رود که ساختار اصلی آنها شامل ۲۵ تسمه جلویی و ۶ کابل عقبی و باندی با طول ۱۲۴ متر، عرض ۲۷ متر و یک شاه تیر ۴۰ پایی است. در مقطع عرضی، یک تیرآهن جعبه‌ای به همراه تیرهای عرضی پایه‌دار در هر طرف قرار گرفته‌اند که می‌توانند چهار لاین ترافیک را در خود جای دهند. همین امر سبب شده است که وزن این پل به رقمی حدود ۵۷۰۰ تن برسد.

بدنه اصلی پل:

ساختار شاه تیر: فولاد

ستون‌ها – نگهدارنده‌ها: بتن مسلح

پایان کار: آسفالت، بتن، گرانیت و رنگ سفید در عرشه‌ها.

طول: ۱۲۴ متر

عرض: ۲۷ متر

ارتفاع شاه تیر: ۴۰ متر

گنجایش فولاد:

شاه تیر: ۳۷۳ تن

پوشش: ۱۸۶۰ تن

کابل‌ها: ۹۰ تن

تناژ بالاست محاسبه شده

فولاد + بتن سنگین (۳.۹ تن در متر مکعب): ۲۸۲۰ تن

ساخت و ساز:

ساخت پل ساموئل بکت دوبلین

ساخت پل ساموئل بکت، در ماه می سال ۲۰۰۷ میلادی در روتردام آغاز شد و از هشت بخش فولادی برای ساخت پلتفرم ۱۲۴ متری متصل شده توسط تسمه‌ها و دکل‌ها استفاده شد. بخش‌های پل توسط بارکش شناور از کارخانه فولادسازی هلند در ۶۲۸ مایلی محل سازه منتقل شدند. برای حمل اجزای سازه، سفر یک هفته‌ای از طریق کانال انگلیسی و دریای ایرلند ترتیب داده شد. به محض ورود، ساختار در یک اسکله تقویت شده بر روی رودخانه لیفی جای داده شد و بست‌های دیوار، در پشت دیوارهای اسکله قرار گرفتند. سه تلاش مداوم برای جایگذاری اجزای پل انجام شد و در نهایت، کارهای نهایی به منظور تکمیل پل انجام گردید.

متریال:

متریال پل ساموئل بکت

فولاد و بتن بخش اعظمی از متریال اصلی مورد استفاده در ساخت پل ساموئل بکت کالاتراوا را تشکیل می‌دهند. دکل پل درست همانند هشت بخشی که دروازه را شکل میدهند و ۳۱ کابلی که کف را به دکل متصل میکنند، از فولاد منحنی شکل ساخته شده است. ۲۵ سیم کابل جلویی ۶۰ میلیمتری و شش سیم کابل پشتی ۱۴۵ میلیمتری کاملا پوشیده شده‌اند. بتن مسلح برای وزنه‌های تعادلی و به منظور پشتیبانی از سیستم‌های هیدرولیک به کار گرفته شده است و علاوه بر این در ۱۸ سلولی که در پوشش ستون به کار رفته‌اند استفاده می‌شود. از آسفالت و گرانیت سفید رنگ نیز در مناطقی که پل را به اسکله متصل می‌کنند، استفاده شده است.

عناوین اصلی و سرفصل‌های پاورپوینت تحلیل پل ساموئل بکت:

 • معرفی پل ساموئل بکت
 • موقعیت
 • معمار پل ساموئل بکت دوبلین
 • کانسپت
 • توضیحات
 • محور چرخش
 • تحلیل سازه‌ای
 • بدنه اصلی پل
 • ساخت و ساز
 • متریال
 • منابع

پاورپوینت تحلیل پل ساموئل بکت برای نخستین بار و به طور اختصاصی، توسط فروشگاه معماری دیسامگ و در قالب ۳۰ اسلاید تهیه و تدوین شده است و هم اکنون در اختیار شما عزیزان قرار دارد. شما با خرید و دانلود پاورپوینت تحلیل پل ساموئل بکت یکی از بهترین منابعی جهت بررسی این پل طراحی شده به دست سانتیاگو کالاتراوا را در دست خواهید داشت که می‌تواند به عنوان یک پروژه دانشجویی فوق‌العاده نیز مورد استفاده قرار بگیرد.

منبع: https://en.wikiarquitectura.com/building/samuel-beckett-bridge

سهیلا دوست پژوه هستم. دارای مدرک کارشناسی از گیلان. بندر انزلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

در صورت بروز هرگونه مشکلی طی فرآیند خرید و یا دانلود محصول خریداری شده، فقط و فقط از طریق تلگرام با پشتیبانی در تماس باشید.
+