تحلیل انبار شراب بودگاس وایسیوس اثر سانتیاگو کالاتراوا

پاورپوینت تحلیل انبار شراب بودگاس وایسیوس اثر سانتیاگو کالاتراوا

انبار شراب بودگاس وایسیوس به عنوان یکی از زیباترین کارهای سانتیاگو کالاتراوا، از اهمیت بسیاری در حوزه معماری برخوردار است. بنابرین در این مطلب از فروشگاه معماری دیسامگ، به ارائه پاورپوینت تحلیل انبار شراب بودگاس وایسیوس اثر سانتیاگو کالاتراوا در قالب ۳۲ اسلاید می‌پردازیم.

معرفی انبار شراب بودگاس وایسیوس:

معرفی انبار شراب بودگاس وایسیوس

انبار شراب بودگاس وایسیوس (Bodegas Ysios) در سال ۲۰۰۱ میلادی، توسط معمار توانایی اسپانیایی الاصل، سانتیاگو کالاتراوا، طراحی و به گروه دونک بودگاس (Domecq Bodegas) تحویل داده شد. ساخت این انبار شراب، منجر به ایجاد سازه‌های پیشرویی در کارخانه شراب سازی ریوجا که با نام بودگاس (Bodegas) شناخته می‌شود نیز شد. این ساختمان سوای کاربری اصلی خود به عنوان مکانی برای انبار کردن شراب‌های تولیدی کارخانجات گروه دونک بودگاس، به عنوان محلی برای تولید، آزمایش و فروش شراب مرغوب این گروه نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

معرفی انبار شراب بودگاس وایسیوس اثر سانتیاگو کالاتراوا

نام انبار شراب بودگاس وایسیوس برگرفته از نام خدای مصری اوسیریس و همسر او، الهه باروری، ایسیس است که در افسانه‌ها، از آنها با عنوان پدید آوردندگان شراب یاد می‌شود. این انبار شراب عظیم در یک تاکستان ۱۲۰ هکتاری واقع در لا ریوجا آلاوسا ساخته شده است. در طراحی انبار شراب بودگاس وایسیوس، شاهد کانال‌هایی هستیم که اطراف این سازه را احاطه کردند و علاوه بر شباهتشان به رودهایی مملو از شراب، رود نیل را نیز به ذهن هر بیننده‌ای تداعی می‌کنند.

موقعیت:

موقعیت انبار شراب بودگاس وایسیوس اثر سانتیاگو کالاتراوا

انبار شراب بودگاس وایسیوس، توسط “سیرا دو کانتابریا” احاطه شده است که خرد اقلیم محافظت شده‌ای را برای پرورش انگور  ایجاد می‌کند. لاگوردیا آلاوا در استان جنوبی آلاوا در اسپانیا واقع گردیده است. سیرا د کانتابریا از تاکستان‌های این خرد اقلیم، در برابر نفوذ خلیج باسکی محافظت میکند. نقش این محدوده، با قله‌هایی که  به راحتی می‌توان گفت دارای ارتفاعی بیش از ۱۳۰۰ متر هستند، به عنوان یک مانع اقلیمی، بسیار مهم است. علاوه بر این، ارتفاع آنها، منطقه تاکستان را از بادهای سرد و مرطوب شمال غربی در امان می‌دارد، در حالی که جهت گیری تاکستان، در کوهپایه که دامنه های ملایم آن با شیب پلکانی رودخانه ایبرو درهم تنیده شده‌اند، استفاده از نور خورشید را به حداکثر می‌رساند. تقریبا نیمی از این زمین‌ها تحت تصرف به بودگاس وایسیوس است و به کشت انگور اختصاص دارد. با این حال ۶۴ کیلومتر از ویتوریا نیز در اختیار اقلیم خودمختار باسک است.

کانسپت:

کانسپت انبار شراب بودگاس وایسیوس

گروه بودگاس وایسیوس وای ببیداس (Ysios Bodegas y Bebidas) در نظر داشت، ساختمان نمادینی بسازند که تمامی توجهات را به سمت سرزمین شراب آلاواسا جذب کند و در عین حال فضاهای لازم برای ساخت، ذخیره و فروش شراب را در خود جای دهد. بنابرین انبار شراب بودگاس وایسیوس، در عین تلفیق کامل با عناصر چشم‌انداز پیرامون خود، به عنوان یک تندیس مستقل خاص، با نمای حجمی دیوارها و عرشه خود، از طریق جنبش‌های “استاتیک”، جریان مداومی را بین فضای بیرونی و داخلی، ایجاد می‌نماید. پوشش سرداب، عنصر اساسی در طراحی این پروژه است. مصالح مورد استفاده در نمای بیرونی این سرداب شامل آلومینیوم طبیعی است که به سبب تلفیق با گرمای چوب، باعث بهبود ویژگی‌های داینامیک ساختمان می‌گردد.

مطالب پیشنهادی:

پاورپوینت بیوگرافی و تحلیل آثار سانتیاگو کالاتراوا

پاورپوینت تحلیل ایستگاه قطار لیون فرانسه سانتیاگو کالاتراوا

پاورپوینت تحلیل برج ترنینگ تورسو سانتیاگو کالاتراوا

پاورپوینت مجموعه ورزشی المپیک آتن اثر سانتیاگو کالاتراوا

پاورپوینت تحلیل برج ارتباطی مونتجوییک اثر سانتیاگو کالاتراوا

فضاها:

فضاهای انبار شراب بودگاس وایسیوس

تاکستان‌هایی که انبار شراب بودگاس وایسیوس در میانه آن‌ها ساخته شده است، فضایی بالغ بر ۷۲۰۰۰ متر مربع را اشغال می‌کنند و از این مقدار، ۱۵ هزار و ۳۸۴ مترمربع آن، شهرسازی شده و ۸ هزار متر مربع آن نیز توسط کف این سازه اشغال گردیده است. طراحی صورت گرفته برای انبار شراب بودگاس وایسیوس منطبق با زمین ناهموار آن است. به طوری که ارتفاع سازه در ضلع جنوبی آن، ۱۰ متر بالاتر از ضلع جنوبی آن است. با این حال همپوشانی صفحات به کار گرفته شده در سطوح مختلف منجر شده است که تشخیص این شیب تند در نگاه اول کمی دشوار باشد.

فضاهای انبار شراب بودگاس وایسیوس کالاتراوا

وجود استخرهایی در قسمت جلو انبار شراب بودگاس وایسیوس و پلی بر روی آنها، منجر به شکل‌گیری یک مدخل و ورودی ساده در مرکز نما می‌شود. این ورودی دارای دربی چوبین است که نام کارخانه شراب سازی بر روی آن به چشم می‌خورد. در این قسمت از ورودی، سقف در یک حجم ممتد به سمت جلو، پیش آمده است که  همانند بالکنی مشرف به تاکستان به نظر می‌‌رسد و تداعی‌گر نوعی حس تسلط بر این اراضی است.

کارخانه:

کارخانه انبار شراب بودگاس وایسیوس کالاتراوا

این ساختمان یک عمارت طویل است که زمینی به مساحت ۸۰۰۰ متر مربع را به منظور جای دادن خطوط تولید شراب، اشغال می‌کند. در این ساختمان، انگورها انگورها از طریق یکی از ورودی‌های جانبی، جمع‌آوری شده و در بشکه‌ها ذخیره می‌شوند تا برای فروش بعدی،  کاملا کهنه شده و جا افتاده باشند. در دو طبقه مختلف، منطقه پردازش قرار دارد که به دنبال آن، بخش نمایش واقع شده است، این بخش، خود از دو طبقه تشکیل شده است. در طبقه اول، اتاق مزه، فروشگاه و بخش اداری و در طبقه دوم سالن چند منظوره قرار دارد. کارخانه فرآوری دارای مخازن تخمیر ۲۲.۷۰۰ لیتری و مخازن افقی برای تثبیت سرد، نمونه‌گیری و بشکه‌هایی برای ذخیره سازی با ظرفیت ۴۰۰۰ واحد است.

سازه:

سازه انبار شراب بودگاس وایسیوس کالاتراوا

انبار شراب بودگاس وایسیوس بر اساس یک طرح مستطیلی ساده، در امتداد محور شرقی-غربی ساخته شده است تا بتواند برنامه فرآوری و تولید خطی شراب را در خود جای دهد. دو دیوار باربر با طول ۱۹۶ متر، که مرزهای این سازه را تشکیل می‌دهند، با بتن و در فاصله ۲۶ متری هم ساخته شده‌اند. استراتژی معمار، ارائه یک سازه حجمی، چه از لحاظ پوشش و چه از لحاظ دیوار بود که این استراتژی در هر دو مورد رعایت گردیده است.

نما:

نما انبار شراب بودگاس وایسیوس کالاتراوا

نمای انبار شراب بودگاس وایسیوس از تخته‌های چوبی روکش‌داری ساخته شده است که به عنوان نمای این سازه نیز به کار برده شده‌اند. نتیجه، ایجاد یک سطح مواج است که سطوح مقعر و محدب را در محور طولی با هم ترکیب می‌کند. تیرهایی چوبی که از پشت بام حمایت می‌کنند نیز خود توسط دیوارهای باربر پشتیبانی می‌شوند. با توجه به خطی بودن سازه، در هر دو انتهای ساختمان و در دیوارهای جانبی، دو ورودی تعبیه شده است.

متریال:

متریال انبار شراب بودگاس وایسیوس کالاتراوا

دیوارهای اصلی نمای جنوبی نمای انبار شراب بودگاس وایسیوس که همانند سایر دیوارها از بتن ساخته شده‌اند، با تخته‌های چوبی به دست آمده از درخت سدر که به صورت افقی قرار گرفته‌اند، مزین شده‌اند. در این قسمت تخته‌های شیب‌داری نیز به چشم می‌خورد که شیشه بالای ورودی اصلی را هر چه بیشتر نمایان می‌سازند. تیرهای افقی به طور خاص و با توجه به نوسان دیوارها، طراحی شده‌اند. استخرهای آب در اطراف کارخانه شراب سازی با خرده سرامیک‌های سفیدی تزیین شده است که در اغلب آثار کالاتراوا، نظیر شهر هنر و علوم والنسیا و یا برج ارتباطاتی مونتجوییک بارسلونا نیز به چشم می‌خورد.

متریال انبار شراب بودگاس وایسیوس

سقف با پانل‌های آلومینیومی پوشیده شده است که کنتراست دقیقی را با چوب نمای خارجی ایجاد می‌کند. اثر نور خورشید بر روی پوشش، موجب تشدید این کنتراست می‌شود و اثر جنبش و پویایی را در مقایسه با آرامش کوهستان و کارخانه شرابسازی به وجود می‌آورد. در بخش پشتی شمال ساختمان نیز پانلهای بتونی پیش ساخته ، با دریچه‌ها و پنجره‌های اندک و کوچک به کار گرفته شده‌اند. شکل پوشش نیز همانند نمای جنوبی است. نماهای جانبی، شرقی و غربی نیز مزین به ورق‌های آلومینیومی موج دار هستند.

عناوین اصلی و سرفصل‌های پاورپوینت تحلیل انبار شراب بودگاس وایسیوس:

  • معرفی انبار شراب بودگاس وایسیوس
  • موقعیت
  • معمار انبار شراب بودگاس وایسیوس
  • کانسپت
  • فضاها
  • کارخانه
  • سازه
  • نما
  • متریال
  • منابع

پاورپوینت تحلیل انبار شراب بودگاس وایسیوس اثر سانتیاگو کالاتراوا، برای نخستین بار و به طور اختصاصی، توسط فروشگاه معماری دیسامگ و در قالب ۳۲ اسلاید تهیه و تدوین شده است و هم اکنون در اختیار شما عزیزان قرار دارد. شما با خرید و دانلود پاورپوینت تحلیل انبار شراب بودگاس وایسیوس، یکی از بهترین منابعی جهت مطالعه این اثر سانتیاگو کالاتراوا را در دست خواهید داشت که می‌تواند به عنوان یک پروژه دانشجویی فوق‌العاده نیز مورد استفاده قرار بگیرد.

منبع: https://en.wikiarquitectura.com/building/bodegas-ysios

سهیلا دوست پژوه هستم. دارای مدرک کارشناسی از گیلان. بندر انزلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

در صورت بروز هرگونه مشکلی طی فرآیند خرید و یا دانلود محصول خریداری شده، فقط و فقط از طریق تلگرام با پشتیبانی در تماس باشید.
+