پاورپوینت تحلیل مساجد

پاورپوینت تحلیل نمونه موردی مسجد (مسجد جامع سامرا، قرطبه و مسجد جامع قیروان)

مسجد جامع سامرا، مسجد-کلیسا قرطبه و مسجد جامع قیروان من جمله مهم‌ترین مساجد تاریخی جهان اسلام هستند. بنابرین در این مطلب از فروشگاه معماری دیسامگ، به ارائه پاورپوینت تحلیل نمونه موردی مسجد جامع سامرا، مسجد-کلیسا قرطبه و مسجد جامع قیروان در قالب ۴۰ اسلاید می‌پردازیم.

مسجد جامع سامرا:

پاورپوینت تحلیل مسجد سامرا

مسجد جامع سامرا از مساجد‌ قرن نهم هجری به شمار می‌رود که در شهر سامرای عراق قرار دارد. ساخت این مسجد باشکوه در سال ۸۴۸ هجری به دستور خلیفه متوکل علی‌الله که پایتخت را از بغداد به سامرا انتقال داده بود، آغاز شد و ۴ سال بعد در سال ۸۵۲ هجری پایان یافت. مسجد جامع سامرا در برهه‌ای از تاریخ بزرگ‌ترین مسجد جهان بود و مناره‌اش که به الملویه به معنای پیچاپیچ شهرت دارد و مخروطی مارپیچی با ۵۲ متر ارتفاع و ۳۳ متر عرض است، همچنان یکی از بلندترین مناره‌های جهان اسلام به شمار می‌رود.

پاورپوینت تحلیل معماری مسجد سامرا

علاقه خلیفه متوکل عباسی به معماری و ساخت بناهای باشکوه سبب گردید که ظرف مدت کوتاهی سیمای شهر به طور کلی دگرگون شود و امروزه آثار شکوهمند بسیاری از آن دوران برجای مانده‌اند. بناهای ساخته شده در دوره خلافت متوکل علی‌الله در سامرا شامل یک مسجد جامع دیگر و ۲۰ قصر باشکوه است که قیمت تمام شده آن چیزی در حدود ۲۴۹ تا ۲۵۸ میلیون درهم تخمین زده می‌شود. مسجد جامع مذکور که بین سال‌های ۸۴۹ و ۸۵۱ هجری ساخته شد، در ضلع شرقی شهر سامرا امتداد یافته بود و تا شکارگاه سابق ادامه پیدا می‌کرد. لکن این مسجد در سال ۶۵۶ هجری قمری در پی یورش هلاکوخان به عراق از بین رفت و امروزه تنها دیوار بیرونی مناره آن برجای مانده است.

مطالب پیشنهادی:

پاورپوینت تحلیل مسجد گوهرشاد مشهد

پاورپوینت تحلیل مسجد شیخ لطف الله اصفهان

پاورپوینت تحلیل مسجد جامع اصفهان

پاورپوینت تحلیل مسجد خانم زنجان

پاورپوینت تحلیل مسجد کبود تبریز

مسجد-کلیسا جامع قرطبه:

پاورپوینت تحلیل مسجد قرطبه

مسجد-کلیسا جامع قرطبه که از آن با نام‌های مسجد جامع قرطبه و کلیسای بانوی عروج‌کرده ما (Our lady of the Assumption) نیز یا می‌شود، یک کلیسای کاتولیک اسقف‌نشین که به عروج مریم باکره به عرش اختصاص دارد و در بخش اسپانیایی اندلس قرار گرفته است. بنا به یک گزارش محلی، یک کلیسای کوچک ویزیگوت‌ها، باسیلیکای کلیسای سنت وینسنت لرینس، در این مکان قرار داشته است. لکن در سال ۷۸۴ هجری، مسجد جامعی که بعدها توسط سایر حاکمان توسعه یافت، به دستور حاکم وقت، عبدالرحمان داخل، بر روی خرابه‌های این کلیسای کوچک ساخته شد.

پاورپوینت تحلیل معماری مسجد قرطبه

مسجد جامع قرطبه طی ریکونکویستا (Reconquista) که در زبان اسپانیایی به معنای بازپس‌گیری است و به جنبش استرداد یا سقوط اندلس اشاره دارد به یک کلیسای کاتولیک تغییر کاربری داد و در قرن شانزدهم میلادی با اضافه شدن یک صحن به اوج شکوه خود رسید. مسلمانان اسپانیایی از اوایل سال ۲۰۰۰ میلادی درخواست‌های متعددی نسبت به صدور اجازه جهت استفاده مذهبی از این کلیسا ارائه دادند. لکن هر بار این درخواست‌ها از جانب مسئولین اسپانیایی کلیسا و هم از جانب واتیکان پس زده شد.

مسجد جامع قیروان:

پاورپوینت تحلیل مسجد قیروان

مسجد جامع قیروان که با نام مسجد عقبه نیز شناخته می‌شود، مسجدی است که در کشور تونس و در شهر تاریخی قیروان، قرار دارد. این مسجد در سال ۵۰ هجری قمری، توسط عقبه بن نافع در ابتدای تاسیس شهر قیروان در زمینی به مساحت ۹۰۰۰ متر مربع ساخته شد و یکی از کهن‌ترین محل‌های عبادت جهان اسلام و الگویی برای سایر مساجد ساخته شده در مغرب عربی است.

مسجد جامه قیروان

مسجد قیروان یکی از تاثیرگذارترین و بزرگترین یادبودهای اسلامی در شمال آفریقا است. زیربنای این مسجد حدوداً برابر با ۴۰۵ متر است. فضای آن شامل یک نمازخانه با ستون‌های موازی، حیاطی دارای سنگفرش مرمری و یک گلدسته بزرگ مربعی است.
مسجد عقبه مضاف بر ارزش معنوی و معماری باشکوهی، به سبب برخوداری از نخستین طاق نعلی به کارگرفته شده در ساخت یک مسجد نیز شهرت دارد.

پاورپوینت تحلیل معماری مسجد قیروان

در دوره‌ی بنی اغلب فعلیت‌های بسیاری در جهت توسعه مسجد صورت گرفت. شهرت مسجد عقبه و سایر مکان‌های مذهبی قیروان، به توسعه و افزایش جمعیت آن کمک کرد. دانشگاهی که دانشجویان آن در مسجد درس می‌خواندند، مرکزی برای آموزش علوم اسلامی و طبیعی بود و قواننی مترقی آن با قوانین دانشگاه‌های پاریس در همان سال‌ها برابری می‌کرد. با این حال به دنبال زوال شهر قیروان در سال‌های آتی، مرکز مطالعات این دانشگاه به دانشگاه زیتونه در شهر تونس منتقل شد.

عناوین اصلی و سرفصل‌های پاورپوینت تحلیل نمونه موردی مسجد:

 • مقدمه

مسجد جامع قرطبه (کوردبا):

 • معماری در کشور اسپانیا
 • گنبدخانه مسجد قرطبه – اسپانیا – قرن دوم هجری
 • مسجد جامع قرطبه                
 • نقشه مسجد کوردبا (قرطبه) ، اسپانیا ،‌سده‌های هشتم تا دهم میلادی

مسجد جامع قیروان:

 • مسجد قیروان در تونس
 • مسجد تونس افتخاری برای معماری جهان اسلام
 • گنبد
 • مناره
 • راهرو
 • نشانه های معماری
 • بازسازی
 • ایوان
 • مساحت
 • گلدسته

مسجد جامع سامرا:

 • زمان ساخت
 • ویژگی‌های مسجد

پاورپوینت تحلیل نمونه موردی مسجد جامع سامرا، مسجد-کلیسا قرطبه و مسجد جامع قیروان برای نخستین بار و به طور اختصاصی، توسط فروشگاه معماری دیسامگ و در قالب ۴۰ اسلاید تهیه و تدوین شده است و هم اکنون در اختیار شما عزیزان قرار دارد. شما با خرید و دانلود پاورپوینت تحلیل نمونه موردی مسجد پیش‌رو تحلیل کاملی از سه نمونه موردی مسجد در دست خواهید داشت که می‌تواند به عنوان بخشی از رساله کارشناسی معماری و رساله کارشناسی ارشد معماری یا به عنوان یک پروژه معماری مستقل کاربرد داشته باشد.

منابع:

https://en.wikipedia.org/wiki/Mosque%E2%80%93Cathedral_of_C%C3%B3rdoba

https://en.wikipedia.org/wiki/Great_Mosque_of_Samarra

https://en.wikipedia.org/wiki/Great_Mosque_of_Kairouan

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

در صورت بروز هرگونه مشکلی طی فرآیند خرید و یا دانلود محصول خریداری شده، فقط و فقط از طریق تلگرام با پشتیبانی در تماس باشید.
+